понедељак, 31.01.2022, 13:49 -> 16:09
Извор: РТС
Аутор: Светлана Панић Цонић
Kanjon Vučjanke, ulaganje u turizam
Kanjon reke Vučjanke je turističko blago grada Leskovca. Jedna od najstarijih hidroelektrana na Balkanu, stare vodenice koje se sve više obnavljaju, srednjovekovni grad, stara crkva deo su onoga što može da se vidi. Da postane atraktivnije mesto za turiste pomoći će i projekat prekogranične saradnje sa Severnom Makedonijom vredan 240.000 evra.
Isklesali ga podno Kukavice, poput najveštijeg majstora, voda i vreme. Lepotu divljenja iz koje teče snaga. Uzeta čovekovom rukom i umom, ne narušavajući sklad kanjona, iznedrila je svetlost još s početka 20. veka. Od 1903. Simensovi generatori nisu predahnuli. Modernizacija opreme je neminovnost, ali ovaj biser, deo svetske baštine izgled ne menja. Kao ni ljude koji nad njom bdiju.
„Ja sam četvrta generacija koja radi ovde od Cvetkovića. Radio moj pradeda, pa deda, pa otac, pa sad ja", kaže Saša Cvetković, šef Hidroelektrane „Vučje".
Od izvorišta do ušća, duž kanjona dugog dva i po kilometra pad vode je oko hiljadu metara. Otuda na vodotoku nekada 13 vodenica. Još se čuje huk vodeničnog točka i oseća miris sveže samlevenog brašna.
„Ova vodenica je stara 300 godina, ništa nije menjano, ovo je koš, ovo je kamen, ovo je mučnjak", objašnjava Josif Stanković, vodeničar iz Vučja.
Toplo od težine kamena, projino brašno mora odmah u kotlić. Domaći kačamak je specifičnost ovog kraja. Osamdeset peta mu je, ruke izdaju, ali kaže valja da svaki gost oseti neponovljiv ukus.
„Za kačamak je potreban majstor da uradi, onda da je lepo brašno, lepo samleveno, zna se za kačamak ide malo da bude oštrije, a za projice ide malo mekše", kaže Bora Mihailović.
Sve ovde odiše patinom, nestvarnim mirom i tišinom. Gotovo pola veka Vučjanka ga izaziva, a kamen iz kanjona proziva da na njemu ostavi trag.
„Kamen koji je hladan ja ga oplemenim jer za mene je kamen i spomenik i temelj i presto", navodi Bratislav Anđelković, umetnik iz Vučja.
Da kanjon Vučjanke postane privlačniji posetiocima Grada, Leskovac i nadležno ministarstvo uložili su nedavno osam miliona dinara. Projektom prekogranične saradnje sa susedima ulepšavanje se nastavlja.
„Postavljanje urbane opreme za zabavu i rekreaciju, postavljanje solarne rasvete, letnjikovca i informativnih tabli, takođe biće trasirana, obeležena i uređena pešačka staza u dužini od dva i po kilometra", objašnjava Dragana Belenzada, direktorka Centra za razvoj Jablaničkog i Pčinjskog okruga.
Ulaganje u kanjon Vučjanke mora da bude brižljivo, da ostane nedirnut, a postane pristupačan, pre svega prelepi Đokini virovi i srednjovekovni Skobaljić grad.
Коментари