Na dedovini u Šumadiji uspešno gaji lešnike

Srbija godišnje potroši oko devet miliona dolara na uvoz lešnika iz Turske, iako su klimatski uslovi za uzgoj tog voća odlični. Za otkup većih količina zainteresovane su konditorske kompanije, među kojima je i italijanski "Ferrero" što je podstaklo i interesovanje šumadijskih poljoprivrednika. Tim povodom u centru za poljoprivredu i ruralni razvoj, predstavljen je projekat "Podizanje zasada leske u Srbiji" u saradnji sa kompanijom Agriser iz Beograda.

Slobodan Nikolić, zanatlija koji sa porodicom živi u Beogradu, u rodnom Čumicu je pre četrnaest godina podigao zasade četiri vrste leske. Od prinosa sa dva hektara može odlično da se zaradi, ali je problem to što kod nas ne postoji organizovana prodaja, niti otkupna cena lešnika. Proizvođači se snalaze sami, svako za sebe.

"Svakako mašinska obrada je neophodna, to je pod brojem jedan, znači sve mašine koje su za lešnik uvoze se to je takođe skupo, sve znači. Bez neke donacije ili nekih dodatnih para sa strane, pomoći države pre svega to je jako teško razvijati", kaže Slobodan Nikolić, proizvođač leske iz Čumića.

Planirano je da se površine zasada leske u Srbiji za dve godine uvećaju 10 puta: sa sadašnjih 1.000 na 10.000 hektara, od čega bi se 60 odsto bilo na malim gazdinstvima.

"Ovim putem bih pozvala sve zainteresovane poljoprivredne proizvođače voća da dođu kod nas u centar gde mogu dobiti iz prvre ruke sve potrebne informacije vezano za ovu proizvodnju", kaže Ankica Uskoković, koordinatorka za voćarstvo u Centru za poljoprivredu i ruralni razvoj Cerovac.

Na ovoj prezentaciji, zainteresovani su mogli da čuju kako da nabave odgovarajuće sadnice, ko će i kako pružati tehničku podršku i kako će biti organizovan otkup.

"Šumadija je potencijalna za uzgoj lešnika, mi smo to već počeli da radimo u Vojvodini i određenim drugim delovima Srbije i nadamo se da ćemo ovde imati dosta kooperanata", kaže  Peđa Cerović, generalni direktor u "Agriseru".

Za podizanje zasada leske na jednom hektaru potrebno je do sedam hiljada evra, što uključuje i obaveznu analizu i pripremu zemljišta. Početno ulaganje vraća se tek nakon pet godina, zato je onima koji se odluče za uzgajanje leske potrebno strpljenje.

rts.kragujevac@rts.rs
+381 34 335 542



Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом