уторак, 19.04.2016, 13:23 -> 15:34
Porez iz sela ostaje u selu
Na račune 52 mesne zajednice u šabačkom kraju ove godine može da se od naplate poreza prelije oko 44 miliona dinara. Od kada je lokalna samouprava odlučila da novac iz sela ostaje u selu, naplata poreza je duplo veća a sela su uređenija. Sami odlučuju šta su im prioriteti i u šta će uložiti novac.
Od prošlogodišnjih 740.000 dinara od poreza, u Bogosavcu su iskoristili pola miliona. Zamenili su seosku rasvetu, uredili svlačionicu kluba i, posle dvadeset godina, imaće uređen Dom kulture.
"Konačno imamo dom, da se okupljamo, za decu za omladinu, za treninge", ističe Dragana Vučetić. "I mi ćemo žene dolaziti da heklamo, vezemo."
Ove godinu planiraju uređenje terase na crkvenom domu. Od prvog kvartala naplate poreza, selu će ostati 400.000 dinara.
"Dve hiljadite godine nismo imali ni za zapisnik ni za svesku, a sad ima para", kaže Milivoje Gajić, predsednik Mesne kancelarije Bogosavac, "lakše se diše, nikog ne molim za pare. Kad imamo neki problem sa parama - a imamo ga - znam moje je, doći će u Bogosavac."
Od 334 domaćinstva u Dobriću, skoro 90% plaća porez. Zato kažu imaju i za seosku salu i terasu i za malske puteve. Domaćinski se ponašaju, štede, sami rade.
"Uvodili su struju, čistili su, pločice su postavljali, sve ono što je neko znao da radi on je radio da se ne bi trošila sredstva koja postoje", objašnjava Goran Marković iz Dobrića.
Prema rečima Dragana Staničića, predsednika Mesne kancelarije Dobrić, prvi put sami odlučuju kako će se potrošiti novac:
"Da je to pre deset godina urađeno, mnogo više bi omladine ostalo u selu."
U Jevremovcu su od svojih para napravili stazu, da deca do škole ne idu regionalnim putem. Trotoar je u planu i u Varni.
"Za poslednji kvartal prošle godine dobili smo 1.250.000 dinara", navodi Milan Petrović, šef Mesne kancelarije Varna. "Ta sredstva će biti upotrebljena za sređivanje Doma kulture, fasada, uređenje pijace, groblja."
Potrebno je mnogo dokumentacije, kažu u selima, ali je još gore ako se zbog nesloge sredstva ne potroše. Put do para je preko dvotrećinske odluke mesnog saveta, zatim oglašavanja na tabli, žalbenog roka za meštane, i naravno pravdanja svakog dinara.
Dobro je da pare ostaju u selu a da se političari ne mešaju, smatraju meštani Majura Predrag Lazić i Milorad Nikolić.
Od 38 zahteva za isplatu odobreno je osamnaest. Za osam meseci, sela šabačkog kraja iskoristila su sedam miliona dinara.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар