Na Cetinju i širom Crne Gore građani pale sveće za 12 stradalih sugrađana – napadač osuđivan, policiji javljena pogrešna adresa mesta pucnjave
U Crnoj Gori proglašena je trodnevna žalost zbog masovnog ubistva na Cetinju u kojem je ubijeno 12 ljudi među kojima je i dvoje dece, a ranjene su četiri osobe. Napadač, koji je bio u rodbinskim i porodičnim vezama sa stradalima, osuđivan na zatvorsku kaznu zbog posedovanja nelegalnog oružja. Stanje povređenih koji su zbrinuti u KC Crne Gore stabilno. Motiv masovnog ubistva se još istražuje.
Грађани пале свеће на Цетињу и широм Црне Горе, опраштају се од страдалих суграђана
Грађани Цетиња вечерас одају пошту настрадалима у масовном убиству.
Код споменика Виле на Цетињу вечерас у 17 сати почело је паљење свећа за трагично страдале, преноси РТЦГ.
У више црногорских градова грађани вечерас паљењем свећа одају почаст страдалима у јучерашњој трагедији на Цетињу. Свеће су палили поред Цетињана и грађани Подгорице, Никшића, Пљеваља, Бијелог Поља, Херцег Новог...
Ракоњац: Након доласка специјалних јединица на Цетиње није било убистава
Командант Специјалне јединице полиције Милош Ракоњац, одговарајући на питање новинара да ли види одговорност због трагичног догађаја на Цетињу, рекао је да ће се одговорност утврђивати.
Он је рекао да су њихове јединице биле распоређене у јужним општинама због тамошњих новогодишњих манифестација.
У 17.14 су се приправне групе окупиле и упутиле ка Цетињу. Тамо су, каже, били око 18.20 сати.
"Ишли смо директно на пријетњу да би зауставили овај смртоносни пир. Код њега је након извршеног самоубиства пронађено око 90 метака, што значи да је он имао намјеру да настави овај убилачки погон. Оно што је битно да кажем је да је након распоређивања специјалних јединица односно нашег доласка, није било убистава. Успјели смо да лоцирамо лице, био сам на лицу мјеста и њиховим правилним радом лице је лоцирано, изоловано и блокирано, онемогућено да пружи опасност за остале грађане, и на команду да баци оружје, он је извршио самоубиство", казао је Ракоњац.
Полиција на местима где су извршена убиства пронашла 37 чаура
Вршилац дужности директора Управе полиције Лазар Шћепановић је рекао да су на местима где су извршена убиства пронашли 37 чаура и да крвави пир трајао 30 минута.
Свирепим убиствима је, како је рекао, претходила свађа у кафани, а и конзумирање алкохола.
Саопштио је и да је убица целог дана боравио у кафани "Велестово", те да је око 17.15 часова након конфликта изашао, са непознате локације узео оружје, а потом се вратио у центар града где је у кафани пуцао на госте, са којима се познавао.
Шћепановић је казао да су службеници УП током претреса Мартиновића, у новембру 2022. године, препознали антисоцијално понашање и да су предали тог Цетињанина Министарству здравља, али да није хоспитализован, већ да му је само прописана терапија.
Казао је и да су већина страдалих чланови Мартиновићеве породице, његови кумови или пријатељи.
Упитан о бројности полиције, Шћепановић је казао је да су у тренутку извршења злочина на Цетињу биле ангажоване три патроле, један оперативац, један службеник дежурне службе и дежурни старјешина.
Појаснио је да је специјална јединица позвана у 17.45 минута и да су били на Цетињу до 18.22, а да су припадници Посебне јединице полиције стигли са приморја раније.
“Мотив масовног убиства се још истражује”, навео је Шћепановић.
Шћепановић: Полиција прво обавештена да је до пуцњаве дошло на погрешној адреси
Вршилац дужности директора Управе полиције Лазар Шћепановић рекао је на конференцији за новинаре да је цетињска полиција јуче је у 17.26 обавештена да је у једној кафани дошло до употребе ватреног оружја, али да им је пријављена погрешна локација - Бајице.
Шћепановић је истакао да су полицајци веома брзо стигли на лице места и утврдили да је локација погрешна.
Казао је да су Б.М. Р.М. Н.М. М.В. убијени у кафани.
Саопштио је да је прегледом надзорних камера утврђено да је Ацо Мартиновић одмах потом возилом отишао у Хумце, у кућу Мартиновића где је убио још четворо људи.
Објаснио је да је у 17.46 часова полицији пријављено да је убијено двоје деце, након чега је, како је утврђено, отишао у Доњи крај и убио рођену сестру.
Полицији је пријављено да је Д. Д. Мартиновић убио у 17.57 сати.
Шћепановић је објаснио да је од прве до последње пријаве догађаја протекло 30 минута.
Шћепановић је набројао и када су које полицијске снаге стигле у Престоницу, односно да је први тим из Подгорице стигао након 20 минута.
Мисија ОЕБС-а: Шокирани смо трагедијом на Цетињу
Шеф Мисије ОЕБС-а у Црној Гори Јан Хаукас упутио је саучешће црногрским грађанима и породицама настрадалих у трагедији која се догодила на Цетињу.
Он је, како је саопштено из Мисије ОЕБС-а у Црној Гори, пожелео брз опоравак повређенима.
“Мисија ОЕБС-а у Црној Гори шокирана је синоћном трагедијом на Цетињу”, наводи се у саопштењу.
Божовић: Мартиновић био осуђен на три месеца затвора, али је уложена жалба
Црногорски министар правде Бојан Божовић саопштио је да је код вишеструког убице Аца Мартиновића 2022. године пронађено и одузето недозвољено оружје, као и да је он у новембру прошле године осуђен на три месеца затвора али да је, након уложене жалбе, сматран неосуђиваним због, како је навео, законске рехабилитације.
Ради спречавања ширења нетачних информација, Божовић је, због интересовања јавности, изнео неколико кључних информација везано за случај Аца Мартиновића, који је јуче на Цетињу убио 12 особа, четири тешко ранио, а након тога подлегао повредама задобијеним у покушају самоубиства.
Мартиновићу је 29. новембра 2022. године одузето недозвољено оружје.
"Прошле године 8. новембра осуђен је на три месеца затвора. У децембру (18.12.) уложена је жалба, одлука Вишег суда још није била донета. Сматран је неосуђиваним због законске рехабилитације", написао је Божовић на званичном Инстаграм налогу Министарства правде.
Додао је да су изменама Кривичног законика из 2023. пооштрене санкције.
"Недозвољено држање оружја: Казна од три месеца до три године. Недозвољено ношење оружја: Казна од једне до пет година", навео је министар.
Истиче да је сигурност грађана приоритет, а строже санкције кључни су корак у том правцу.
"На сутрашњој седници Већа за националну безбедност разговараћемо о даљим мерама. Залажемо се за Црну Гору у којој ће правда и сигурност бити основне вредности", навео је Божовић.
Најмлађе жртве од девет и 14 година, настарији имао 70 година
Ацо Мартиновић (45) јуче је у свом крвавом пиру убио два дечака, браћу од 14 и 9 година, као и њиховог стрица М. В.(45).
Међу жртвама су и Д. Д. (53), Б.М. (60), Р. М. (70), Ј. О. (55).
Мартиновић је убио и своју сестру З.В, као и Р. М. и Р. М. и њихове синове, близанце.
Trodnevna žalost u Crnoj Gori zbog masovnog ubistva na Cetinju. Muškarac je ubio 12, a ranio četiri osobe. Među ubijenima je i dvoje dece starosti 10 i 13 godina.
Kako su zvaničnici naveli, napadač je bio u rodbinskim i porodičnim vezama sa stradalima.
Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Danilo Šaranović rekao je da je osumnjičeni za desetostruko ubistvo na Cetinju nakon višečasovne potrage sebi naneo povrede od kojih je preminuo tokom prebacivanja u bolnicu.
Šaranović je naveo da je osumnjičeni pokušao da izvrši samoubistvo kada su ga pripadnici crnogorskog MUP-a locirali.
Vršilac dužnosti direktora Uprave policije Crne Gore Lazar Šćepanović je rekao da je napadač ubistva počinio na četiri lokacije. Istakao je da se informacija da je 12 stradalih na Cetinju treba uzeti sa rezervom i da o broju stradalih ne treba licitirati.
Dodao je da je osumnjičeni pretresan 2022. godine, kada su kod njega pronađeni vazdušna puška i eksploziv.
Ministar zdravlja Crne Gore Vojislav Šimun kaže da je troje, od četvoro povređenih u pucnjavi na Cetinju, jutros stabilnih vitalnih parametara, ali i dalje su životno ugroženi, dok je operacija jednog pacijenta završena kasno u noć i lekari nastavljaju neophodnu obradu, kako bi se došlo do najboljeg ishoda.
"Zdravstveni sistem će u danima pred nama pružiti svu neophodnu psihološku pomoć porodicama stradalih, povređenima, ali i svima kojima je potrebna pomoć", rekao je Šimun.
Saučešće povodom tragedije na Cetinju izrazili su predsednik Crne Gore Jakov Milatović, premijer Milojko Spajić, predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić i mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije.
Saučešće je izrazio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Drugo masovno ubistvo na Cetinju za nepune dve i po godine
Jučerašnje višestruko ubistvo na Cetinju drugo je u tom gradu za nepune dve i po godine. Deset osoba je ubijeno, a šest ranjeno 13. avgusta 2022. godine, a napadač je ubijen prilikom razmene vatre sa policijom.
Tokom krvave drame u kojoj je ubio i dvoje dece, napadač je iz lovačke puške nasumično pucao na komšije, ekipu Hitne medicinske pomoći, pripadnike policije i prolaznike.
Premijer Crne Gore Milojko Spajić sinoć je prilikom obilaska ranjenih u KC Crne Gore najavio da će biti razmatrana i potpuna zabrana posedovanja vatrenog oružja.
U petak sednica crnogorskog Saveta za nacionalnu bezbednost
Spajić je za sutra sazvao vanrednu sednicu Veća za nacionalnu bezbednost.
"Tokom sednice, Veće će se fokusirati na ključne izazove u otkrivanju i zapleni nelegalnog oružja, te predložiti niz mera usmerenih na borbu protiv kriminala i zaštitu građana. Na dnevnom redu biće i inicijativa za sprovođenje hitnih akcija u svim gradovima Crne Gore radi otkrivanja i zaplene nelegalnog oružja, kao i raspisivanje javnog konkursa za prijem novih policijskih službenika s ciljem jačanja kapaciteta bezbednosnih institucija", saopštila je Vlada.
Navedeno je da će biti razmotreni i dosadašnji nivo sprovođenja zakonskih odredbi, uz poseban akcenat na neophodnost donošenja novog Zakona o oružju.
Tim propisom, dodaje se, planiraju se rigoroznije kontrole i stroži uslovi za izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja.
Sednici će, prema saznanjima podgoričkih Vijesti, po pozivu prisustvovati i vrhovni državni tužilac Milorad Marković i glavni specijalni tužilac Vladimir Novović.
Коментари