Skupština Republike Srpske usvojila zaključke o informaciji o urušavanju pravnog poretka u BiH
Narodna skupština Republike Srpske usvojila je rano jutros na posebnoj sednici zaključke koji se odnose na informaciju o urušavanju pravnog poretka u Bosni i Hercegovini kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Zaključke su podržali klubovi poslanika SNSD-a, NPS-DNS, DEMOS-SPS, SP-a i Ujedinjena Srpska, prenela je Srna.
Reč je o 13 zaključaka koje je predložila vladajuća većina u Srpskoj.
U prvom zaključku se navodi da Narodna skupština Republike Srpske usvaja informaciju o urušavanju pravnog poretka u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma protivpravnim delovanjem visokih predstavnika u BiH, antidejtonskim delovanjem Ustavnog suda BiH, Suda i Tužilaštva BiH.
Narodna skupština Srpske, kako se navodi u zaključcima, ostaje privržena poštovanju teritorije i podeljenog suvereniteta između entiteta i BiH, definisanog Opštim okvirnim sporazumom za mir u BiH, naročito Aneksom dva.
Navodi se da Narodna skupština Srpske konstatuje da su u BiH teško narušeni pravni sistem i pravna sigurnost svih građana Republike Srpske i BiH s obzirom na donošenje nezakonitih odluka od svih dosadašnjih visokih predstavnika, ali i Kristijana Šmita koji nije izabran za visokog predstavnika u skladu sa Aneksom 10 Dejtonskog sporazuma.
Narodna skupština Srpske podseća da visoki predstavnici nemaju mandat da vrše ustavotvornu i zakonodavnu vlast namećući sopstvena i personalna rešenja kao opšteobavezujuća.
U zaključcima se konstatuje da pravni sistem EU ne prihvata mogućnost da neizabrani stranac donosi zakone umesto demokratski izabranih institucija, te zahteva od imenovanih i izabranih predstavnika Srpske iz srpskog konstitutivnog naroda u zajedničkim institucijama da obustave odlučivanje iz domena evropskih integracija sve dok se ne uspostave uslovi da se proces evropskih integracija odvija u skladu sa postulatima demokratije i vladavine prava.
Narodna skupština Srpske zahteva da se ponište akti koji su proistekli iz neustavnih radnji stranog pojedinca, koji po Ustavu nije ni ovlašćeni predlagač zakona niti zakonodavac, kao i da se otklone devijacije koje su proistekle iz takvog neustavnog delovanja kako bi se kretanje ka EU neometano nastavilo.
Konstatuje se da su institucije pravosuđa na nivou BiH, Sud BiH, Tužilaštvo BiH i Visoki sudski i tužilački savet BiH neustavne kategorije, koje je nametnuo visoki predstavnik donošenjem nezakonitih odluka, suprotno Ustavu BiH, vladavini prava i svim demokratskim načelima.
U zaključcima se konstatuje da neustavni Tužilaštvo BiH i Sud BiH vode politički montiran proces protiv predstavnika Republike Srpske, koji se zasniva na nezakonito nametnutim odlukama Kristijana Šmita jer su predstavnici Srpske postupali isključivo u skladu sa ustavnim i zakonskim ovlašćenjima i obavezama u okviru zakonodavnog postupka čiji je nosilac Narodna skupština, pa se u skladu sa tim od ovih pravosudnih institucija zahteva da odmah obustave ovaj politički montiran proces.
Upozorava se da evropski pravni standardi zabranjuju vođenje nehumanih i degradirajućih sudskih postupaka protiv lica u stanju zdravstvene ugroženosti što Sud BiH upravo čini i udaljava BiH od evropskog puta.
Narodna skupština Srpske smatra da predsednik Republike Srpske i vršilac dužnosti direktora "Službenog glasnika Republike Srpske" ne treba da se odazivaju na pozive Suda BiH dok predsednik Republike ne bude zdravstveno sposoban da učestvuje u postupku.
Zahteva se od imenovanih i izabranih predstavnika Republike Srpske iz srpskog konstitutivnog naroda u zajedničkim institucijama BiH da obustave odlučivanje na nivou BiH, osim u slučaju odlučivanja po kojem se vrši prenos nadležnosti sa Srpske na nivo zajedničkih institucija ili se na drugi način ugrožava pozicija Republike, sve dok EU ne obezbedi normalne i pravične uslove i standarde suđenja u BiH, a koji ne postoje zbog protivustavnog i protivzakonitog donošenja odluka neizabranog pojedinca, čiji se boravak u BiH ne može više opravdati ni na koji način.
Osuđuje se mešanje Tužilaštva BiH u rad Narodne skupštine Srpske, koja po Ustavu Srpske vrši ustavotvornu i zakonodavnu vlast i čije odluke može preispitivati samo Ustavni sud Republike Srpske.
Narodna skupština Srpske konstatuje da je poslednjim spornim delovanjem Tužilaštva BiH povređeno pravno načelo podele vlasti, što predstavlja atak na ustavno ustrojstvo BiH i krajnji pokušaj zastrašivanja narodnih poslanika čije su odluke suverene i zaštićene imunitetom.
Konstatuje se da zloupotreba Tužilaštva BiH i pokušaj mešanja u rad najvišeg predstavničkog tela Republike Srpske moraju biti personalizovani i procesuirani.
U protivnom, Narodna skupština Srpske će, sa ciljem zaštite Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH i ustavnog poretka Srpske, biti prinuđena da preduzme posebne mere koje će biti u službi zaštite Dejtonskog sporazuma.
Narodna skupština Srpske traži od Vlade Republike Srpske da u najkraćem roku izradi i uputi u proceduru predlog dopuna Krivičnog zakonika Republike Srpske kojim će biti inkriminisano nepoštovanje i neizvršavanje odluka institucija i organa Republike srpske.
Zaključci stupaju na snagu danom donošenja.
Dva zaključka u vezi sa predloženim zakonima sa nivoa BiH
Poslanici Republike Srpske usvojili su i dva zaključka u vezi sa predloženim zakonima sa nivoa BiH.
Prvim zaključkom NSRS obavezuje Vladu Srpske da u roku od 30 dana uputi u proceduru zakon kojim bi bila uređena procedura razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH.
Taj zaključak predložila je vladajuća većina.
Poslanici su usvojili i zaključak koji glasi - Narodna skupština Republike Srpske zadužuje skupštinski Zakonodavni odbor da pripremi amandmane na Predlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i izjasni se o Predlogu zakona o graničnoj kontroli BiH, te sve dostavi srpskim predstavnicima u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Ovi zaključci su usvojeni povodom zauzimanja stava Narodne skupštine Republike Srpske o Predlogu zakona o zaštiti ličnih podataka BiH i Predlogu zakona o graničnoj kontroli BiH.
Коментари