Читај ми!

Najviše zahteva podneto za srpski jezik - više od 30.000 građana Crne Gore promenilo jezik u ličnoj karti

U poslednjih pet godina promenu jezika na ličnoj karti tražilo je 31.538 građana, a na pasošu 21.562, podaci su Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore.

Iz MUP-a kažu da se obrazac lične karte štampa na crnogorskom i na engleskom jeziku i popunjava na crnogorskom jeziku, a za građane koji u službenoj upotrebi koriste srpski, bosanski, albanski ili hrvatski jezik, sadržaj obrasca lične karte i podaci unose se i na tim jezicima, osim imena i prezimena koji se unose na jeziku i pismu podnosioca zahteva, ako on to zahteva.

Prema podacima MUP-a, u poslednjih pet godina ličnu kartu i pasoš na crnogorskom jeziku (ćirilično pismo) tražile su 5.542 osobe, odnosno 2.773 osoba.

Ličnu kartu i pasoš na srpskom jeziku tražilo je 18.880, odnosno 10.263 građana, na albanskom 5.305, odnosno 6.345 građana.

Zahtev za izdavanje lične karte i pasoša na hrvatskom jeziku tražilo je 409, odnosno 218 građana, a na bosanskom taj broj iznosi 1.402 za lične karte i 1.900 za pasoše, podaci su MUP-a Crne Gore dostavljeni Portalu RTCG.

"U slučaju kad građanin zahteva unošenje prezimena i imena u obrazac lične karte na jeziku i pismu, u skladu sa prethodno opisanim, danom izdavanja lične karte, po službenoj dužnosti, izvršiće se unos prezimena i imena na tom jeziku i pismu i u matični registar rođenih", saopšteno je iz crnogorskog MUP-a.

Naglašavaju da prilikom podnošenja zahteva za izdavanje lične karte ili pasoša, građanin može zahtevati promenu jezika i pisma u navedenim dokumentima, shodno odredbama Zakona o ličnoj karti, kao i Zakona o putnim ispravama.

понедељак, 18. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње