Državljani Hrvatske uhapšeni u Zambiji pod optužbom za trgovinu decom izjasnili se da nisu krivi
Osmoro državljana Hrvatske koji su početkom decembra uhapšeni u Zambiji pod optužbom za trgovinu decom iz Konga dovedeni su na prvo sudsko ročište. Svi su razumeli optužnicu i izjasnili se da se ne osećaju krivima.
Na početku ročišta je određena pauza kako bi se omogućilo da im se optužnica pročita na engleskom jeziku, piše Večernji list.
Optužnicom se terete za krivično delo pokušaj trgovine ljudima, odnosno decom.
Svi su razumeli optužnicu i izjasnili da se ne osećaju krivima.
Na kraju ročišta advokat je tražio puštanje uz kauciju, o čemu će se odlučivati u četvrtak.
Hrvatski državljani su u petak, 6. januara, prvi put ispitani pred sudom, a rasprava u predmetu je odložena za danas, nakon što je uložena žalba o kojoj treba da odluči sudija Visokog suda Musonda, saopštila je Zambijska kancelarija za migracije.
Četiri hrvatska para uhapšena su 7. decembra na aerodromu Simon Mvansa Kapvepve dok su s četvoro dece starosti od jedne do tri godine pokušavali da napuste zemlju.
Kongo 10 godina strancima brani usvajanje, ali, kako prenosi Indeks, sudovi u Kongu prema nekim informacijama, ipak, donose odluke prema kojima se deca usvajaju u inostranstvu.
Portal Indeks navodi i da još nije jasno kakvi su dokumenti dobijeni u Kongu i jesu li verodostojni, ali zna se da su deca imala ispravne hrvatske dokumente.
Zna se i da su deca hrvatsko državljanstvo dobila na osnovu odluke hrvatskih sudova u Zlataru i Varaždinu. Ti sudovi su, po svemu sudeći, navodi portal Indeks, odluke doneli na osnovu dokumenata iz Konga o kojima se zasad ne zna gotovo ništa, osim da ih zambijske vlasti smatraju lažiranima.
Juče se, dodaje Indeks, pojavila i informacija da je upravnik doma u DR Kongu, iz kog su došla sva deca, u begu.
Nema potvrde da je upravo on bio taj koji je preveo decu iz Konga u Zambiju, ali je potvrđeno da nije dostupan tamošnjoj policiji i pravosuđu, objavio je Jutarnji list koji navodi i da beg ključne osobe kongoanskog doma dodatno otežava poziciju uhapšenim državljanima Hrvatske.
Decu koju su hteli da usvoje preuzele su zambijske službe socijalne pomoći i ne daju ni predstavnicima hrvatske ambasade da ih posete, iako su formalno deca hrvatski državljani, što zambijske vlasti ne priznaju, budući da od hapšenja napominju da je dokumentacija o usvajanju verovatno lažirana.
Коментари