Читај ми!

Austrija postavlja šatore za migrante – da li će ako bukne sve iznenaditi nova izbeglička kriza

U Austriji se ponovo postavljaju šatori za izbeglice. Da li je to najava novog migrantskog talasa kao onog iz 2015, ili je Beč, kao i u nekim drugim oblastima, od energetike do budžeta za odbranu, u dilemi kako se nositi sa političkim posledicama rata u Ukrajini?

Kako zatvoriti Balkansku rutu? Zna se kako se zatvara migrantska ruta, rekao je bivši austrijski kancelar Kurc pre šest godina. Danas to ovde više nema ko da kaže, čini se ni u Srbiji.

Kod Beča je to više stvar slabe i zbunjene Vlade. Kod Srbije nedostatak motivacije, jer, ako Beograd uvede oštre mere koje Evropska unija očekuje od njega, svejedno će od Brisela biti optužen zbog nehumanosti.

Tako se, iz dana u dan, Evropa približava izbegličkoj krizi iz 2015, koja će, kad bukne, ponovo sve iznenaditi.

Situacija je ovog puta kompleksnija nego 2015. Pritisak migranata zaista raste poslednjih meseci, što je dugo nije izazivalo medijsko interesovanje, koje je od februara potpuno usmereno na Rusiju i Ukrajinu. Tek pre nekoliko dana, ta tema nasleđena iz 2015. ponovo je u centru pažnje.

Aktuelnom je određuju tri faktora: prvo, kao i pre sedam godina, pritisak migracije iz Severne Afrike i sa Hindukuša. Burgenland je posebno ugrožen, na granicu kod Nikolsdorfa dnevno dolazi oko 400 migranata iz Tunisa i Alžira.

Razlika je, kako kažu lokalni policijski i administrativni izvori, da današnji migranti žele da budu uhvaćeni, nema skrivanja i pretrčavanja. Najveći deo se organizovano preveze do železničke stanice u većim gradovima i praktično prepušta sebi.

Drugo, status ukrajinskih izbeglica zamagljuje tačnu procenu o broju ekonomskih migranata, ratnih izbeglica iz Ukrajine i političkih azilanata iz šireg prostora – pravih političkih, ili ekonomskih koji se kamufliraju političkim razlozima.

U Austriji se trenutno nalazi 80.000 do 100.000 ukrajinskih izbeglica, ali oni ne ulaze u broj od 56.000 azilanata koji su samo ove godine ušli u Austriju.

Spletka sa šatorima je lokalnog tipa. Federalne vlasti su naredile podizanje šatora u provincijama, za sada 25 šatora, svaki sa osam kreveta, za muškarce koji sami putuju i koji ionako nemaju šansu za azil, dakle za one koji će biti deportovani.

Beč ispunjava svoju izbegličku kvotu skoro dvesta posto, provincije daleko ispod 100 odsto.

Istovremeno, svi stanovi i domovi koji saveznim vlastima stoje na raspolaganju dodeljuju se Ukrajincima, pravi se razlika između kategorija.

Treća stvar, reaguje se na situaciju na Balkanskoj ruti, pri čemu se poseban fokus baca na Srbiju.

Od pomenutih 56.000 azilanata, 90 odsto ih je došlo Balkanskom rutom, dakle preko Srbije.

"Balkanska ruta je sve, osim zatvorena", rekao je nedavno u intervjuu ministar unutrašnjih poslova Gerhard Karner.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом