Читај ми!

Severna Makedonija i Albanija počinju pristupne pregovore o članstvu u EU

Prve međuvladine konferencije na kojima će i formalno Severna Makedonija i Albanija otvoriti pristupne pregovore o članstvu u Evropskoj uniji održavaju se u Briselu.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i šef evropske diplomatije Žozep Borelj ocenjuju da je u pitanju "istorijski trenutak" za narode te dve zemlje.

Borelj je rekao da je glasanje u makedonskom Sobranju "otvorilo vrata" za početak današnjeg procesa.

Fon der Lajenova je najavila da će odmah nakon današnjih međuvladinih konferencija sa Severnom Makedonijom i Albanijom, početi proces takozvanog "skrininga", koji će omogućiti Skoplju i Tirani da se upoznaju sa pravima i obavezama članstva u EU.

Pre početka prve međuvladine konferencije, premijer Severne Makedonije Dimitar Kovačevski rekao je da je veliko zadovoljstvo što će nakon 17 godina čekanja zemlja krenuti u pristupne pregovore koji, rekao je, otvaraju novu perspektivu za njene građane.

Albanski premijer Edi Rama na zajedničkoj konferenciji se zahvalio svim zemljama koje su podržale evropski put Albanije, a posebno je istakao značaj bivše nemačke kancelarke Angele Mekel.

"Znamo da ovo nije početak kraja već samo kraj početka, ali tak stoje stvari i to je dobro. Mora se nastaviti kako bismo nastavili da gradimo snažnu, demokratsku, evropsku Albaniju i snažni, demokratski, zapadno orijentisani i otvoreni Balkan'', rekao je Rama. 

Konferencije će biti ceremonijalnog i simboličnog karaktera.

Severna Makedonija 17 godina ima status kandidata za članstvo u EU, od 2009. godine i preporuku EK da započne pregovore, dok Albanija taj status ima osam godina.

субота, 19. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом