Govori srpski da te ceo svet razume – ko sve u letnjoj školi u Nikšiću želi da nauči srpski
Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori, organizovala je, u saradnji s opštinom Nikšić, i udruženjem “Prijatelji Nikšića”, letnju internacionalnu školu srpskog jezika. Trideset četvoro polaznika sa tri kontinenta uči ijekavski i ekavski izgovor, pisanje, gramatiku, leksiku, govorne veštine. Među njima nisu samo potomci dijaspore već i oni čiji su koreni iz drugih i dalekih zemalja sveta.
Oni su iz Francuske, Holandije, SAD, Velike Britanije, Poljske, Italije, Kolumbije, Filipina, Rusije, Ukrajine, Grčke, Nemačke i Tajlanda. Neki srpski čuju u porodici, neki su ga prvi put čuli kada su došli ovde.
Ima studenata, učitelja, tu je jedan jeromonah i jedna poznata influenserka. Družina zanimljiva, a zadatak ozbiljan.
"Ja sam odrastao sa srpski otac i sa majka koja nije Srpkinja, ali mi u kući pričamo srpski. Znati jezici je zlato", poručuje Damjan Pavić iz Holandije.
Miroslav Vitković, takođe iz Holandije smatra da jezik mora da se održi, da se čuva, i da će tome naučiti svoju decu.
"Meni je važno, ovo je moj kultura, i ne bih želeo da napustim to, da zaboravim", kaže Danilo Markuš iz SAD.
Iz Australije je stigla Liz, prvo u Beograd, gde živi već dve godine. Istražuje Srbiju, snima, montira i internetom deli svoje utiske.
"Najlepši mi je srpski duh. Vi ste – vi. Došla sam pre dva dana svojim skuterom, svaki put kada sam došla na pauzu, mislila sam ne može da bude lepše, od ovog puta, ne može, ali može, svaki put, sve je lepše i lepše", utisci su Liz Duong.
Sveštenik je iz Kolumbije, kao jeromonah dobio je ime Amfilohije i s ponosom ga nosi, sećajući se svog mitropolita. Rešen je da savlada jezik, a gde će ga govoriti, gde će Bogu služiti, njemu nije važno:
"Jeste, težak je. Ali ja rekao, kad ja imam volje, kad ja hoću nešto, onda to... pa znate, ništa lako u životu."
Predsednica Matice srpske – Društvo članova u Crnoj Gori, prof. dr Jelica Stojanović ističe da su srećni u srpskom jeziku.
"I tu sreću i tu radost, umijemo i možemo da prenosimo, jer je srpski jezik naučna istina, istorijska istina, nepobitna istina. I srpski jezik povezuje mnoge prostore srpskog naroda, ali ne samo srpskog naroda. To se vidi kroz ovu školu i svakog onoga ko uči srpski jezik i zna srpske riječi i navija za Novaka Đokovića", objašnjava Stojanovićeva.
Zato se i uči ovaj jezik. Da spaja, da bude radost i da putuje svetom.
Коментари