Читај ми!

Američki nosač aviona "Hari S. Truman" uplovio u Split

Američki nosač aviona na nuklearni pogon "Hari S. Truman" uplovio je ispred splitske luke, gde će ostati narednih pet dana, pišu hrvatski mediji.

Nosač aviona "Hari S. Truman" će pet dana biti usidren između Brača i Splita jer po svojim gabaritima ne može da uplovi u splitsku luku.

Radi se o jednoj od rutinskih poseta namenjenih jačanju odbrambenog partnerstva između SAD i ključnih saveznika i partnera širom sveta, prilikom kojih je mornarima omogućeno da iskuse druge kulture i predahnu od zahtevnog posla, objasnili su iz američke ambasade u Hrvatskoj.

Kažu da će mornari biti u prilici da iskuse sve što Hrvatska nudi, ojačaju odnose sa hrvatskim građanima i vide razne prirodne lepote.

"Ovo je uzbudljiva prilika za posadu da upozna hrvatske ljude, hrvatsku istoriju i krajolik. Nedavno smo učestvovali u vojnoj vežbi sa Hrvatskom, našim saveznikom iz NATO i radujemo se što ćemo provesti neko vreme na obali sa našim domaćinima", rekao je pred posetu Splitu viceadmiral Kurt Renšo.

Zapovednik američkog nosača aviona kapetan Gavin Daf je objasnio da će poseta Splitu biti još jedna jedinstvena prilika da mornari budu nagrađeni izlaskom, ali i dokaz posvećenosti američkim partnerima i saveznicima na Jadranu.

Prema nezvaničnim informacijama, nosač aviona će posetiti hrvatski premijer Andrej Plenković i ministar odbrane Mario Banožić, piše Jutarnji list.

U Splitu nakon velike vojne vežbe "Udar Neptuna"

"Truman" je zajedno sa norveškom fregatom "Fritjof Nansen" stigao u Split nakon velike vojne vežbe "Udar Neptuna" koja je održana u Sredozemnom moru, uključujući i područje oko Palagruže, malog hrvatskog arhipelaga.

Američki nosač aviona je sa oko 5.000 vojnika iz svoje luke u Norfolku prema Mediteranu isplovio 1. decembra prošle godine, a nakon Splita ga očekuju nove vežbe sa francuskim i italijanskim vojnim pomorskim snagama.

Nosač aviona na nuklearni pogon "Hari S. Truman" dobio je ime po 33. američkom predsedniku. U vojsci SAD je od 25. jula 1998. godine.

Dugačak je 333 metra, širok 78, a visok čak 74 metra – otprilike kao zgrada od 24 sprata. Može da primi do 90 letelica, a opslužuje ga 6.250 članova posade.

Deplasman mu je 97.000 tona. Izgradnja ovog broda američke poreske obveznike koštala je 4,5 milijardi dolara.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом