Zaev za grčku televiziju o rešenju pitanja imena Makedonije
U intervjuu za grčku televiziju "Alfa", makedonski premijer Zoran Zaev govori o razrešenju pitanja imena zemlje u narednih šest meseci, Ciprasu, Kamenosu, Micotakisu, kao i o politici Gruevskog i namerama Makedonije, pominje se u televizijskoj najavi intervjua, prenosi MIA.
Intervju će biti emitovan u nedelju, na Božić, a "Božićno obraćanje" kako ga je nazvala grčka televizija, biće emitovano istovremeno i na skopskoj televiziji.
Kako je najavljeno, Zaev u svom prvom intervjuu za neki grčki medij, "potvrđuje nameru da doprinese pregovorima, uz uzajamne ustupke, po pitanju imena BJRM (Makedonije)".
"Obraćajući se i narodu Grčke i narodu svoje zemlje, Zaev tvrdi da je u najvećem interesu obe zemlje da pronađu rešenje u prvoj polovini 2018", dodaje TV Alfa.
Makedonski premijer govori o zajedničkim interesima dve zemlje, kao i o grčkom premijeru Aleksisu Ciprasu, njegovom koalicionom partneru Panosu Kamenosu, i o lideru opozicione partije Nova Demokratija Kirijakosu Micotakisu.
Prema navodima televizije, on otkriva šta je to što on ima zajedničko sa grčkim premijerom i navodi da je možda "Bog hteo tako, da se pronađe rešenje za pitanje imena".
"Zoran Zaev se odriče prakse svog prethodnika Nikole Gruevskog i objašnjava zašto se ne slaže sa stavom prethodnih premijera da su građani Skoplja jedini naslednici Aleksandra Velikog", navodi se u onlajn saopštenju televizije Alfa.
Intervju, prema navodima grčke televizije, otkriva namere Skoplja i obim ustupaka koje je Makedonija spremna da načini.
Intervju sa Zaevim će biti emitovan u nedelju u 20 sati po grčkom vremenu, odmah nakon najvažnijih vesti na televiziji Alfa koja je već najavila 30-minutni program – "Intervju Zaeva za Alfu", navodi makedonska agencija.
Kako je Rojters objasnio, Atina je blokirala pokušaje Makedonije da se pridruži NATO-u i suprotstavlja se njenim težnjama ka članstvu u EU jer tvrdi da ime Makedonija podrazumeva polaganje teritorijalnih prava nad severnim grčkim regionom koji nosi isti naziv.
Grčka preti da će podršku Makedoniji za dalje integracije u međunarodna tela uskraćivati sve dok ne promeni svoj naziv, a Atina je pristala samo da se u međunarodnim organizacijama koristi naziv "Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija" kao privremeno rešenje dok se spor ne reši.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар