Koruška biskupija brani skup u Blajburgu i ističe njegov duhovni karakter

Katolička crkva u austrijskoj pokrajini Koruškoj založila se za "dostojanstvenu ceremoniju" na Lojbaškom polju pored Blajburga, na mestu gde su se 15. maja 1945. poražene kvislinške snage predale partizanima.

Katolička informativna agencija Austrije (KAP) objavila je da se Koruška biskupija istovremeno distancirala od mogućih antisemitskih ili fašističkih poruka na tom skupu, prenosi Hina.

"Mi smo za odavanje počasti mrtvima, ali protiv svakog oblika antisemitske ili fašističke instrumentalizacije", stoji u saopštenju Koruške biskupije.

Ova biskupija je navela i da se "jasno i odlučno" distancira od "eventualnih antisemitskih instrumentalizacija ovog okupljanja" kao i od "mogućeg glorifikovanja fašističke prošlosti".

Istovremeno biskupija ističe duhovni karakter ovog okupljanja u organizaciji Hrvatske katoličke crkve.

"Ova liturgijska komemoracija na Lojbaškom polju porodicama žrtava daju priliku da odaju počast ubijenima i da se za njih pomole", stoji u saopštenju Koruške biskupije, u čijoj nadležnosti se nalaze Blajburg i okolina.

U saopštenju se dalje objašnjava zašto je Lojbaško polje po mišljenju, biskupije, postalo važno mesto sećanja.

"Strahote razdoblja koje je direktno usledilo nakon Drugog svetskog rata su dugo vremena u komunističkoj Jugoslaviji bile prećitkivane i zato je Lojbaško polje postalo mesto hrišćanskog sećanja za mnoge članove porodica žrtava", stoji u saopštenju.

Kako navodi KAP, ovim saopštenjem biskupija je reagovala na zahtev grupe političara i aktivista da se skup pored Blajburga zabrani zbog "glorifikovanja ustaškog pokreta".

Koruška kancelarija za zaštitu ustavnog poretka smatra da ne postoje osnove za zabranu skupa, ali je saopštio da će on biti pod prismotrom državnih službi.

Najavljeno okupljanje ovog vikenda izazvalo je sporove u Austriji i dok Klub Zelenih u koruškom pokrajinskom parlamentu od policije traži zabranu skupa uz objašnjenje da je reč o "najvećem okupljanju revizionista, neonacista i podržavalaca jedne fašističke države" u toj zemlji, bezbednosne službe smatraju da je reč o "crkvenoj komemoraciji". 

"Svake godine hiljade Hrvata hodočaste u koruški grad Blajburg kako bi obeležili "blajburški masakr" iz 1945. Na okupljanju u subotu očekuje se između 10.000 i 15.000 ljudi. Iz perspektive antifašističkih grupa reč je o najvećem okupljanju desnih ekstremista u ovom delu Evrope, ali je taj skup prijavljen kao crkvena komemoracija", prenela je APA pozivajući na pisanje bečkog dnevnika Standard.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 10. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом