Antifašisti, Jevreji i Srbi protiv nagrade Jakovu Sedlaru

Predstavnici jevrejske i srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj pozvali su zvaničnike grada Zagreba i zastupnike gradske skupštine da ne prihvate predlog Odbora za javna priznanja da se ovogodišnja nagrada Grada Zagreba dodeli reditelju Jakovu Sedlaru za film "Jasenovac-istina", koji je – kada je prikazan prošle godine – izazvao žestoke kritike u Hrvatskoj i državama regiona.

Prethodno je Antifašistička liga Hrvatske gradskim zvaničnicima uputila otvoreno pismo u kojem poručuje da bi "dodela nagrade grada Zagreba čoveku koji se služi takvim podvalama i falsifikatima bila sramota za Skupštinu grada i obezvređivanje same nagrade".

U saopštenju predstavnika jevrejske i srpske zajednice dostavljenom Tanjugu izraženo je uverenje da Jakov Sedlar, zbog svog glasnog, upornog i dubokog istorijskog revizionizma tu cenjenu nagradu ne sme da dobije.

"Revizionistički stavovi naročito su prisutni u njegovom prošlogodišnjem filmu 'Jasenovac - istina', koji je izazvao zgražavanje ovdašnje i međunarodne javnosti. U njemu je koncentracioni logor smrti prikazan kao radni logor, u njemu su umanjene i obezvređene žrtve Jasenovca, negiran Holokaust i genocid počinjen od strane ustaškog režima", navodi se u saopštenju.

Predstavnici Jevreja i Srba ističu da taj film obiluje falsifikatima i lažima, tvrdi da je pravi logor smrti uistinu nastao tek nakon Drugog svetskog rata, o čemu ne postoje nikakvi dokazi. 

"Dodelom nagrade Grada, Skupština bi pokazala svoje slaganje s takvim opasnim stavovima i podstakla jačanje istorijskog revizionizma. Naša zemlja bi time bila svrstana među one u kojima fašizam jača, što zabrinjava celu demokratsku Evropu." 

Podseća se u saopštenju da se odluka o nagradi donosi tačno na dan kada su ustaše pre 72 godine započele uništavanje Jasenovca i tri dana pre obeležavanja proboja preživelih logoraša.

"Iskreno se nadamo da ona neće biti dodeljena čoveku koji tvrdi da tog koncentracionog logora zapravo nije bilo. To nije samo suprotno istorijskim činjenicama, već je suprotno moralnoj obavezi i istorijskoj odgovornosti da se zločin takvih razmera i takvog karaktera ne zaboravi i ne ponovi", stoji u saopštenju u kojem se dodaje da nagrađivanje čoveka bez takvog moralnog osećanja i bez takve istorijske odgovornosti neminovno će biti shvaćeno kao legitimisanje onog što je zakonom zabranjeno – negiranje žrtava Holokausta i genocida.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом