петак, 15.07.2016, 16:17 -> 16:43
štampajVukovarski branitelji traže uslovljavanje Srbije
Iako hrvatski državni vrh tvrdi da želi da pomogne Srbiji na njenom evropskom putu, Štab za odbranu hrvatskog Vukovara i invalidi Domovinskog rata oštro se tome protive dok, kako navode, Srbija ne ispuni sve uslove kojoj joj Hrvatska postavlja.
Predsednik Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara Tomislav Josić je rekao da će njihovi članovi na prevremenim parlamentarnim izborima podržati onu političku opciju koja kao uslov za zatvaranje poglavlja 23 u pregovorima ulaska Srbije u EU bude zahtevala od Beograda isplatu ratne štete za, kako navode, prekomerno granatiranje Vukovara 1991. i odštete za ratne zarobljenike zatočene u srpskim logorima.
"Podržat ćemo one koji za zatvaranje Poglavlja 23 budu zahtevali i dostavu Protokola otuđenih od JNA iz vukovarske bolnice, davanje podataka o neotkirvenim masovnim i pojedinačnim grobnicama, vraćanje hrvatskog teritorija u granice međunarodno priznate Republike Hrvatske kao i ukidanje univerzalne pravne jurisdikcije koju je proglasila Srbija", naveo je Josić na konfrenciji za novinare.
I član Štaba za obranu Vukovara Marijan Živković kaže da Hrvatska ne sme da pristane na otvaranje ni jednog poglavlja u pregovorima oko ulaska Srbije u EU sve dok se ne pronađe i poslednja nestala osoba iz 1991. godine.
Udruženje Hrvatskih ratnih invalida Domovinskog rata (HVIDR-a) takođe se protive davanju saglasnosti Hrvatske za otvaranje pregovora između EU i Srbije u poglavlju 23 Pravosuđe i osnovna prava dok, kako kažu, Srbija ne ispuni hrvatske uslove.
HVIDR-a smatra da Hrvatska "ne sme ni pomišljati na deblokadu pregovora niti može dopustiti da Srbija uđe u EU dok ne ispuni uslove ukidanja Zakona o univerzalnoj nadležnosti za ratne zločine na području bivše SFRJ, kojim Srbija ulazi u nadležnost Haškog suda i daje sebi za pravo hapšenje bilo kojeg branitelja na osnovu, kako navode, lažnih optužnica.
"Diplomatska definicija 'izbegavanja sukoba nadležnosti' braniteljima ne znači ništa niti obvezuje Srbiju pa će, ako se taj zakon ne ukine, branitelji stalno živeti u strahu od evropskih naloga za hapšenje po zahtevima Srbije, što je najavljeno iz srpskog tužilaštva za ratne zločine", saopštili su iz HVIDR-a, prenose mediji.
Oni smatraju da osim ukidanja spornog zakona, Hrvatska mora tražiti od Srbije hitno rešavanje pitanja nestalih osoba, a budući da još nije rešeno pitanje naknade ratne štete, HVIDR smatra da Hrvatska treba da insistira na sprovođenju Zakona o potvrđivanju Sporazuma o normalizaciji odnosa između Hrvatske i nekadašnje SR Jugoslavije, odnosno izvršenju Sporazuma o ostvarivanju pravične naknade za svu uništenu, oštećenu ili razorenu imovinu.
Iz HVIDR-a podsećaju da nijedna hrvatska vlada, a posebno ne ova, nema mandat hrvatskog naroda da oprosti Srbiji i da saglasnost za otvaranje pregovora između EU i Srbije dok zvanični Beograd, kako navodi, ne ispuni sve navedene uslove.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар