Споразум о сарадњи између Европске организације за нуклеарна истраживања ЦЕРН из Женеве и института из Русије и Белорусије данас престаје да важи, како је раније и најављено, а тај потез је реакција на руску војну инвазију на Украјину, пренели су швајцарски медији.
Мање од 350 научника тренутно има везе са неким руским институтом, а већина њих не живи у Женеви. Како је пренела швајцарска агенција Кистоун-СДА, одлука земаља чланица ЦЕРН-а односи се на сарадњу са руским институтима, док ће сарадња са руским научницима који раде са том европском организацијом по основу других споразума бити настављена. Реагујући на руски напад на Украјину у фебруару 2022. године, 24 чланице ЦЕРН-а одлучиле су у децембру прошле године да заврше сарадњу са руским истраживачким институтима, преноси Свисинфо.
ЦЕРН, који ове године прославља 70. годишњицу настанка, има око 3.000 запослених и годишњи буџет од 1,5 милијарде долара. Према речима Арноа Марсолијеа из ЦЕРН-а, одсуство научника из руских института ће се осетити, али ће организација то моћи да надокнади.
Како се наводи, пошто Русија никада није била чланица ЦЕРН-а, већ је имала специјални статус посматрача, она није учествовала у годишњем буџету нити је имала права да доноси одлуке, док је број научника из Белорусије у овој организацији увек био мали.
Коментари