План украјинског председника Володимира Зеленског за победу у рату укључиће детаљну листу војних ресурса од виталног значаја за пораз Русије, заједно са захтевом за дозволу да нападне руску територију коришћењем ракета дугог домета, рекао је високи владин званичник.
План, чији је нацрт откривен први пут, такође ће нагласити неопходност улагања у јачање капацитета украјинске домаће производње оружја. Биће представљен током самита са америчким председником Џоом Бајденом касније овог месеца, наводи јапанска агенција Кјодо.
Како се рат, који је покренут у фебруару 2022, одуговлачи, Украјина има за циљ да преузме водећу улогу у мировним напорима предлажући конкретне мере да изврши војни, економски, политички и дипломатски притисак на Русију, наводи јапанска агенција, позивајући се на изјаву званичника.
Очекује се да ће Зеленски присуствовати Генералној скупштини УН у Њујорку крајем септембра и представити свој план победе Бајдену и двојици кандидата на америчким председничким изборима 5. новембра, потпредседници Камали Харис и републиканском кандидату Доналду Трампу.
На војном фронту, план ће одредити потребну количину и типове наоружања, укључујући ракете дугог домета које су обезбедиле Сједињене Америчке Државе и Велика Британија, као и рокове њихове испоруке и очекивани утицај на бојном пољу.
Указујући на успех украјинског напада на руску западну област Курск, план ће такође сугерисати да ће појачани напади на руско тло бити ефикасни у стварању социјалних немира у земљи коју предводи председник Владимир Путин, наводи Кјодо.
Што се тиче економских мера, план ће позвати савезнике на улагања у проширење украјинске производње оружја попут беспилотних летелица и пројектила, док ће се захтевати примена нових санкција како би се ослабила способност Русије да настави рат.
Политички потези ће укључивати тражење превременог чланства Украјине у НАТО-у. Дипломатски, биће наглашена потреба за јачањем односа са земљама у успону глобалног југа, од којих Русија зависи од трговине, како би се максимизирао притисак на Москву, преноси јапанска агенција.
(Танјуг)
Коментари