Читај ми!

Dijalozi o Kini počeli u Beogradu, sedam decenija prijateljstva dva naroda

U Beogradu je počela dvodnevna međunarodna konferencija posvećena kineskoj spoljnoj politici i geopolitičkim promenama. "Dijalozi o Kini" okupljaju 130 učesnika iz 34 zemlje, a među govornicima su i bivši i sadašnji ambasador te zemlje u Srbiji. Organizovana je i izložba 70 godina prijateljstva kineskog i srpskog naroda.

Ideja konferencije, prema rečima organizatora, jeste da se pokaže kako Kina oblikuje, ali i kako se prilagođava, savremenim tokovima politike i ekonomije, posebno u nezapamćeno brzim promenama kakve svet do sada nije video.

Branislav Đorđević, direktor Instituta za međunarodnu politiku i privredu istakao je da je Kina iz godine u godinu sve više aktivna u domenu međunarodnih odnosa i uz pomoć svojih inicijativa poput globalne bezbednosne, globalne razvojne, ali i najnovije globalne inicijative za upravljanje promoviše vrednosti zasnovane na istinskom multilateralizmu, saradnji i razumevanju, te je neophodno analizirati sve novonastale promene.

Bivša ambasadorka Kine u Beogradu Čen Bo naglasila je da je svet ušao u novo razdoblje turbulencija i transformacija koje doprinosi rastu rizika i izazova.

"Već neko vreme, neke zemlje tvrdoglavo pokušavaju da održe unipolarnu hegemoniju preduzimajući ekstremne mere kako bi suzbijale razvoj drugih zemalja. U oblasti ekonomije i trgovine, finansija, nauke i tehnologije, kao i geopolitičke sigurnosti, što izaziva ozbiljne turbulencije u međunarodnim odnosima", rekla je Čen Bo.

Prema Globalnom indeksu inovacija, sve veći broj zemalja u razvoju, kao što su Indija, Turska, Vijetnam i Maroko, napreduje na toj rang listi, a Kina je prvi put ušla među prvih 10 u svetu.

Jelena Kostić, pomoćnica ministra nauke i tehnološkog razvoja, istakla je da više od 300 kineskih i 50 srpskih istraživača aktivno sarađuje kroz različite naučne projekte. "Dodatni značaj ovogodišnje konferencije jeste i to što se ona održava povodom 70 godina prijateljstva između Kine i Srbije", napominje Kostić.

Ambasador Kine Li Ming istakao je da je konferencija prilika da stručnjaci i naučnici otvoreno i objektivno iznesu svoja mišljenja i ideje kako bi se promovisala zajednička budućnost svih zajednica. Istakao je neophodnost zaštite zajedničkih interesa kineskih i srpskih kompanija posle protekcionističkih carina Amerike i Evropske unije na kvote na uvoz čelika.

"Veoma je važno zaštititi zajedničke interese kompanija. Verujem da će biti još kineskih investicija. Imamo blisku saradnju sa srpskom vladom kako bismo očuvali povoljno okruženje za kineske i srpske kompanije. Na taj način bismo razvijali svoje projekte i doneli više koristi kompanijama i ljudima", rekao je ambasador Kine.

Li Ming je naveo da su Kina i Srbija tokom protekle decenije ostvarile veliki napredak kada je reč o investicijama u okviru inicijative "Pojas i put". Realizovano je toliko projekata, uključujući železnicu od Beograda do Subotice.

субота, 11. јул 2026.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом