Ponoš: Izbori bez uslova nose ogroman rizik

Predsednik Srbija centra (SRCE) general Zdravko Ponoš na četvrtoj sednici Glavnog odbora stranke rekao je da njihova politika ostaje saradnja unutar opozicije, ali i saradnja sa svim relevantnim političkim akterima koji su spremni da budu deo zajedničkog fronta u borbi za bolju, normalnu Srbiju. Naša politika ostaje traženje rešenja koje je razumno i koje je dostižno u razumnom vremenskom roku, a ne idealno koje će preskupo koštati zato što se na njemu predugo radi, naveo je Ponoš.

Ponoš je, govoreći o ogromnoj ceni koju u protestima plaćaju srednjoškolci i studenti, a prosvetni radnici su egzistencijalno ugroženi, konstatovao da ima utisak da je dosta onih koji navijaju, a ne rade ništa.

Prema njegovom mišljenju, ne treba se iscrpljivati u isterivanju perfekcije kad je reč o konceptu prelazne vlade.

''Treba nam postavljanje skele za rekonstrukciju kuće. Ta skela ne mora da bude perfektna, treba da izdrži te radove, da je bezbedna, a ne prelepa. To mora da bude urađeno kvalitetno, kako valja. To je prelazna vlada. Ali ne podržavamo ni veranje po kući bez skele i radove bez projekta i bez nadzora. Sasvim je to uporedivo sa građevinskim radovima koji su izvođeni u organizaciji ove vlasti. Znamo kako se to završilo. Nećemo da budemo izvršioci radova koje režim naručuje bez obzira preko koga to stiže i da li su toga svesni'', objasnio je Ponoš.

On je naglasio da SRCE ne menja politiku od danas do sutra i da je prelazna vlada jedini mehanizam koji zemlju vodi ka mirnom izlasku iz krize preko vanrednih parlamentarnih izbora, a o modalitetu treba da se razgovara, kao i da SRCE podržava ekspertski model u kojoj opozicija ne mora da ima ministre.

''Izbori bez promene uslova opasna su zamka. Probalo se to i ranije i znamo kako se završavalo. Ta reka koja nas deli od normalnosti, od slobodne Srbije, mora da se pređe pre ili posle, ali ne treba da se pecamo da put vodi preko tog krhkog mosta koji se zove izbori bez uslova. Neće taj most to izdržati, a voda je duboka'', upozorio je Ponoš.

Ocenio je da je za taj poduhvat potreban najširi mogući front svih koji ne prihvataju da Srbija bude mimo sveta,

''To se tiče svih, a ne samo nekih. O tome svi oni kojih se tiče moraju da odlučuju i da u tome učestvuju. Sve češće se čuju glasovi kako je režim na ivici pada. Postoje dve škole mišljenja, a mislim da dolaze i iz iste knjige. Jedni tvrde da je režim toliko slab i da mora na sve da pristane već sutra, pa i na prelaznu vladu. Druga škola propoveda da je režim toliko slab da ga je moguće pobediti i na unapred pokradenim izborima. Ne slažem se ni sa jednim. Nije pametno podgrevati nerealna očekivanja. Dosta je bilo razočarenja'', naglasio je Ponoš.

''Režim je uzdrman, ali i dalje kontroliše najvažnije poluge vlasti - finansije, aparat sile, medijsku scenu... Ovaj režim je izgradio svoj paralalni sistem u koji ima više poverenja nego u onaj zvanični, institucionalni'', rekao je on.

Ponoš smatra da su događanja oko REM smišljena igra vlasti kako bi se dobila sredstva EU i da zato nema razloga da se opozicija nečemu raduje.

''Nema razloga da menjamo stav koji smo zauzeli da nam u ovakvom sistemu ne treba REM i da njegove ingerencije treba da preuzme ministarstvo informisanja u prelaznoj Vladi", ocenio je Ponoš.

понедељак, 28. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом