уторак, 21.01.2025, 13:52 -> 20:43
Извор: Танјуг, Фонет
Zaključak Odbora za obrazovanje: Ugrožena akademska godina, naći način za nadoknadu nastave i ispita
Odbor za obrazovanje zaključio je da je akademska godina ugrožena za preko 200.000 studenata i da treba naći način da se nadoknade nastava i ispitni rokovi. "Uvažavajući u potpunosti pravo na izražavanje mišljenja i na protest, utvrđeno je da je neophodno poštovati prava studenata na neometan nastavak studija", stoji u zaključku. Ministarka Slavica Đukić Dejanović istakla je da se radi na dijalogu sa nezadovoljnim studentima, dok je predsednica Skupštine Ana Brnabić naglasila da je "medeni mesec prošao". Rektor Beogradskog univerziteta Vladan Đokić podsetio je da velika većina profesora podržava studente u protestima, ističući da su fakulteti pripremili programe nastave. Članovi opozicije poručili su da će sve biti gotovo kad studentski zahtevi budu ispunjeni, tj. kada institucije urade svoj deo posla.
Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Narodne skupštine usvojio je Zaključak, u kojem je navedeno da je akademska godina ugrožena za preko 200.000 studenata javnih visokoškolskih ustanova na kojima su u ovom trenutku blokade i istaknuto da je neophodno sagledati na koji način će biti nadoknađeni svi oblici nastave i ispitni rokovi.
U Zaključku usvojenom na današnjoj sednici Odbora navedeno je da je Narodna skupština, shodno svojoj kontrolnoj ulozi, ali i kao predstavnička institucija građana, pokrenula ovo pitanje koje se tiče više stotina hiljada porodica u Srbiji.
"Uvažavajući u potpunosti pravo na izražavanje mišljenja i na protest, utvrđeno je da je neophodno poštovati prava studenata na neometan nastavak studija. Izražavamo zabrinutost i očekujemo dodatne napore kako rukovodstva visokoškolskih ustanova, tako i Ministarstva prosvete, sa ciljem da se obrati pažnja na status budžetskih studenata, kojih je 102.102, studenata koji borave u studentskom domu, koji imaju studentski kredit, ali i 128.330 samofinansirajućih studenata koji su platili svoje studije", ističe se u Zaključku.
Ukazano je da je neophodno sagledati na koji način će biti nadoknađeni svi oblici nastave i ispitni rokovi kako bi bile ispunjene ugovorne obaveze visokoškolskih ustanova za koje su samofinansirajući studenti platili školarine, a budžetskim studentima država platila školarine.
U cilju pružanja podrške porodicama, Skupština Srbije će otvoriti kontakt centar kome se studenti i njihove porodice mogu obratiti u vezi sa svim pitanjima i nedoumicama koje imaju u cilju ostvarenja svojih studentskih prava, navedeno je u Zaključku. Za zaključak su glasali članovi Odbora iz vladajućih stranaka, dok predstavnici opozicije nisu učestvovali u glasanju.
Đukić Dejanović: Trudimo se da uspostavimo dijalog
Đukić Dejanović je istakla da smatra da se u dijalogu sa onima koji osećaju i izražavaju nezadovoljstvo može naći način da se postignu najbolji mogući ishodi, čak i kada u nečemu nema slaganja. Ministarka je dodala da je u dva navrata sa rektorima univerziteta, na sastancima koji su bili planirani zbog pitanja finansiranja visokog obrazovanja, razgovarano kako Ministarstvo i Vlada mogu pomoći da se izađe iz sadašnje situacije i da se minimiziraju štetne posledice.
Podsetila je da je Ministarstvo u pisanoj formi dalo sugestije fakultetima i univerzitetima, poštujući autonomiju univerziteta, šta bi bilo korisno da se učini da studenti koji imaju potrebu da završe zimski semestar završe svoje obaveze i predispitne vežbe i kolokvijume i da polažu ispite u januaru.
''Dali smo sugestije, maltene uz molbu da se to učini. Ovde prisutni profesori su u više navrata govorili da neke studentske grupe žele razgovor sa ministrom. Ja sam bila uvek spremna na taj razgovor, a nikada nisam dobila ni vreme, ni mesto, ni s kim bih razgovarala'', istakla je Đukić Dejanović.
Naglasila je da je današnji sastanak dobrodošao, uz ocenu da bi sednica Odbora mogla da bude ključna za popravljanje atmosfere.
''Svi ti studenti zaslužuju da o njima brinemo u skladu sa svojim nekim ciljevima, a uz predstavničku funkciju koju ima Narodna skupština, ali i uz nadzornu koju ima. Mislim da je izuzetno značajno da poslanici iskažu empatiju prema toj deci'', rekla je Đukić Dejanović.
Brnabić: Medeni mesec je prošao
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, koja je prisustvovala sednici Odbora za obrazovanje, upozorila je da nastavak blokade fakulteta ima tri pretnje i da je "medeni mesec prošao", jer "dolazi trenutak da se prekinu šanse da se ispravi ovo".
Kao prvu pretnju Brnabić je na sednici skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo navela opasnost da više od 100.000 studenata izgubi pravo da studira na budžetu, a više od 17.000 pravo na studentski dom.
Brnabić je dodala da je druga pretnja da samofinansirajući studenti i njihove porodice budu izloženi dodatnim troškovima, dugovima i "izgubljenim životnim šansama", zbog blokada koje su uveli "neki plenumi".
Ona je istakla da je "stravična" treća pretnja da zbog blokada svi fakulteti budu u finansijskoj blokadi, bankrotiraju, jer je dovoljno da samo 100 samofinansirajućih studenata podnese prijavu. To znači ključ u bravu za državne fakultete i univerzitete, konstatovala je Brnabić
Brnabić je u uvodnom izlaganju rekla da je krajnje vreme da se na sveukupan način sagleda šta se desilo u protekla dva i po meseca u visokom školstvu i kakve su posledice sa kojima ćemo se svi suočiti u veoma kratkom roku.
Obrazovanje ne sme biti predmet političkih razmirica i "političkog raskosuravanja i političkog potkosuravanja", jer je obrazovanje natpolitička tema", ukazala je predsednica Skupštine.
Brnabić je poručila da je za vlast autonomija univerziteta apsolutna svetinja, ali i da studenti treba da imaju u vidu da su, pored prava na iskazivanje nezadovoljstva, međusobna prava i slobode ograničena pravima drugih.
Rektor Đokić: Univerzitet uz studente
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić izjavio je da je velika većina profesora, saradnika i istraživača stala uz studente u protestu, jer su njihovi zahtevi opravdani.
Fakulteti su već pripremili programe za realizaciju nastave, ako treba radiće se i vikendima i preko leta, rekao je Đokić na sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo, reagujući na izjavu predsednice Skupštine Ane Brnabić.
Đokić je naglasio da je studentski bunt rezultat njihove samosvesne predstave o stanju u društvu, jer su svesni da postoje pojave koje nisu ni zakonite ni moralne.
On je ukazao i da se studenti ograđuju od politike i iznose svoje stavove, "kao samosvesni građani koji su budućnost ove zemlje".
Đokić je preporučio da se inicira neka forma dijaloga, koja bi vodila ka ispunjenju zahteva studenata.
Brnabićeva je, odgovarajući na izlaganje rektora Univerziteta u Beogradu Vladana Đokića, rekla da je i parlament spreman da se angažuje i bude medijator u razgovorima o ispunjenosti zahteva koji su razlog za blokade fakulteta.
Istakla je da parlament ne sme da se meša u autonomiju Univerziteta, ali da je obaveza Skupštine da se postavi pitanje šta će biti sa onima koji nisu u blokadi.
"Ne znamo ni ko govori da zahtevi nisu ispunjeni, Narodna skupština je spremna da se angažuje i da bude medijator da vidimo šta to nije ispunjeno i da nađemo način kako da razgovaramo", rekla je Brnabić.
Opozicija: Sve zavisi od vlasti
Članovi odbora iz redova opozicije poručili su da "sve zavisi od vlasti".
Poslanik Stranke slobode i pravde Peđa Mitrović rekao je da treba institucije da puste da rade svoj posao, da ispune zahteve studenata i da će odmah sve biti gotovo.
"Odmah će univerziteti početi da rade, odmah će se studenti vratiti u svoje učionice i ceo sistem obrazovanja će nastaviti da funkcioniše", rekao je Mitrović, navodeći da je problem u tome što vlast, kako tvrdi, ne želi da ispuni zahteve i što tri meseca krije odgovorne za tragediju u Novom Sadu.
On je rekao da je vlast "zarobila" institucije, a da su studenti ustali za pravdu, a Đorđe Pavićević je pozvao vlast da, kako je rekao, ne plaši i zastrašuje ljude, dodajući da to neće imati efekat kakav žele.
Коментари