Narodna skupština usvojila budžet za 2025. godinu
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su budžet za 2025. godinu i sve predložene zakone, među kojima su izmene i dopune Krivičnog zakonika, zakoni o energetici i igrama na sreću. Ratifikovano je i više sporazuma, ugovora o zajmovima i memoranduma. Opozicija nije učestvovala u glasanju i najavila je da će tražiti poništavanje svih odluka.
Јованов: Усвојили смо буџет упркос напорима опозиције да се седница не одржи
Шеф посланичке групе "Александар Вучић – Србија не сме да стане" Миленко Јованов изјавио је да је буџет за 2025. годину усвојен упркос свим напорима опозиционих странака да ова седница не буде одржана.
"Ми смо успели у ономе што смо рекли, да ће посланици 'Александар Вучић – Србија не сме да стане', односно владајуће коалиције изгласати буџет и омогућити раст плата и пензија и даљи развој земље", рекао је Јованов на конференцији за новинаре после гласања о свим тачкама дневног реда и завршетка данашње седнице.
Јованов је рекао да су усвојене и допуне Кривичног законика којима се уводи посебна заштита за запослене у здравству, просвети и установама социјалне заштите, додајући да су предвиђене строже затворске казне за напад на та лица.
"И то су покушали да осујете, али смо успели да реализујемо. Ја сам гарантовао да ће седница бити завршена и она је завршена", рекао је Јованов.
Додао је да је покушај да се власт оптужи да је покушала да изазове инциденте бесмислен, јер су данас исти људи направили хаос у Скупштини града Београда, али и у Краљеву.
"Очигледно је ово покушај да се хаосом и насиљем заустави Србија. Србија неће стати, а грађански рат који је Мариника Тепић најавила, неће се десити. Ми ћемо радом победити њихове опструкције", поручио је Јованов и захалио посланицима владајуће коалиције што су, како је навео, у ненормалним условима привели седницу крају.
Јованов каже да су били принуђени да се бране у понедељак, иако су знали да ће опозиција покушати насиљем да спречи седницу, јер су то најављивали раније.
"Али ствари су дошле до тога да су нападнуте наше колеге, председник наше странке и у том контексту су посланици реаговали", рекао је он.
Истакао је да је опозиција поднела амандмане, али да о њима није говорила и оценио да би да је седница одржана у редовном поступку трајала најмање до четвртка следеће недеље, а можда и дуже.
У том контексту навео је да је опозиција могла да буде најмање 10 дана у директном преносу на РТС-у, али да су то одбацили и одабрали насиље да покажу какву Србију желе.
"Својим гласачима нека објасне зашто су пропустили прилику да се у парламенту боре", казао је Јованов и додао да се нада да се насиље неће више поновити у парламенту и да слике које радују непријатеље Србије више неће одлазити у Сарајево, Загреб.
Народна скупштина о изменама Кривичног законика
Народна скупштина је на седници усвојила измене и допуне Кривичног законика којима су пооштрене казне затвора за кривично дело тешка дела против безбедности јавног саобраћаја, јер је, како се наводи у саопштењу, последњих година значајно повећан број учинилаца овог кривичног дела, а његовим извршењем је у великом броју случајева наступила смртна последица.
Пооштравање казни затвора за ово кривично дело иницирали су представници Удружења родитеља деце страдале у саобраћају, а иницијативу је подржао председник Србије Александар Вучић.
Поред тога, изменама и допунама Кривичног законика прописана три нова кривична дела – напад на лице запослено у установи у области образовања и васпитања, напад на лице запослено у здравственој установи и напад на лице запослено у установи социјалне заштите, као одговор на, како пише, нарасли број случајева насиља према запосленима у образовно-васпитном и здравственом сектору, као и у сектору социјалне заштите, у вези са пословима које обављају.
Ове измене и допуне иницирали су представници струковних синдиката на сатанцима са председником Владе Милошем Вучевићем и министрима у Влади.
Посланици завршили седницу, усвојен буџет и сви предложени закони
Скупштина Србије завршила је гласање за свих 68 тачака дневног реда, међу којима је и Закон о буџету за 2025. годину.
Гласање је почело око 10.30 и трајало је нешто више од четири сата због великог броја поднетих амандмана.
На данашњој седници усвојене су и измене и допуне Кривичног законика, закони о енергетици и играма на срећу, а ратификовано је и више споразума, уговора о зајмовима и меморандуми.
Посланици опозиције нису присуствовали гласању.
Усвојен предлог буџета у целини, опозиција није учествовала у гласању
Након изјашњавања о амандманима, посланици су гласали о предлогу буџета за 2025. годину у целини.
За су гласала 144 народна посланика, против је било троје, а уздржан један.
Посланици опозиције нису учествовали у гласању.
Брнабић: Снајперисти на крововима зато што је у посети председник Екваторијалне Гвинеје
Председница парламента Ана Брнабић изјавила је на конференцији за медије у Скупштини да снајперисти тренутно јесу на крову зграде Скупштине, и да претпоставља да су и на крововима различитих зграда на територији главног града.
Објашњава да је то безбедносни протокол, зато што је у посети председник једне земље, Екваторијалне Гвинеје.
Брнабић: Наставићу да подстичем дијалог и чувам достојанство парламента
Председница Скупштине Ана Брнабић, коментаришући одлуку опозиције да не учествује у раду данашње седнице, поручила је да ће наставити да се труди и да ће давати све од себе да подстиче дијалог и да чува достојанство Народне скупштине.
Брнабићева је новинарима у холу Скупштине рекла да је опозиција много тема покренула на данашњим конференцијама указујући да нису могли чак ни да се договоре да имају једну заједничку конференцију.
"Као председница парламента и члан СНС од одговорности никада нисам бежала, а од суда народа понајмање, зато не знам како их није срамота да помену реч одговорност", рекла је Брнабићева.
Брнабићева је истакла да опозиција говори и позива власт на одговорност, а да с друге стране злоупотребљава потписе народних посланика.
Што се тиче инцидената у понедељак, председница Скупштине објаснила је да није изрекла мере за удаљење посланика са седнице, јер то, према њеној оцени, "опозициони посланици не би испоштовали", па би то било додатно урушавање достојанства Скупштине.
Усвојен предлог буџета у начелу
За предлог буџета за 2025. годину у начелу гласало је 146 народних посланика. Против је било троје, а уздржан је био један народни посланик.
Након изгласавања буџета у начелу, почело је гласање о амандманима.
Почела седница Народне скупштине, гласа се о свим тачкама дневног реда
Посланици Скупштине Србије почели су око 10.30 седницу на којој треба да се гласа о свим тачкама дневног реда, међу којима је Предлог буџета за 2025. годину, а опозиција не учествује у раду седнице.
Седници присуствује 146 народних посланика, односно већина од укупног броја посланика.
На дневном реду има укупно 68 тачака о којима посланици гласају.
Седници председава потпредседница Снежана Пауновић. У скупштинској сали су присутни припадници обезбеђења. Седници не присуствују посланици опозиције.
На почетку седнице потврђен је мандат тројици нових народних посланика који су положили заклетву.
Опозиција најавила да неће учествовати у гласању, тражи поништавање свих одлука
Представници опозиције најавили су на конференцији за медије у Скупштини да неће учествовати у гласању.
Шеф посланичке групе Народног покрета Србије Мирослав Алексић рекао је да је све режирано и да ће покренути процедуре за поништавање свих одлука које данас буду донете.
“Оно што је важно, обавестићемо све кредиторе, пошто је предвиђено 12 зајмова у овим тачкама дневног реда за Републику Србију, да ће свака одлука уколико се усвоји данас бити нелегална и да ћемо покренути процедуре за поништај и ове седнице и свих одлука, дакле поднећемо тужбу управном суду на одлуку којим се усвајају закони уколико данас то буде усвојено и исто тако уставном суду за све прекршаје који су се догодили, јер је Скупштина узурпирана, јер је ово невиђено правно институционално насиље“, поручио је Алексић.
Биљана Ђорђевић из Зелено-левог фронта оценила је да је направљен низ бруталних кршења парламентарних правила и најавио да ће поднети захтев за разрешење председнице парламента Ане Брнабић.
Посланица Странке слободе и правде Мариника Тепић изјавила је да је седница апсолутно нелегална.
Тепићева је истакла да је председница парламента била у обавези да стави на дневни ред гласање о поверењу Влади, пошто је то уставна категорија.
Најавила је да ће поднети кривичну пријаву против Ане Брнабић Тужилаштву за организовани криминал за кривично дело злоупотребе службеног положаја, јер на дневни ред није ставила ту тачку.
Na dnevnom redu Skupštine Srbije bilo je ukupno 68 tačaka, a sednica je počela nešto posle 10 časova.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić je u ponedeljak, posle incidenta koji se dogodio u Skupštini, odredila pauzu u radu, nakon koje je, pošto se niko nije javio za reč, zaključila zajednički načelni i jedinstveni pretres o svim tačkama dnevnog reda sednice.
Budžet za 2025. godinu, o kojem su poslanici glasali, predviđa ukupne prihode od 2.346,2 milijarde dinara, što je za 172,9 milijardi dinara ili osam odsto više od prihoda predviđenih rebalansom budžeta za ovu godinu.
Predloženim budžetom su predviđeni ukupni rashodi i izdaci u iznosu od 2.660,2 milijarde dinara.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je ranije da su dva osnovna polja delovanja kada je reč o budžetu za 2025. godinu – ubrzani rast životnog standarda građana i nastavak rasta Srbije kroz velike investicije.
Poslanici su glasali i o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika kojim se zahtevaju strože kazne za teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja i sankcionisanje napada na zaposlene u prosveti, zdravstvu i socijalnoj zaštiti.
Usvojene su i izmene i dopune Zakona o igrama na sreću, izmene i dopune Zakona o energetici, izmene Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kao i o predlozi zakona o uslugama i strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu.
Poslanici su potvrdili i više međunarodnih sporazuma, ugovora i memoranduma, a usvojili su i Predlog odluke o izboru članova Saveta Agencije za energetiku, listu kandidata za predsednika Komisije za zaštitu konkurencije i listu kandidata za članove Saveta komisije.
Коментари