Читај ми!

Dan nakon sednice SB UN o situaciji na KiM, Surlić: Realan izveštaj o sistemskoj diskriminaciji Srba

Na jučerašnjoj sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija poslate su poruke da je situacija na KiM alarmantna, kao i o sistemskoj diskriminaciji srpske zajednice u južnoj pokrajini, ocenio je za RTS Stefan Surlić sa Fakulteta političkih nauka. Ističe da prestavljeni izveštaj pokazuje da Priština donosi odluke sa namerom da oteža život Srba.

Srbi na KiM nisu postali samo građani drugog reda, već i žrtve progona, poručio je šef diplomatije Marko Đurić, nakon sednice SB UN o situaciji u južnoj pokrajini Srbije. 

Šefica Unmika Karolin Zijade navela je niz situacija ogrešenja o ljudska prava prema Srbima na KiM.

Stefan Surlić, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao je da izveštaj Zijade veoma realan, te da su poslate jasne poruke da je situacija alarmantna, kao i da je reč o sistemskoj diskriminaciji srpske zajednice na KiM – od zabrane dinara i protoka srpske robe do neosnovanog hapšenja i tortura.

"Izveštaj koji se odnosi na period od marta do danas, govori o kontinuiranoj i sistemskoj diskriminaciji. To nisu izolovani incidenti, a odluke koje donosi Priština su sa namerom da se oteža život Srba na KiM. Važno je što je to istaknuto na SB UN", ukazuje Surlić.

Banjska kao alibi

Surlić napominje i da su Unmiku "vezane ruke", kao i da su zapadne zemlje i stalne članice Saveta bezbednosti istakle da, uprkos situaciji na KiM, treba da bude ugašen, te da je prevaziđena institucija jer je nastala na Rezoluciji 1244.

"To je sve već poznato, ali govoriti to u trenutku kada prištinske institucije nisu voljne i sposobne da zaštite osnovna prava Srba na KiM, prevazilazi pristrasnost. Kao alibi se, međutim, spominje Banjska, za sve prištinske mere“, ukazuje Surlić.

Kolika je snaga Unmika

Prema njegovim rečima, gašenje Unmika ne bi bila dobra vest za Srbe na KiM, iako su njegova ovlašćenja ugašena i ponaša se kao vrsta civilnog sektora koji želi da se bavi temama koje ne bodu oči Prištini.

"Jedina snaga Unmika je alarmiranje međunarodne javnosti o teškom položaju Srba na KiM", kaže Surlić.

Smatra da neće biti ozbiljnije međunarodne reakcije, te da će se sve završiti na porukama koje su poslate na sednici SB UN, što će za posledicu imati iseljavanje Srba sa KiM.

"Tek u drugoj polovini sledeće godine možemo da očekujemo konkretnije rezultate, te da će izbori parlamentarni, pa lokalni dovesti do promene situacije na terenu i da će Srbi učestvovati na severu u oktobru na izborima. To će možda značiti povratak u institucije", ocenjuje Surlić.

Stefan Surlić zaključuje da bez čvrste politike uslovljavanja, Priština neće prihvatiti nikakav pritisak.

четвртак, 31. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи