Ristić: Duboka podela unutar medijske zajednice, dijalog imao značajne efekte

Srbija baštini medijski pluralizam, ali i nedovoljnu spremnost da se razgovara međusobno, ocenio je ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić. Dijalog države i medijske zajednice postigao je niz značajnih rezultata, naveo je Ristić.

Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić je po formiranju Vlade pokrenuo dijalog unutar medijske scene i dijalog medijske scene sa državom.

Ristić je, u Jutarnjem programu, ocenio da je medijska scena izuzetno bogata i da Srbija baštini medijski pluralizam, ali i nedovoljnu spremnost da razgovaramo međusobno.

"Ono što je ministarstvo u ovom sazivu zateklo, to je duboka podela unutar medijske zajednice. Sama činjenica da postoji 76 novinarskih udruženja u Srbiji govori sasvim jasno o dubini i složenosti te podele", primetio je ministar.

Koji su rezultati medijskog dijaloga

Kao najveći efekat razgovora, Ristić vidi niz značajnih rezultata.

"Po prvi put ove godine, od 2014. kada je uvedeno medijsko, odnosno konkursno finansiranje medija u Srbiji, sve lokalne samouprave, Pokrajina i Republika sprovele su medijske konkurse. To se do sada nije desilo. Rezultat je postignut ogromnim zalaganjem tima Ministarstva informisenja i telekomunikacija", ističe ministar. 

Sa druge strane, dodaje, broj slučajeva ometanja rada novina i ugrožavanja njihove bezbednosti na različite načine za prvih deset meseci ove godine smanjen je za više od 40 odsto.

"To, naravno, nije isključiva zasluga Ministarstva, ali jeste i doprinos ovog Ministarstva ublažavanju tenzija unutar medijske zajednice, odnosno ublažavanju tenzije unutar našeg društva kada govorimo o sektoru javnog informisanja", kaže ministar.

Takođe, dodaje, sredstva namenjena na medijskim konkursima na nivou Republike, dakle medijskim konkursima koje svake godine sprovodi Ministarstvo i koje će sprovesti i naredne 2025. godine, u odnosu na ovu godinu, uvećena su za dodatnih 180 miliona dinara, dakle za više od 60 odsto. 

"Ove godine je ministarstvo opredelilo ukupno 352 miliona dinara za medijske konkurse i to je najveći iznos ikada opredeljen za medijske konkurse", naglašava Ristić.

Šta su naredni koraci

Što se tiče narednih koraka u dijalogu, ministar ističe da se pre svega nastavlja sa punom implementacijom medijskih zakona, i da radna grupa radi na predlogu izmena i dopuna zakona o javnim medijskim servisima, dakle o Radio-televiziji Vojvodine i Radio-televiziji Srbije.

"Sa druge strane, ono što takođe radimo, intenziviramo dijalog unutar medijske scene kako bismo doprineli kvalitetnijem medijskom sadržaju, kako bismo doprinili daljoj profesionalizaciji naših medija i medijskih poslenika. Ministarstvo izdvaja značajna sredstva i za edukaciju medijskih poslenika i to je takođe važno reći", ističe Ristić.

Javni servisi, istakao je, jesu najvažniji mediji u svakoj zemlji i zbog toga imaju poseban status.

"Radio-televizija Srbije i Radio-televizija Vojvodine, po našoj oceni, u najvećoj mogućoj meri ispunjavaju svoju zakonsku obavizu", navodi Ristić. 

"Uvođenje 5G mreže sredinom sledeće godine"

Ministar se osvrnuo i na započetu proceduru za uvođenje 5G mreže, za koju očekuje da se okonča sredinom naredne godine, nakon čega će krenuti postepeno postavljanje opreme i uvođenje mreže.

"Mi intenzivno sprovodimo tu proceduru, zajedno sa relevantnim partnerima u Srbiji. Pripremili smo i kompletnu dokumentaciju, odradili analize koje govore o iskustvima zemalja slične teritorije i sličnog broja stanovnika u Evropi i van Evrope kada je u pitanju uvođenje 5G", navodi Ristić.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње