Vučić na bezbednosnom forumu u Pragu: Ne verujem da ćemo biti deo EU 2028. godine
Predsednik Srbije izjavio je na panelu "Pridruživanje Zapadnog Balkana EU" na Globalnom bezbednosnom forumu "GLOBSEC 2024" u Pragu, da nije optimista po pitanju procesa integracije Srbije u EU do 2028. godine i da ne veruje da će se to dogoditi 2028. godine, kao i da je njegova procena da se to neće dogoditi pre 2030. godine. Vučić ima i niz bilateralnih sastanaka sa evropskim zvaničnicima.
Извештај Николине Ракић
"Ускоро разговори са "Рио Тинтом", нека се добро припреме"
Председник Вучић најавио је ће ускоро имати разговоре са компанијом ”Рио Тинто” и поручио им да се добро припреме, јер како је рекао, биће то дуг разговор.
Вучић је, на питање новинара како коментарише то што је немачки канцелар Олаф Шолц обишао радове на отварању рудника литијума у Немачкој у финишу изборне кампање, рекао да је то разлика између нас и њих, и да је Шолц пред народом рекао да је то перспектива за земљу.
"Он је у финишу кампање отишао да отвара радове на руднику литијума, и да каже народу да је то будућност. Он није имао било какве сукобе, било какве проблеме. Он зна да је то јасан сигнал немачкој индустрији да ће да иде напред. Да ће мерцедес, фолксваген, моћи да раде најбољи посао за Немачку и њене грађане", рекао је председник.
Уколико, како је рекао, имамо све гаранције за здравље људи и за пуну заштиту животне средине, без тога неће да разговара о копању литијума.
"Важно што Кфор држи позиције на мосту на Ибру, не разумем смисао понашања Приштине"
Председник Александар Вучић изјавио је у обраћању новинарима у Прагу, где учествује на Глобалном безбедносном форуму "GLOBSEC 2024", да је важно то што су и Европљани и Американци осудили Аљбина Куртија за упад на север Косова и Метохије.
Важно је, додаје, то што Кфор, што НАТО, држи своје позиције чврсто везано за мост на Ибру.
"Ја морам да признам да не разумем сасвим шта је смисао, осим жеље да се испровоцира Србија? Уопште не разумем шта је смисао и шта је крајњи резултат, који албанско, односно приштинско руководство види", рекао је Вучић.
При томе, указао је, јасно показују да све раде без договора са својим партнерима, раде на дестабилизацији целог региона.
Додао је да ће Србија да се понаша одговорно.
"У овом тренутку представници Српске листе имају разговор са Квинтом у Приштини. Верујем да ће пренети своју забринутост. Ми ћемо да радимо са нашим народом. Они ће сва своја примања да добијају, како год. Наставићемо да инвестирамо што је могуће више и покушаћемо да чувамо мир и опстанак нашег народа на Косову и Метохији. Али мислим да је, ако постоји у свим овим лошим стварима једна ситница која није лоша, то је та да полако али сигурно цео свет почиње да разуме ко је тај који стварно и суштински прави проблеме у региону", закључио је Вучић.
"Полако али сигурно", истакао је Вучић, цео свет почиње да разуме ко је тај који стварно и суштински прави проблем.
"Прва следећа земља која ће се придружити ЕУ је Украјина 2030. године"
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да не верује да ће земље кандидати из региона постати чланице ЕУ пре 2030. година, додавши да ће до те године Украјина бити прва следећа земља која ће се придружити Унији.
"Након тога, верујем да ће Србија, Албанија, Црна Гора и надамо се, ако Бугари дозволе Северној Македонији да се придружи, верујем да ће се и они придружити, али након што се Украјина придружи. То је оно у што ја верујем, видећемо да ли сам у праву или не", рекао је Вучић на панелу "Придруживање Западног Балкана ЕУ" који је организован у оквиру Глобалног безбедносног форума "GLOBSEC 2024" у Прагу.
Вучић: Нисам причао са Путином две и по године, за разлику од неких европских лидера
Председник Србије Александар Вучић рекао је на панелу Придруживање Западног Балкана ЕУ” на Глобалном безбедносном форуму ”ГЛОБСЕЦ2024" у Прагу да са председником Русије Владимиром Путином није разговарао две и по године, и да Србија није није на две стране, већ да је на путу ка ЕУ, али да има традиционално добре везе са Русијом.
Одговарајући на питање какав однос има са руским председником, рекао је да са њим није причао две и по године, од како је почео рат, за разлику од неких других европских лидера.
"Многи су причали са њим телефоном, посећивали га, причали са њим широм света. Не мислим на Виктора Орбана, мислим на многе лидере. На многе европске лидере, ја нисам причао са њим. Али, као што видите, ви из неког разлога сте хтели да нагласите да ја радим нешто што не раде други европски лидери", рекао је Вучић.
Он је истакао да не постоје "две стране", већ да је Србија на путу ка Европској унији.
"Ми имамо традиционално врло добре везе са Русијом, и то не кријем и тога се не стидим. То је увек био случај између Срба и Руса. И ми смо једина земља у Европи која није наметнула санкције Русији. И као што можете видети, ја се не бојим да то отворено кажем", рекао је председник Србије.
Са друге стране, како је истакао Вучић, Србија је осудила руску агресију на Украјину неколико пута на састанцима ОЕБС-а, у Генералној скупштини Уједињених нација.
"Кад причамо о хуманитарној помоћи Украјини, ви сте заправо управо показали да се све своди на друштвене мреже, новинаре, новине и пропаганду. Ако анализирамо ко је помогао Украјини хуманитарном помоћи са свим другим аспектима, аспектима да кажемо са Западног Балкана. Одаберите све, свих пет, односно четири земље и један ентитет, сви они заједно су до сада Украјини дали 20 пута мање помоћи од мале Србије. И не питајте сад мене, питајте Украјинце. Ако се све увек своди на то да неко воли или мрзи Вучића, или Орбана или неког другог, а да не причамо о чињеницама, онда нисмо на добром путу", рекао је Вучић.
Осврнуо се и на састанак са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен и рекао да је имао сјајне разговоре са њом. "Верујем да ми боље испуњавамо ову агенду развоја и реформе, боље од многих других. Причали смо о различитим питањима, нашли смо заједнички именитељ са госпођом председницом и верујем да, иако наравно не знам ништа о овим бирократским питањима, кластерима, поглављима, верујем да ћемо бити у прилици да отворимо неке кластере пре краја године", рекао је председник.
Он је додао да се у Европи нико не слаже са њим по питању не увођења санкција Русији, али да разумеју његов став. "Зато што сам искрен и поштен човек, никога не лажем и увек говорим какав је став Србије", додао је Вучић.
Председник Србије: Не верујем да ћемо бити део ЕУ 2028. године
Председник Србије изјавио је да није оптимиста по питању процеса интеграције Србије у ЕУ до 2028. године и да не верује да ће се то догодити 2028. године, као и да је његова процена да се то неће догодити пре 2030. године.
"Желим све најбоље Црној Гори, али не верујем да ће они бити део ЕУ 2028. године, не верујем ни да ћемо ми бити део ЕУ 2028. године", рекао је Вучић на панелу "Придруживање Западног Балкана ЕУ" који је организован у оквиру Глобалног безбедносног форума "GLOBSEC2024" у Прагу.
Оценио је да се интереси ЕУ разликују са времена на време од српских интереса и навео да је његова процена да земље кандидати региона неће ући у ЕУ пре 2030. године.
"Имамо различите процене о будућности ЕУ, али сви желимо да будемо део ЕУ, међутим нисмо сигурни како ће ситуација изгледати у земљама чланицама ЕУ. Оно што је очигледно је да Украјина и Молдавија добијају моментум, што је разумљиво, али истовремено постоји јавна исцрпљеност унутар ЕУ на тему проширења", рекао је председник Србије.
Додао је да је за Србију у међувремену најважније да обави неке конкретне кораке.
"Нама је битно да што пре добијемо јединствену европску област плаћања, да добијемо зелене коридоре, за своје камионе, за нашу индустрију, када нешто извозимо у ЕУ и обрнуто. Да се добије више инвеститора, да се спроведу процеси и реформе, када је реч о правосудним системима...привлачење директних страних инвестиција", рекао је Вучић.
Навео је да је увек прагматичан и да није велики сањар и да је заинтерсован за екрономски напредак Србије.
"Успешно смо претекли све на Западном Балкану, иако смо били на четвртом месту пре 10 година. Сада смо са четвртог места у региону дошли на прво место у скоро свим параметрима", рекао је председник Србије.
Додао је да Србија мора да се промени на известан начин пре уласка у ЕУ, да спроведе одређене реформе, али исто тако, наводи, да ће ЕУ морати да прихвати чињеницу да имамо различита гледишта на одређена питања, што не би требало да угрожава јединство у ЕУ.
"Када причамо о Повељи УН или када причамо о резолуцијама УН, чињеница је да је Русија започела агресију на Украјину, а када пређете на Србију, шта ћемо ми са својим повељама и резолуцијама 1244 које се односе на територијални интегритет Србије. То су нека питања на која гледамо другачије и знамо да не можемо да будемо део ЕУ пре него што решимо на начин да ћемо и једни и други бити и једнако незадовољни и једнако задовољни", закључио је Вучић.
Вучић са председником Чешке о ескалацији ситуације на Косову и Метохији
Председник Србије Александар Вучић разговарао је са председником Чешке Петром Павелом у Прагу, о ситуацији у региону, ескалацији ситуације на Косову и Метохији, као и билатералним односима.
"Затражио сам подршку председника Павела када је реч о одржању мира и стабилности у нашем региону, као и наставак подршке Чешке европском путу Србије", написао је Вучић на Инстаграм налогу будућностсрбијеав након разговора са Павелом у Прагу, током Форума GLOBSEC.
Захвалио је чешком председнику "на одличној организацији @globsecthinktank, једне од најважнијих европских платформи за дијалог у циљу одржања глобалне стабилности".
"У времену пуном безбедносних изазова, на свим нивоима, морамо да искористимо сваку прилику да разговарамо, да се чујемо и разумемо, јер кораци које сад предузимамо одредиће будућност наше деце", написао је председник Србије.
Вучић је позвао Павела да посети Србију како би могли да наставе разговоре о даљем јачању добрих партнерских односа наше две земље и народа.
Фон дер Лајен: Рачунамо на Србију да покаже посвећеност напретку на путу ка ЕУ
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен саопштила је, после разговора у Прагу с председником Србије Александром Вучићем, да ЕУ рачуна на Србију да покаже посвећеност напретку на изабраном путу ка Унији.
"Имамо План раста и споразум о одрживим сировинама, ланцима вредности батерија и електричним возилима (ЕВ). Од тога ће директну корист имати народ Србије", навела је Фон дер Лајен на платформи X, после сусрета с Вучићем на маргинама Форума GLOBSEC у Прагу.
Написала је да Брисел рачуна на Србију да "покаже посвећеност напретку на путу који је изабрала, путу ка ЕУ".
Председник Вучић је после разговора са Фон дер Лајен навео да је разговарано о ситуацији у региону, европском путу Србије, реализацији пројеката предвиђеним европским Планом раста за Западни Балкан, као и о укупним односима Србије и ЕУ.
Very good meeting with @avucic.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) August 31, 2024
We have our Growth Plan and agreement on sustainable raw materials, battery value chains and EVs.
They will directly benefit the people of Serbia.
We count on Serbia to show dedication to progress on its chosen path, the EU path. pic.twitter.com/uOwIaMd9qw
Вучић са председником GLOBSEC-а
Председник Александар Вучић разговарао је са оснивачем и председником организације GLOBSEC Робертом Васом и бившим известиоцем Европског парламента Владимиром Билчиком о главним темама и порукама са овогодишњег Форума у Прагу.
“Разговарали смо и о улози земаља Централне и Југоисточне Европе у дијалогу и доношењу одлука које ће дефинисати будућност свих нас и нашег континента“, написао је Вучић на Инстаграму.
Председник Вучић се састао са Шмитом у Прагу
Председник Србије Александар Вучић састао се са високом представником међународне заједнице у БИХ, Кристијаном Шмитом у Прагу, где се одржава форум GLOBSEC2024.
Вучић од Лајчака затражио конкретну реакцију ЕУ у заштити Срба на КиМ
Председник Србије Александар Вучић затражио је данас, у разговору са специјалним изаслаником ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирославом Лајчаком у Прагу, конкретну и недвосмислену реакцију ЕУ и земаља чланица не само у осуди најновијег насиља Приштине на КиМ, већ и у спречавању таквих потеза и заштити Срба.
"Србија остаје одговоран партнер ЕУ у процесу нормализације односа са Приштином, али ће искористити сва расположива дипломатска средства да не дозволи терор над својим народом", написао је Вучић на Инстаграму након састанка са Лајчаком на Форуму GLOBSEC у Прагу.
Председник Србије је навео да је имао "отворен и искрен разговор" с Лајчаком коме је пренео "изузетну забринутост због најновијег насиља на Косову и Метохији, поновног кршења права и угрожавања безбедности српског становништва бахатим и нелегалним потезима Приштине".
"Затражио сам конкретну и недвосмислену реакцију ЕУ и земаља чланица - не само у осуди оваквих потеза, већ и у њиховом спречавању и заштити Срба", написао је Вучић на Инстаграму.
Председник Србије: Одличан разговор са Урсулом фон дер Лајен
Председник Вучић састао се са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен у Прагу, на маргинама безбедносне конференције.
"Одличан разговор са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен о ситуацији у региону, нашем европском путу, реализацији пројеката предвиђених европским Планом раста за Западни Балкан, као и о укупним односима Србије и ЕУ", написао је Вучић на Инстаграму.
Захвалио је Фон дер Лајен на разумевању и личном ангажману када је реч о напретку Србије и целог Западног Балкана на путу приближавања ЕУ, посебно у областима убрзања социјалне и економске интеграције.
"Поновио сам да Србија предано приступа својој реформској агенди, као и да је озбиљан и одговоран партнер ЕУ у свим активностима усмереним ка изградњи заједничке и просперитетне будућности за све наше грађане", навео је Вучић.
Вучић са председником Финске о глобалним и регионалним дешавањима
Председник Србије Александар Вучић саопштио је да je у Прагу имао одличан разговор са председником Финске Александром Стубом о актуелним глобалним и регионалним дешавањима, као и о унапређењу билатералне сарадње Србије и Финске.
"Постоје велики неискоришћени потенцијали, посебно када је реч о нашој економској сарадњи и на томе треба да радимо у будућности", навео је Вучић на Инстаграму будуцностсрбијеав након разговора са председником Финске на маргинама Форума GLOBSEC2024 који се одржава у Прагу.
Вучић је истакао да током разговора нагласио и чињеницу да су свима у Европи неопходни мир, разумевање и јединство како би могла да се превазиђу "ова турбулентна времена" и нађе заједнички интерес у даљем развоју и напретку "наших држава и народа".
Председник Вучић се претходно састао са бившим известиоцем Европског парламента за Србију Владимиром Билчиком.
Током дана, председника Вучића у прагу очекују бројни билатерални састанци, а потом ће учествовати на панелу "Придруживање Западног Балкана ЕУ".
Како је најављено, на форуму ће се разговарати о кључним глобалним изазовима укључујући питања безбедности, економије и међународних односа.
Председник Вучић састао се са Билчиком у Прагу
Председник Србије Александар Вучић састао се данас са бившим известиоцем Европског парламента за Србију Владимиром Билчиком у Прагу, на маргинама безбедносне конференције GLOBSEC.
"Срдачан сусрет са Владимиром Бичиком, добрим познаваоцем прилика у Србији и региону. Разговарали смо о европском путу Србије, приоритетима наше реформске агенде, као и утицају недавних европских избора на наставак процеса проширења ЕУ. Поновио сам да је стратешки циљ Србије улазак у ЕУ, као и да нам је за сваку врсту напретка у земљи, региону и Европи неопходно да имамо мир и стабилност", навео је Вучић на Инстаграму.
U Pragu se danas održava Globalni bezbednosni forum GLOBSEC 2024, na kojem učestvuje i predsednik Aleksandar Vučić.
U podne će učestvovati i na panelu "Pridruživanje Zapadnog Balkana EU".
Ove godine posebno će se razmatrati, rekao je Vučić, globalna stabilnost, energetska sigurnost i tehnološke inovacije.
Predsednika Srbije tokom dana očekuju susreti sa brojnim zvaničnicima.
GLOBSEC forum, jedna od najistaknutijih evropskih platformi za dijalog, ima za cilj da ukaže na rastući značaj Centralne i Istočne Evrope u globalnoj bezbednosti.
Kako je najavljeno, na forumu će se razgovarati o ključnim globalnim izazovima uključujući pitanja bezbednosti, ekonomije i međunarodnih odnosa.
Forum će otvoriti češki predsednik Petr Pavel i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
GLOBSEC ove godine okuplja šefove država i vlada i ministre odbrane i spoljnih poslova iz 27 zemalja, a pored njih na forumu učestvuju i predstavnici velikih kompanija, intelektualci i predstavnici nevladinih organizacija, ukupno skoro 2.000 učesnika iz 70 zemalja.
Коментари