Vučić: Spreman sam za raspisivanje referenduma o opozivu predsednika
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da smo po stopi rasta prvi u Evropi. Imamo više od 6, 6 milijardi evra na računu, precizirao je. Ovo je pokazatelj građanima da se zemlja nalazi na dobrom putu i imamo izvesnu i sigurnu budućnost, rekao je Vučić na konferenciji za novinare u Vili "Mir". Najavio je povećanje penzija pre januara od 11 odsto, kao i značajno povećanje plata prosvetarima. Verujem da minimalna zarada mora da ide značajno preko 50.000, kaže Vučić. Najavio je skoro usvajanje i Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga. Ponudio je referendum o opozivu predsednika pre kraja godine, dodavši da neće biti kopanja litijuma u narednih godinu i po dana.
Обраћање председника Вучића
"Моја понуда – референдум о опозиву председника до краја године"
Председник Вучић изјавио је да је његова понуда онима који га критикују – раписивање референдума за опозив председника Републике.
Одлука о литијуму неће бити донета без народа, удружења и политичке странке одбијају разговоре и обмањују грађане, ако желе може да се иде на референдум за опозив председника.
"Да не мислите да ћу држати власт по сваку цену, моја понуда је да не бисте развлачили наш народ свакога дана. Поднесите захтев вас 80, 75 потписа, обезбедићу вам остатак и идемо на референдум о опозиву председика до краја године. Причам политичарима – ви то не радите због литијума него због мене, хоћете мени да видите леђа. Нема проблема", истакао је Вучић.
Нагласио је да никавог копања неће бити у наредних годину и по дана, констатујући да се пре тога може организовати референдум.
"То раде само да би зауставили Србију, да поново буде на четвртом месту у региону. Ми се сада такмичимо са Румунијом и Бугарском, земљама које су примиле од ЕУ 60 до 90 милијарди евра а ми две", додао је Вучић.
Страх од сумпорне киселине
Говорећи о страху од сумпорне киселине Вучић је рекао да "сумпорну киселину користимо свуда", а "одједном је то постао највећи проблем".
"Сумпорна киселина ће се користити у затвореном систему испод тачке кључања, нема сумпорних киша, превоз ће бити у складу са превозом опасних материјала", рекао је Вучић.
Такође је, поредећи рудник у Бору са ископавањем литијума нагласио:
"Борски рудник је површински коп, 400 пута би био мањи рудник у Лозници и неће бити површински коп, него подземни", и додао да је просечна плата у Бору 1.025 евра.
"Неће бити копања, док не добијемо све гаранције"
Говорећи о ископавању литијума у Србији, председник Вучић рекао је да "неће бити копања на терену док не добијемо гаранције" да је све апсолутно сигурно по питању екологије и људи.
"Нема никаквог копања на терену и неће бити док не добијемо све гаранције, а у наредник 12 до 18 месеци ништа се неће променити. Обмањују вас сваког дана. Морамо да прикупимо сву документацију, позваћемо најбоље светске и домаће експерте за заштиту животне средине", рекао је Вучић.
Према његовим речима, тачка два су проблеми свих људи који су продали своја имању у процесу експропријације, директном погодбом са Рио Тинтом.
"Са тим људима треба да разговарамо да покушамо да решимо проблеме", указује Вучић.
Напомиње да ће" брига о животној средини бити додељена највећим светским, европским и домаћим експертима".
"Следећа тачка је борба за комплетан ланац вредности. Рудник је на 140 хектара, а неће прећи 220 хектара. Колубара нам је 60.000 хектара, да знате о каквој површини причамо"; наводи Вучић.
"Већ од краја септембра закон који ће грађанима олакшати задуживање"
Вучић је нагласио да Влада припрема Закон о заштити корисника финансијских услуга којима се уводи ограничење каматних стопа на кредите.
Ограничење камате обухватиће стамбене кредите, кеш кредите, кредитне картице, задуживање у оквиру дозовољеног минуса на текућем рачуну.
Истакао је да ће закон који ће бити на снази већ крајем септембра омогућити грађанима јефтиније задуживање.
"Задуживање ће бити неупоредиво јефтиније, посебно за младе брачне парове. Млади ће да рачунају како и на који начин да свој новац у будућности троше. И како могу да обезбеде себи основне ствари за живот, што је од кључног значаја", поручио је Вучић.
Председник је напоменуо да ће тај закон спречити банке да смањење каматних стопа надокнађују повећањем споредних трошкова.
"Нећемо угрозити банкарски сектор. Банке у Србији остварују изузетно високе профите па могу да их за нијансу смање", додао је Вучић.
Повећање родитељског додатка
Председник Вучић најавио је повећање давања за родитељски додатак и истакао да највеће повећање очекује родитеље другог детета.
Најавио је да ће се од 1. новембра повећати родитељски додатак и тај износ ће за прво дете бити 4.336 евра, а до сада је било 3.307 евра, док је додатак за друго дете већи за чак 2.000 евра у односу на досадашња давања.
"За друго дете, највеће повећање, ако то смем да кажем. Оно ће износити сада 5.126 евра, то је 600.000 динара у 24 једнаке рате, плус 7.500 динара, плус 135.000 динара право на једнократну помоћ. Дакле, укупно 742.500 динара, дакле 6.344 евра", рекао је Вучић на конференцији у вили Мир.
Како је рекао, повећан је додатак и за треће дете и биће преко 20.500 евра.
"Ту иде 2.280.000 динара у 120 једнаких месечних рата по 19.000 динара плус 7.500, за четврто дете увећавамо на 27.231 евро. Додали смо за рођење другог и трећег детета једнократно 135.000 динара и још на ово што исплаћујемо на месечном нивоу", рекао је он.
Наводећи да је за четврто дете исплаћивано 2012. године 2.900 евра, Вучић је истакао да се сада исплаћује готово 10 пута више - 27.230 евра.
"Мислим да је то за нашу земљу велики новац и да тиме показујемо да су нам деца најважнија, да је за нас од пресудног значаја. Имамо око 1.000 деце мање рођене ове године у односу на исти период претходне године. И то је мањи пад него што имају сви други у региону, али је пад", навео је Вучић.
Упитао је и због кога се све ради ако деце нема, иако зна, како каже, да се многи љуте када то изговори.
"Коме ћемо да оставимо све што радимо и због кога све ово радимо? Морамо некоме да остане. И зато ћемо се потрудити да имамо раст у сиромашњим крајевима. Али тамо где живе најбогатији људи, тамо имамо драстичан пад новорођене деце. И просто по том питању нешто морамо да урадимо", навео је Вучић.
Каже да је ово један од начина да се покаже колико је држави стало да има више деце.
"Желимо да покажемо колико је држави стало до тога да имамо више деце, да имамо бољу демографију. Нама недостаје све више и радне снаге, нама недостаје деце у школама. Ми ћемо све морати да увозимо. Све, буквално за сваку област. А немојте да вам говорим колико проблема имамо са ксенофобним приступом у много чему и разним теоријама завера", рекао је Вучић.
"До краја године просечна плата 900, следеће 1.000 евра"
Председник Србије Александар Вучић рекао је да верује да ће до децембра просечна плата у Србији бити 900 евра, а да ће следеће године да достигне 1.000 евра.
Говорећи о просечним платама у региону, рекао је да је у Србији тај просек био 855 евра, по чему смо најјачи у региону.
"У Црној Гори је у мају просек је био 832 евра. Просечна плата у БиХ је 710 евра, у Северној Македонији, 671, а у Албанији 575 евра. Ако хоћете да погледате 2012. године, били смо једва на трећем месту и заостајали за готово 50 одсто у односу на Црну Гору", рекао је Вучић.
"Значајно повећање плата просветарима"
Вучић је рекао да је обавеза државе повећање плата за просветне раднике. "Повећање мора бити значајно веће него за све друге. Надам се да ће повећање плата просветарима бити веће и од повећања пензија", рекао је Вучић.
Председник је рекао да очекује да ће просечна плата у децембру бити 900 евра, а следеће године 1.000 евра.
"Покушаћемо да повећање пензије буде 11 одсто, молба да минималац иде преко 50.000"
Председник Александар Вучић најавио је да ће покушати да повећање пензија буде пре јануара следеће године, као и и да ће износити 11 одсто.
"То би просечно било 5.000 динара, ако је просечна пензија 46 хиљада динара. То није довољно, али је важно повећање", истакао је Вучић.
Вучић је истакао да је његова молба, пошто ће тек уследити преговори о повећању минималне зараде, да буде увећана толико – да буде значајно више од 50.000 динара.
Вучић: Стопа привредног раста у другом кварталу 4,2 одсто
Председник Србије Александар Вучић изјавио је да стопа привредног раста у другом кварталу према флеш процени 4,2 одсто, док је у првом кварталу била 4,7 процената.
"Од објављених резултата за други квартал, опет смо први у Европи. Када се буду сабрала прва два квартала, бићемо први, други, у најгорем случају трећи", рекао је Вучић.
Према његовим речима, то је знак за грађане да је "Србија на правом путу и да имамо сигурно и извесну будућност."
"Имамо преко 6,5 милијарди евра на рачуну Републике Србије. То немају чак петоструко веће земље од нас на рачуну. Немамо фискале пробелеме. Стопа јавног дуга је 49,4 одсто, испод 50 одсто у односу на БДП", истакао је председник.
Predsednik Vučić obraćao se danas javnosti iz Vile Mir.
Коментари