Шеф посланичке групе "Александар Вучић - Србија не сме да стане" Миленко Јованов оценио је да су измене Закона о јединственом бирачком списку, које је предложио део опозиције, непотребне, да су предложене на неодговоран начин, али да ће та посланичка група гласати за предложено законско решење због "стабилности земље".
"Показала се потпуна неодговорност опозиционих странака према грађанима Србије где њих апсолутно не занима да ли ће и на који начин изазвати проблеме у функционисању грађана, него, како су рекли на консултацијама, имају своје страхове којима се воде и руководе и због тих страхова ми данас имамо ову седницу", рекао је Јованов на конференцији за новинаре у Скупштини Србије.
Он је рекао да је власт свесна да ће предложено законско решење "довести до тога да се једном броју грађана отежа остваривање њиховог права на гласање, а да ће једном делу грађана фактички бити онемогућено да гласају, да ће ово изазвати велику конфузију код једног дела гласача".
"Исто тако смо свесни да постоје неки виши интереси, пре свега стабилност у држави, због којих смо прихватили да учествујемо на седници и да гласамо за предложене измене закона", рекао је он и додао да ће гласати за предложено законско решење због "виших интереса".
"Ти виши интереси који подразумевају стабилност наше земље у врло нестабилним околностим превлађују све резерве када су у питању предложене измене и допуне Закона", рекао је Јованов.
Он је навео да са друге стране власт "показује да нема никакав проблем да испуни чак и најнеобичније жеље представника опозиционих странака".
Према његовим речима, једном броју грађана избори расписани за 2. јун донеће "проблеме и на неки начин диксиминацију", али да то није била воља власти, него инсистирање опозиционих странака.
Јованов је позвао чланове СНС-а и симпатизере те странке да разумеју одлуку власти и да "под условима које је опозиција диктирала у протеклих неколико месеци изађу на изборе и победе још убедљивије".
Навео је да ће се предложено законско решење, којим се предвиђа да грађани који су променили пребивалиште у последњих 11 месеци не могу да гласају на новој адреси, односити само на изборе расписне за 2. јун, док ће убудуће бити прописано да ће онај ко промени пребивалиште на новој адреси моћи да гласа тек шест месеци након пресељења.
Он је, одговарајући на питање новинара, рекао да је од Комисије за контролу бирачког списка одустала опозиција на захтев Црте и навео да ће тело које је формирано у Скупштини Србије, а којим руководи Немања Ненадић из Транспарентности Србија, добити овлашћење да контролише када је неко променио пребивалиште изменом акта скупштинског Одбора за уставна питања.
Фото: Фонет/Александар Барда
Коментари