Četvrtkom u 9: Rezolucija o Srebrenici – kakve posledice donosi reč genocid
Predlaganjem rezolucije o Srebrenici uz podršku BiH narušeni su Dejtonski sporazum, Ustav BiH i svi principi na kojima počiva mir u toj zemlji, kaže šef diplomatije Ivica Dačić. Ističe da bi rezolucija označila srpski narod kao genocidan i pita zašto nema rezolucije o genocidu nad srpskim đacima u Kragujevcu i Jermenima. Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi podseća da je MSP presudio da Srbija nije izvršila genocid, već je za to osudio generala Krstića. Smatra da nije realno da se od Srbije traži odšteta. Advokat Branislav Tapušković napominje da predmete o srpskim žrtvama niko ne pominje.
O tome šta bi donelo usvajanje rezolucije o Srebrenici u UN, u kojoj se tvrdi da je tamo 1995. godine počinjen genocid, u emisiji Četvrtkom u 9 govorili su ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, advokat Branislav Tapušković i profesor međunarodnog prava Tibor Varadi.
Ivica Dačić je rekao da će rezolucija o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama biti predstavljena 17. aprila, a predstaviće je zemlje koje stoje iza ove inicijative – Nemačka i Runada, uz podršku misija još 15 zemalja.
Među njima je i BiH, čija misija, ističe Dačić, nema legitimitet, budući da srpski deo BiH niti je pitan, niti je saglasan sa onim što zastupa šef stalne misije BiH u UN Denis Bećirović.
“Bilo bi normalno da to bude dovoljno za osporavanje u proceduralnom smislu… Narušeni su Dejtonski sporazum, Ustav BiH, svi principi na kojima počiva mir u BiH. Time se pokazuje da muslimani ne žele mir, ne žele Srbe za svoje komšije, jer kako ćete živeti sa nekim koga označavate genocidnim“, upitao je Dačić.
Naglašava da BiH postoji samo kao ravnopravna i pita šta bi bilo da je Srbin ambasador BiH u UN.
Dačić: Manipulacijama se pitanje genocida podvodi pod kulturu sećanja
Ministar je ukazao na to da u SB UN nije održana sednica o NATO bombardovanju SRJ, uz obrazloženje da se ne treba baviti temama iz prošlosti, a da se u GS UN sada na dnevni red stavlja Srebrenica. I to se, kako kaže Dačić, prebacuje iz Saveta bezbednosti u Generalnu skupštinu, gde će se o tome glasati prostom većinom.
“U UN se rezolucije i odluke donose dvotrećinskom većinom ili prostom većinom. Kada je reč o dvotrećinskoj većini, definiše se da su to važna pitanja. Očigledno je da se određenim manipulacijama ovo pitanje, umesto pod pitanje mira i bezbednosti, podvodi pod kulturu sećanja. Ona se time izmešta iz SB, jer ne može GS da se bavi temom kojom se bavio SB – može ali na predlog SB“, rekao je Dačić i podsetio da je 2015. godine Rusija uložila veto na takvu rezoluciju u Savetu bezbednosti.
Podrška rezoluciji stiže iz Francuske, Holandije, Turske, Malezije...
“Mi ćemo se naravno boriti do kraja, ali ovde nije reč o BiH, podnosioci inicijative su Nemačka i Ruanda. Naravno, Ruanda je totalno sporedna u svemu ovome. Ali imate tu sad Francusku, Veliku Britaniju, Holandiju, Irsku, Tursku, Maleziju...“, rekao je Dačić i naveo da su to neke od zemalja koje podržavaju ovu inicijativu.
Ističe da “više nema rukavica“, jer o genocidu nad bosanskim muslimanima govore Nemačka i Turska.
“Ne možemo da se ne pitamo kako ne postoji rezolucija o genocidu nad srpskom decom i Jermenima“, rekao je Dačić.
Tapušković: Umesto pomirenja, etiketa genocidnog naroda
Advokat Branislav Tapušković kaže da dok tekst ne bude prezentovan, ne može da govori o čemu se radi u toj rezoluciji.
"Vrlo je delikatno to pitanje po onome što se zna, a to je da treba pre svega mladima da se nametne da je jedan narod izvršio genocid. Umesto pomirenja u svetu, potenciraju se ovakve stvari", rekao je Tapušković.
Kaže da je njegova kancelarija imala na raspolaganju sve obdukcione nalaze žrtava oko Srebrenice.
"Tu je bilo 3.500-4.000 nalaza i svega nekoliko je bilo civila, svi ostali su bili pripadnici vojske. Na jednom polju je bilo 300 žrtava sukoba srpskih vojnika i Armije BiH", rekao je Tapušković.
Takođe, rekao je i da je, kada je reč o Vukovaru, obdukcini nalaz pokazao da je reč o oko 200 vojnika.
"Niko ne osporava da je bilo zločina, ali nema reči o genocidu", naglasio je Tapušković.
Šta predviđa rezolucija
Ministar Dačić objašnjava da se rezolucijom, između ostalog, predviđa da se 11. jul uspostavi kao Dan sećanja na genocid u Srebrenici, da se osuđuje negiranje genocida, te da se države članice UN pozivaju da to uvrste u obrazovne programe.
“Ovde se ne pominju ni Srbija ni RS, ali se kaže zločin nad bosanskim muslimanima, pa neko ga je izveo. Ako pričate o genocidu, to je odraz da je rukovodstvo te države ili entiteta sprovodilo to kao svoju politiku“, rekao je Dačić i upitao zašto se čitav rat na prostoru bivše Jugoslavije sveo na Srebrenicu i šta je sa Hrvatskom i "Olujom".
Dačić: Ni nemački, ni turski narod nije označen kao genocidan
Dačić je naveo da će, ukoliko rezolucija bude usvojena, posledice biti katastrofalne.
“Na nas će se gledati kao na jedini narod u svetu, pored Hutu naroda u Ruandi, koji je genocidan. To ne samo da istorijski nije pravedno nego nismo to zaslužili, jer smo mi slobodarski narod koji je uvek bio na strani pravde“, istakao je Dačić.
Naveo je zločine iza kojih stoje Nemačka, Francuska, Turska, a da niko od njih nije označen kao genocidan narod.
“Samo je Nemačka osuđena za Holokaust nad Jevrejima, a šta je sa Srbima, Romima i drugima“, upitao je Dačić i naveo da je ovo pokušaj da se muslimanima “podmetne“ rezolucija o Srebrenici, kako neko ne bi podneo rezoluciju o Gazi.
Kako se genocid desi samo u jednoj opštini
Ivica Dačić ističe da Srbija ne osporava da se u Srebrenici desio ratni zločin.
“Ne osporavamo to da je neko počinio zločin i da za to treba da odgovara, ali smo protiv da iz toga proistekne da je samo muslimanski narod bio žrtva u BiH“, rekao je Dačić.
Ističe da genocid ukazuje na to da je postojao planski i sistemski čin uništenja jednog naroda.
“Vi ne možete da kažete – to je tamo neki pojedinac kriv za genocid, te priče da nije u pitanju narod, pa ko je“, rekao je Dačić i upitao kako je moguće da se genocid desio samo u Srebrenici, a da nigde drugde nije bila takva namera.
Tapušković: Predmete o srpskim žrtvama niko ne pominje
Advokat Branislav Tapušković kaže da je inicijativa Nemačke da se 11. jul obeleži kao Dan sećanja pokrenuta je uz saglasnost SAD.
"Oni nisu tražili saglasnost UN i Saveta bezbednosti kada su izvršili agresiju na SRJ, a sada forsiraju to u UN", kaže Tapušković.
Napominje da je istorija ljudskog roda – istorija ratovanja, kao i da nema ratovanja bez zločina.
"I kada bi krenuli u tu priču, bilo bi more zločina na svim stranama, a ovom rezolucijom žele da se postigne da su samo Srbi vršili zločine u ratu", smatra advokat.
On je, kako kaže, još 1996. godine učestvovao u predmetu o zločinima nad Srbima koji su počinjeni pre rata, između 15. i 25. maja u Čelebiću.
"Tu je u deset dana pobijeno oko 200 ljudi, a tada je tamo već bilo i pet logora za Srbe. O zločinima koje su vršili Srbi počelo je da se govori već od leta 1992. godine. Već tada su američki novinari pisli o 200.000 pobijenih muslimana i 50.000 silovanih muslimanskih žena. Treba da se pozabavimo svim zločinima na isti način. Imamo mi predmete i o žrtvama među Srbima, ali to se nigde ne potencira. Problem je u tome što niko ne želi izreći naglas istinu", kaže Tapušković.
(Ne)prihvatanje odgovornosti za međusobne zločine
Advokat smatra da jedni drugima treba da pogledamo u oči i prihvatimo odgovornost za međusobne zločine.
"Svaki zločin treba da bude verifikovan na pravi način", rekao je Tapušković.
Advokat Tapušković je podsetio da se prvi ratni zločin na prostoru bivše SFRJ dogodio nekoliko dana posle 27. juna i proglašenja nezavisnosti Slovenije.
"Tada se prema granici sa Austrijom šest vojnika predalo podižući ruke uvis, a streljani su kao psi", rekao je Tapušković.
Ponovio je i da se ono što se desilo u Vukovaru, dogodilo posle strašnih zločina pre toga, a podsetio je i na snimak Špeglja u kome pre rata najavljuje građanski rat i ubijanje.
"Ovako se nećemo pomiriti, ako ne stavimo svoju savest pred zločine koje smo počinili", rekao je na kraju Tapušković.
Dačić: Podmetačina Zapada – borićemo se uz prave prijatelje
Dačić naglašava da je važan politički momenat u kojem se ovo dešava, ukazujući na nameru da se samoproglašeno Kosovo primi u Savet Evrope.
“Ovo će biti jedna od veoma teških borbi, ovde se zemlje sučeljavaju sa NATO-om, sa zapadnim pogledom na ono što se dešavalo u BiH... Mala Srbija će se boriti koliko može uz pomoć naših prijatelja u svetu, ali ne onih koji podržavaju genocid, nego koji vide da je ovo podmetačina od strane Zapada“, kaže Dačić.
“Oni koji će glasati za ovo, a predstavljaju se kao naši prijatelji, to više neće moći tako – da pođemo od Nemačke, ona je glavni predlagač. Možemo i mi da podnesemo rezoluciju o Danu sećanja na streljanje đaka u Kragujevcu. Što su naše žrtve manje važne od svega toga“, upitao je Dačić i dodao da 35 država sveta priznaje genocid Turske nad Jermenima.
Ističe da je svako ubijanje ljudi za osudu, ali da je sada pitanje otkud ova inicijativa sada.
“Mislimo da je u pitanju želja da se privatizuje BiH od strane Bošnjaka, oni ne žele mir sa Srbima... Zar nije Srbija uradila dovoljno – doneli smo deklaraciju, predsednik Vučić je otišao u Srebrenicu, zamalo ga nisu ubili, Srbija je donirala sredstva za razvoj Srebrenice, Banjaluka takođe“, rekao je Dačić i još jednom naglasio da će se Srbija boriti protiv usvajanja ove rezolucije.
Коментари