четвртак, 11.04.2024, 18:06 -> 22:49
Извор: РТС
Vučić: Od UN tražiću da dobro razmotre sve procedure; Dodik: Genocid u Srebrenici se nije desio
Održan sastanak državnog vrha Srbije sa Miloradom Dodikom, Željkom Cvijanović i Nenadom Stevandićem. Razgovarao sam sa predsedavajućim GS UN, u ponedeljak ću poslati specijalnog izaslanika sa pismom i tražiti da razmotre kršenje svih procedura, jer je obaveza SB da se bavi pitanjem BiH u skladu sa Poveljom UN, rekao je Vučić. Predsednik RS Milorad Dodik rekao je da nije bilo genocida u Srebrenici, dodajući da je genocid "izmišljena forma" koja služi pokušajima da se "satanizuje čitav srpski narod". Glasanje o Srebrenici planira se za 2. maj.
Обраћање Милорада Додика и Александра Вучића медијима
"Трик да гласање о Сребреници буде простом већином, али борићемо се"
Председник Србије рекао је да подносиоци нацрта резолуције о Сребреници планирају гласање о њој у Генералној скупштини УН, 2. маја и навео да су смислили "трик" да то гласање буде простом већином, што, како је рекао, смањује шансе Србије.
Навео је да ће вероватно 17. априла нацрт бити предат УН и да ће се променити систем гласања, па ће уместо двотрећинске већине, сада бити довољна проста већина.
"То није чак ни проста већина. То је од оних који нису уздржани. А за претпоставити је да ће највећи број бити уздржаних. Дакле, ти што су уздржани не подржавају резолуцију, или било који други општи правни акт", рекао је Вучић.
Србија ће се борити и никада неће моћи да покоре, како је истакао Вучић, слободарски српски народ.
"Нашу тробојку нећемо само у срцу да носимо, већ на сваком месту, и биће најпознатија и најпопуларнија застава отпора у целом свету", изјавио је Вучић одговарајући на питања новинара о промени процедуре гласања у УН.
О инцидентима у Новом Пазару
Председник Александар Вучић је рекао да су се инциденти у Новом Пазару десили када је завршен Рамазански пост – 21 камион и шлепери ушли су у Србима насељен део Новог Пазара, у Шестово.
Било је, како каже, бацања бакљи и према касарни у Новом Пазару и да су узнемирени и Срби и Бошњаци.
Ни Србима није најпаметније то што смо прећутали шта се десило за Бадњи дан, али никада Срби нису ишли у бошњачка насеља. Ићи ћу са својим бошњачким пријатељима да разговарам и са једнима и другима, јер морамо заједно да живимо, радимо и градимо и то морамо пре Васкрса, да се не догоди ово што је за Бајрам, рекао је Вучић.
"Србија је наша заједничка кућа, морамо да поштујемо једни друге", рекао је Вучић.
Вучић: Никада нисам био на Скају
Вучић је рекао да је слушао како је било уцене због дописа на Скају. "Тим криминалцима из Србије могу да поручим да никада нисам био на Скају, нити на било чему другом", прокоментарисао је Вучић.
Вучић је додао да је са Емануелом Макроном имао пријатељски сусрет и да је поносан на резултате посете који иду у корист Србије.
"Србија не мења став по питању увођења санкција Русији"
Председник Вучић изјавио је да Србија не мања став по питању увођења санкција Русији и додао да нашу земљу нити је ко уцењивао нити може да је уцењује.
На питање да ли је услов председника Француске Емануела Макрона за добијање "рафала" било увођење санкција Русији или нешто друго, ако је било услова, и да ли ће Србија уводити санкције Русији, поновио став Србије који се није мењао откако је почео сукоб у Украјини.
Према његовим речима, тај став важи и данас.
"Србија се поноси својим ставом. И Србија је мала по својој величини и по броју становника. Велика по свом срцу. Србија није и неће променити свој став. Нити је ко уцењивао, нити ко може да је уцењује", поручио је Вучић.
Вучић: У понедељак ћу послати специјалног изасланика код председавајућег ГС УН
Председник Србије Александар Вучић рекао је да је разговарао са председавајућим Генералне скупштине УН, а да ће у понедељак код њега послати специјалног изасланика и да ће тражити да добро размотри, како је рекао, кршење свих процедура.
"Обавеза је да се питањем БиХ бави Савет безбедности УН, зато што је и даље реч о нестабилном региону, зато што и даље ту постоје и међународне снаге, чак и оно што они називају и високи представник. Да није, зашто би он постојао и зашто би га слали", рекао је Вучић.
Додао је да то говори да због тога што је намера да се пребаци гласање на Генералну скупштину УН и да се пребаци на културу мира и сећања.
"Онда су прекршили и другу ствар. Од тога да су потребне две трећине управо зато што се ради о нечему што може да угрози или очува мир, дошли су до тога да је реч о обичном обележавању и култури сећања где је потребна проста већина", рекао је Вучић.
Додао је да чак није потребна ни проста већина од укупног броја, већ да имате за један више оних који кажу "за" од оних који кажу "против".
Вучић је навео да су то НАТО и још 17 земаља, међу којима су Немачка, Руанда, Велика Британија, Турска, али и Словенија.
"Моје питање је зашто баш сад. Обележавате 29-годишњицу, није ни чак округла годишњица. Што нисте чекали тридесету. Хоћете да вам ја кажем зашто? Надам се да ће ми одговорити, али пошто тај одговор уз сву моју наду нећу добити, рећи ћу вам одмах. Зато што знају да имају мање влада које ће то подржати него што је то случај, зато што глобални југ добија све више простора у свету, земље се ослобађају колонијалних стега и то је један од разлога", навео је Вучић.
Истакао је да је његово друго питање да ли ће резолуција додатно поделити народе.
"Резолуција о геноциду или Холокаусту, да би се ограничио на јеврејски народ, из 2005, јер нису Немци проглашени за геноцидни народ због онога што су учинили у Крагујевцу, Краљеву или Јајинцима, већ само због онога што су учинили Јеврејима. Увек су биле једногласно усвајане. Да ли ви стварно мислите да ће ово да буде једногласно усвојено. Република Српска није део УН, Републику Српску не слушају чак ни у БиХ", рекао је Вучић.
Нагласио је да ће Србија сама политичким средствима да се супротстави свим НАТО земљама од Турске до Немачке с тим да зна да су шансе минималне.
Додао је да је замолио руководство Републике Српске да свакодневно разматра и размишља и да су међународни закони једина брана насиљу моћних.
"Тих дана позваћемо све Србе свуда где год да живе, на сваком месту истаћи ћемо наша национална обележја, дан након што нас прогласе за геноцидан народ, е дан касније ћемо да истакнемо нашу најлепшу тробојку и да покажемо да српски народ никада неће моћи да сруше, ма колико се трудили. Немојте да се правите наивни и да нам продајете рог за свећу", истакао је Вучић.
Поручио је да борба неће бити лака и да Србију чека тежак период.
Додик: Геноцид у Сребреници се није десио
Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је током обраћања из Виле Мир да није било геноцида у Сребреници, додајући да је геноцид "измишљена форма" која служи покушајима да се "сатанизује читав српски народ".
"Геноцид је измишљена форма којом су покушали да сатанизују читав српски народ и да кроз индивидуалне пресуде које су биле на судовима у Хагу пребаце колективну одговорност на један народ, српски народ", рекао је Додик.
Истакао је да је иницијатива на нивоу УН покренута мимо процедура, да је везана за питање Сребренице и да је директно рушење могућности заједничког живота у БиХ, додајући да су они који су покренули процедуру "лажно представљали БиХ", а да су представљали само бошњачку страну.
"Директно су уперени против Републике Српске и српског народа у целини. Све то се вешто користи у тренутку дешавања у Гази, где су страдања далеко већа и надмашују све познато у последње време, али је намера да се фокус задржи искључиво на Републици Српској и српском народу", рекао је Додик.
Председник РС је најавио организовање протестног митинга у Бањалуци 18. и 19. априла. "Народна скупштина ће донети одлуке, мислим да уколико дође до одлучивања по овоме што се, кажем опет, мимо процедура покреће, да ће Република Српска напустити одлучивање у БиХ, и не видим никакав смисао да останемо саставни део БиХ. Ми ћемо наш статус тражити и регулисати на начин да самостално покушамо наставити даље. Јер, ако неко покушава упорно да свали кривицу на један народ, а тражи да ми живимо с њима, то је заиста нешто што је апсурдно и не води никаквом помирењу", рекао је Додик.
Каже да је у Сребреници убијено око 3.500 Срба и око 4.100 Бошњака. "Страдање Срба је одбачено као такво, а само се фаворизује прича о страдању Бошњака. То је једна спекулација и превара коју су смислили да би оправдали бомбардовање које је НАТО вршио мимо одлука Савета безбедности и других надлежних институција. Све се ради у једном следу игнорисања и историјских чињеница и чињеница на терену, а наравно и без жеље да се изгради савремена будућност", рекао је Додик.
Председник Додик је захвалио председнику Србије Александру Вучићу што помаже у решавању овог проблема.
''Наравно да ћу све учинити да, до петог маја, када имамо наш Васкршњи сабор, убедим председника Вучића да подржи све одлуке које ће Република Српска да донесе поводом овога. Председник Вучић је могао да се не бави овим питањем, ја сам му захвалан, јер знам да није као у нека бивша времена, када смо долазили овамо и када је за мање ствари било мање спремности да се помогне и разуме Република Српска'', рекао је Додик.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, predsednica Skupštine Ana Brnabić i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić razgovarali su sa predsednikom RS Miloradom Dodikom, srpskim članom Predsedništva BiH Željkom Cvijanović i predsednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem u Vili Mir.
Teme razgovora bile su, osim odnosa Srpske i Srbije, i najavljena sednica Generalne skupštine UN na kojoj će se raspravljati o Rezoluciji o Srebrenici.
Razgovaralo se i o organizaciji predstojećeg Vaskršnjeg sabora Srbije i Republike Srpske.
Коментари