Evropski parlament izglasao Rezoluciju o Srbiji

Sa 461 glasom "za" i 53 "protiv", Evropski parlament izglasao rezoluciju o Srbiji kojom se Beograd poziva na nezavisnu međunarodnu istragu o nepravilnostima na poslednjim izborima u Srbiji.

Dokument koji su usvojili evroparlamentarci poziva na upućivanje ekspertske misije i uslovljavanje dalje finansijske pomoći EU Srbiji popravljanjem izbornih uslova.

Nisu glasala 43 poslanika od 557 koji su bili u sali parlamenta.

Evroparlamentarci očekuju konačni izveštaj OEBS/ODIHR-a o izborima i pozivaju Srbiju na primenu preporuka ove institucije i Venecijanske komisije, znatno pre narednih izbora.

Evropski parlament poziva na nezavisnu istragu koju bi sproveli "respektabilni međunarodni eksperti i institucije, kako bi ispitali neregularnosti na parlamentarnim, lokalnim i pokrajinskim izborima, a posebno u izborima za Grad Beograd", jer, kako se navodi, "neke tvrdnje koje se odnose na organizovanu migraciju birača izlaze iz okvira koje pokriva izveštaj OEBS-a i ODIHR-a".

EP podržava i brzo slanje "ad hok misije za utvrđivanje činjenica" u Srbiju, uz samo učešće EP-a.

Evropski parlament naglašava da "pregovori sa Srbijom mogu da se nastave samo kada zemlja napravi značajan napredak u reformama, ali i u potpunosti sprovede preporuke OEBS-a i Venecijanske komisije o izbornim uslovima".

"Ako Srbija ne popravi izborne uslove, ili ako istraga pokaže direktnu umešanost srpskih vlasti u izbornu prevaru, fondovi EU treba da budu suspendovani, zbog grubog kršenja vladavine prava u slučaju izbora", napominje se u Rezoluciji.

Rezolucija nije pravno obavezujuća.

Reakcije iz Evrope i Srbije

Povodom usvajanja Rezolucije EP o Srbiji stigle su i prve reakcije od zvaničnika EU, ali i iz Srbije.

Iz Evropske komisije naglašavaju da od Beograda očekuju da što pre primeni preporuke OEBS-a i ODIHR-a.

Izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimir Bilčik ocenio je da su poruke Rezolucije vrlo jasne kao i da su u najboljem interesu Srbije. S druge strane, iz mađarskog Fidesa kažu da su glasali protiv usvajanja tog dokumenta i da on predstavlja mešanje u unutrašnje stvari Srbije.

Premijerka Ana Brnabić reagovala je na društvenoj mreži Iks povodom obraćanja predstavnika "Srbije protiv nasilja" na panelu u Evropskom parlamentu u Strazburu.

"Rezolucije dođu i prođu, nije ova prva, neće biti ni poslednja, ali će večno ostati zapisano da su u Srbiji postojale političke stranke i ljudi koji su sami tražili ukidanje suvereniteta sopstvene zemlje", napisala je premijerka Brnabić.

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić podseća da je Evropski parlament i ranije usvajao razne rezolucije – i o priznavanju Kosova, uvođenju sankcija Rusiji.

"Rezolucija je puna proizvoljnih ocena, optužbi koje su prepisane iz Beograda, to je jedan politički pamflet", kaže Dačić.

Iz Stranke slobide i pravde i Demokratske stranke pozdravljaju usvajanje rezolucije.

Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić izjavila je da je usvajanje Rezolucije Evropskog parlamenta o Srbiji pozitivna poruka koja pomaže građanima Srbije i njenim institucijama da naredni izbori koje će imati budu slobodni i pošteni.

Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac rekao je da Rezolucija ima veliki simbolički značaj, jer pokazuje spremnost EU da prekine s praksom podrške stabilokratiji i pokazuje nedvosmislenu podršku demokratskim procesima u Srbiji.

субота, 21. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње