Читај ми!

Европски парламент прихватио Пицулин извештај о Србији

Европски парламент позвао је Србију да покаже озбиљну стратешку опредељеност за чланство у ЕУ, споведе реформу владавине права, нормализује односе Приштином и усклади се са спољном политиком Уније, наводи се у извештају који је у среду усвојио Одбор за спољну политику парламента. Поздрављен стабилан напредак ка развоју функционалне тржишне економије, уз констатацију да је Србија први пут добила кредитни рејтинг инвестиционог ранга.

Европски парламент прихватио Пицулин извештај о Србији Европски парламент прихватио Пицулин извештај о Србији

У усвојеном тексту, европски посланици оцењују да Србија није остварила напредак у областима кључним за чланство у ЕУ, као што су владавина права и усклађивање са спољном политиком Уније. У осврту на политичку ситуацију, Парламент жали што је влада Србије "пропустила шансу" да испуни студентске захтеве и позива на истрагу случајева насиља и тврдњи да су против демонстраната употребљена "незаконита средства за контролу масе".

Извештај примећује добар ниво припремљености у области макроекономије и фискалне дисциплине и подсећа на оцену Европске комисије да је Кластер 3 технички спреман за отварање.

Текст документа који је у фебруару представио известилац за Србију Тонино Пицула у међувремену је допуњен бројним амандманима. Након усвајања у спољнополитичком одбору, извештај ће у коначном облику бити изгласан на пленарној седници Европског парламента у мају.

"Надам се да ће збирну поруку извештаја најпажљивије читати они који су најодговорнији за стање у Србији, а то је пре свега садашња власт. Извештај није дело једног посланика, јер седамдесет одсто оних који су гласали мисле да Србија треба да се промени како би и однос према њој сутра био промењен и мање критичан", изјавио је после гласања известилац Тонино Пицула.

Извештај подсећа да ће укупан напредак Србије у преговорима о чланству зависити од "опипљивог напретка у владавини права и посвећености заједничким европским вредностима и правима", напретка  у дијалогу Београда и Приштине, усклађивања са заједничком спољном политиком ЕУ.

"Преговори са Србијом могу да напредују ако се Србија усагласи са санкцијама према Русији, учини значајан напредак у реформама повезаним са ЕУ, посебно у темељној области владавине права", наводе посланици. 

Парламент позива Србију да "одлучно и брзо примени реформе у области владавине права како би прокламовано усклађивање са законодавством ЕУ до краја 2026. године било схваћено као искрен, реалистичан и смислен циљ".

Наглашава потребу да Србија "озбиљно и категорично демонострира да је стратешки опредељена за ЕУ", спровођењем реформи које воде ка том циљу.

Констатује се "добар ниво припемљености Србије у погледу макроекономске стабилности и фискалне дисциплине", као и оцена Европске комисије да је преговарачки кластер 3 технички спреман за отварање.

"Ограничен напредак у испуњавању мерила за чланство у свим поглављима"

У исто време, наводи  се "са забринутошћу" да је остварен ограничен напредак у испуњавању мерила за чланство у свим поглављима, са посебним недостацима у критичним областима владавине права, слободе медија, јавне управе и усклађивања са спољном политиком ЕУ

ЕП жали што Србија није постигла “значајан напредак” у усклађивању са спољном политиком ЕУ, пре свега, како се наводи, због одржавања блиских односа са Русијом.

Усклађеност са декларацијама ЕУ је порасла, али је и даље само на 61 одсто, по чему је Србија “приметни изузетак” на Западном Балкану, оцењује се у извештају. Посланици су поздравили учешће Србије у војним мисијама ЕУ и хуманитарну помоћ Украјини. “Узимамо у обзир продају муниције у вредности од 800 милиона евра, намењене Украјини, у међусобно корисном споразуму”, стоји у допуњеном тексту извештаја.

Извештај наводи жаљење због изјава председника Србије којом се повлачи подршка резолуцији Уједињених нација о осуди агресије Русије на Украјину на трећу годишњицу рата.

Оцењено је да одржавање "привилегованих односа са Кремљом нарушава не само кредибилитет Србије као земље кандидата већ и будућност односа са ЕУ".

"Стални пад јавне подршке чланству у ЕУ"

Усвојени текст наводи и да је стални пад јавне подршке чланству у ЕУ и "растућа подршка Путиновом режиму резултат дугорочне анти-ЕУ и проруске реторике медија под контролом владе и неких званичника власти".

Констатује се напредак Србије у усклађивању са визном политиком ЕУ и позива на пуну усклађеност, посебно у односу на треће земље које представљају безбедносну претњу за ЕУ.

У извештају је изражена и забринутост због "попустљивог" приступа Европске комисије према Србији, упркос, како се наводи, "дугогодишњем назадовању земље у владавини права, демократији и фундаменталним правима", уз позив представницима Комисије да користе јаснији речник у односу на проблеме у Србији.

Извештај наводи да је остварен "ограничен" напредак у борби против корупције и изражава забринутост због њене распрострањености, посебно у вези са тзв. "пројектима од интереса за Републику Србију".

Текст наводи дубоку забринутост због извештаја ОДИХР-а о изборима одржаним у децембру 2023 године и позива посланичке групе да примене препоруке, уз сагласност свих група и једнак третман свих посланика.

У извештају се наводи "жаљење због нерегуларности" у процесу именовања кандидата за савет Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ). Влада Србија је позвана да поништи и поново започне процес именовања, у складу са "законом и међународним стандардима слободе медија". Примећује се да је РЕМ доделио четири националне фреквенције емитерима који имају "историју кршења новинарских стандарда, укључујући и говор мржње".

"Власти пропустиле прилику да испуне захтеве студената"

У делу текста о актуелној политичкој ситуацији, изражава се забринутост због системских проблема које су истакли студентски и други протести у Србији, као што су независност институција, корупција, институционална и финансијска транспарентност.

Парламент жали што су "власти пропустиле прилику да испуне захтеве студената и оних који их подржавају" и потврђује да су ти захтеви у складу са реформама које се очекују од Србије на путу ка ЕУ.

Наводи се да су масовни протести одржани 15. марта "највећи у модерној историји Србије".

Позив на непристрасну истрагу тврдњи о употреби незаконите технологије

"Позивамо на непристрасну истрагу тврдњи да је против демонстраната употребљена незаконита технологија контроле масе, узрокујући повреде великог броја њих", стоји у извештају.

Парламент "најоштрије осуђује злоупотребу личних података демонстранта" и све чинове насиља против мирних учесника протеста.

"Забринути смо због извештаја да су безбедносне службе биле укључене у застрашивање и праћење демонстраната; осуђујемо језик којим се српске власти користе за подстицање насиља над студентима и другим демонстрантима", наводи се.

Извештај наводи и да су "дубоко узнемирујуће тврдње да су српске власти укључене у широко незаконито надзирање активиста, новинара и чланова цивилног друштва, уз употребу различитих технологија за надзор.

Парламент у извештају одбацује тврдње да су ЕУ и неке од држава чланица били укључени у организацију студентских протеста и покретање "обојене револуције".

"Оштро осуђујемо, у том контексту, незаконита хапшења и протеривања грађана ЕУ и јавно објављивање њихових личних података од стране осуђених ратних злочинаца, као и говор мржње према националним мањинама", наводи се.

Европски парламент забринут је и због положаја организиација цивилног друштва. Наводи се да се ове организације у Србији суочавају са све већим изазовима, укључујући рестриктивне услове, ограничења у финансирању, полицијске рације и друге облике застрашивања од стране државних органа.

Београд и Приштина позвани да примене Бриселски и Охридски споразум

Кад је реч о дијалогу Београда и Приштине, истиче се важност конструктивног ангажмана обе стране како би се постигао "свеобухватни правно обавезујући споразум о нормализацији, заснован на међусобном признавању" и у складу с међународним правом. Београд и Приштина су позвани да примене Бриселски и Охридски споразум, што, према парламентарцима, подразумева и успостављање Заједнице општина са српском већином, и укидање противљења Србије чланству Приштине у регионалним и међународним организацијама.

У извештају је поздрављен "стабилан напредак Србије ка развоју функционалне тржишне економије са позитивним растом БДП-а и повећаним страним инвестицијама у неким секторима" уз констатацију да је Србија први пут добила кредитни рејтинг инвестиционог ранга.

недеља, 13. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом