Читај ми!

Brnabić: Punopravno članstvo u EU najbolje za Srbiju, ali se kriterijumi stalno menjaju

Premijerka Ana Brnabić rekla je novinarima na Bledu da je Srbija ispunila sve što je potrebno da bi se otvorio Klaster 3 i da je punopravno članstvo u EU najbolje mesto za zemlju, ali i da je to u interesu Unije. Nada se da će EU i međunarodna zajednica nekako uspeti da dopru do Aljbina Kurtija, jer Srbi na KiM ne uživaju ni minimum minimuma ljudskih prava. Što se tiče regiona, poručuje da Srbija želi da sa Crnom Gorom ima apsolutno najbolje odnose i nada se da će u septembru i sa Hrvatskom biti uspostavljena jedinstvena elektronska naplata putarine.

Ana Brnabić je posle panela o Zapadnom Balkanu u okviru Bledskog strateškog foruma rekla novinarima da, kada je reč o evrointegracijama i razlozima zbog kojih opada interesovanje građana za članstvo u Evropskoj uniji, navela da razloga ima više, od kojih je, prema njenim rečima, prvi taj što proces članstva traje jako dugo i ne nazire mu se kraj.

"Drugi je taj što se stalno menjaju kriterijumi, odnosno šta vi treba da uradite da biste napredovali dalje. Mi smo ispunili sve što je potrebno da bi se otvorio Klaster 3 koji se tiče ekonomije i konkurentnosti u našim pregovorima sa EU", rekla je Brnabićeva.

U dva poslednja godišnja izveštaja o napretku, napomenula je premijerka, Evropska komisija dala je preporuku svim državama članicama da daju saglasnost da se otvori Klaster 3, što je izuzetno važno, a da to se i dalje ne dešava.

"U međuvremenu je počeo rat u Ukrajini. Dakle, kada smo ispunili sve što je bilo potrebno za otvaranje Klastera 3, nije postojao rat na evropskom konitnentu, a u međuvremenu počinje rat u Ukrajini i menjaju se zahtevi", rekla je Brnabićeva.

Istakla je da se sada čuje da je jedan od zahteva usklađivanje spoljne politike Srbije sa spoljnom politikom EU, što prema njenim rečima, nema nikakve veze sa Klasterom 3, što bi bilo retroaktivno i što je suprotno okviru našeg pregovaračkog procesa.

"Vi u tom okviru treba da se uskladite sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU u trenutku kada postanete član EU", objasnila je predsednica Vlade.

Dodala je da se stalno menjaju ti ciljevi i da je to nešto što svakako frustrira ljude i što svi naši građani vide.

Podsetila na to kako je prošla Severna Makedonija koja je i nakon što je promenila ime, nije uspela da dobije datum za početak pregovora.

"Ne postoji pravda ukoliko pucate na Srbe na KiM"

Povodom situacije na Kosovu i Metohiji, Brnabićeva je rekla da premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti govori samo ono što on veruje da ljudi na KiM žele da čuju i ono u šta sam veruje, a što je daleko od realnosti.

Premijerka je ukazala da se na teritoriju KiM u 23 godine od konflikta vratilo samo 1,89 odsto ljudi, te ukazala da "Kurti to naziva uspešnom pričom".

"Kako to izgleda kada ste Srbin na KiM ili nealbanac na teritoriji KiM koju vodi Kurti? Samo od početka ove godine šest pripadnika srpskog naroda je upucano, nije i dalje podignuta istraga ni protiv koga. Niko nije ni u istražnom pritvoru. Ne postoji pravda ukoliko pucate na Srbe na KiM", ukazale je Brnabićeva.

Premijerka je istakla da je čak i predstavnik Nemačke rekao da nešto mora da se promeni.

"Nemačka je jedan od najvećih proponenata nezavisnosti Kosova. Čak je i tokom jula i Manuel Saracin rekao da nešto mora da se promeni, jer Srbi na KiM užasno pate. Upravo je taj termin - užasno. Aljbin Kurti to ne želi da čuje, neće da čuje, ja se nadam da će ipak uspeti nekako EU i međunarodna zajednica da dopru do njega, jer Srbi na KiM ne uživaju ni minimum minimuma ljudskih prava", rekla je Brnabićeva.

"Albanci na jugu imaju ljudska prava"

Upitana za ljudska prava Albanaca na jugu centralne Srbije, premijerka je rekla da Albanci na jugu i u centralnoj Srbiji imaju ljudska prava.

"Imaju ljudska prava. Nemoguće da neko puca na njih u Preševu ili Bujanovcu i da ne odgovara za to. Nemoguće je da u poslednje dve godine, na primer, imate 400 napada na Albance na jugu Srbije, u Preševu i Bujanovcu i da nijedna osoba ne odgovara na to. Jednostavno je to u Republici Srbiji nemoguće", rekla je premijerka.

"Sa Crnom Gorom želimo najbolje odnose"

Predsednica Vlade rekla je da Srbija želi da sa Crnom Gorom ima apsolutno najbolje odnose i podsetila da je predsednik Aleksandar Vučić zamolio bezbednosne službe da dozvole ulazak svima.

"Sa druge strane, mi imamo brojne državljane Srbije kojima je zabranjen ulazak u Crnu Goru, pa se nikada nije postavilo pitanje zbog čega je to tako, kako je to u skladu sa normama i principima", ukazala je Brnabićeva povodom zabrane bivšoj crnogorskoj ministarki Jovani Marović da uđe u Srbiju, kao i zabrane odlazećem ambasadoru Vladimiru Božoviću da uđe u Crnu Goru.

Na pitanje kada će imenovati ambasadora u Podgorici, odgovorila je da će to učiniti uskoro.

"Jedinstvena elektronska naplata putarine u septembru i sa Hrvatskom"

Na pitanje da li se radi o prioritetima pošto nije uspela da se sretne sa hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem, rekla je da to nije pitanje prioriteta, budući da su se već dva puta sreli ove godine, jednom u Zagrebu i jednom u Subotici.

"U međuvremenu smo imenovali kopredsednika za meštovitu komisiju koja je zadužena da napravi spisak svih otvorenih pitanja kako bi dalje radili na zatvaranju, ili pokušali da zatvorimo makar neka od otvorenih pitanja", rekla je Brnabićeva.

Jedna od dobrih pozitivnih stvari kojoj se nada, dodala je, jeste da u septembru imamo jedinstveni tag za elektronsku naplatu putarine.

"Zaista mislim da takve stvari, češći sastanci, otvaranje Hrvatske kuće u Subotici, kao i donacija knjiga Vlade Srbije Hrvatskoj kući pre dve nedelje, vode ka boljoj komunikaciji, poverenju i rešavanju i najtežih problema", ocenila je Brnabićeva.

уторак, 05. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње