Уганда је таква земља да у њој производимо све сировине, али нам је сарадња са партнерима у свету, па и у Србији, потребна како бисмо стварали додату вредност, јер смо извозом сировина на великом губитку, изјавио је на српско-угандском пословном форуму председник Уганде Јовери Кагуте Мусевени и позвао српске компаније да учествују у стварању те додате вредности.
Колико је неисплативо ослањати се на сировине и извозити их илустровао је на примеру кафе, о чему је, како је рекао, разговарао и са председником Србије Александром Вучићем.
"Рекао сам му да је светско тржиште кафе вредно 460 милијарди долара и да земље произвођачи од те суме зараде само 25 милијарди, а ми у Африци свега 2,4 милијарде", рекао је он и навео да, рецимо једна Немачка, која кафу не производи, само на њеној преради заради 6,85 милијарди долара.
Оценио је да афрички континенет има бројне проблеме са економијом и безбедношћу управо зато што не добија праву цену за своје производе и навео да је као са кафом иста ситуација и са осталим сировинама, међу којима је и гвоздена руда.
"Ако чујете да сам ја, као стар човек, забранио извоз сировина и непрерађених минерала из моје земље, онда нисам популаран у свету, али је мој народ срећан због тога. Нисам дозволио извоз гвоздене руде ни извоз литијума, који је сада веома популаран због електричних возила. Мисле да сам глуп, да би требало да извозим литијум из своје земље и да неко други прави батерије и кола, а да их ја онда купујем од њих. Не, не, него ви дођите код мене, овде има литијума и овде правите батерије и кола", рекао је Мусевени.
Истакао је да Уганда због повољне климе може да произведе све пољопривредне културе, а међу њима је посебно навео кукуруз, банане, разне врсте кромпира и просо, којим би, према његовим речима, Уганда могла нахранити цео свет.
Додао је да је у тој афричкој земљи на Eкватору у прошлости било пуно лоших влада, али да народ никада није гладовао управо зато што се храна лако производи. Та чињеница је, према његовој оцени, заслужна и за то што је инфлација у овој земљи мања него у многим другим државама и износи 4,9 одсто.
Говорећи о тржишту своје земље и шта сарадња са њом може да донесе, навео је да Уганда има 46 милиона становника и да је део регионалног тржишта источне Африке, као и континенталног тржишта са милијарду и по људи, које се стално и брзо повећава.
Навео је и да Уганда има споразуме са бројним земљама као што су САД, а које за 6.500 производа из Африке омогућавају слободан приступ америчком тржишту, без квота и царина.
Сличан споразум ова земља има и са Европском унијом, а он, како је рекао Мусевети, искључује само оружје, те са Кином, где такође роба из ове земље може да уђе без квота и царина.
"Имамо све што је улазни део једначине, али оно што желимо од наших пријатеља је предузетништво, предузетничко знање и капитал. Предузетништво је способност да се увиде прилике, то су специјалне наочаре да видите прилику. Кинези одмах виде прилику и покрену се. Свиђа ми се то. Надам се да ће то да се прошири и на Србију", закључио је Јовери Кагуте Мусевени.
Коментари