Srbi osmi dan na barikadama – Dejanu Pantiću odbijena žalba, Slađanu Trajkoviću pritvor do 30 dana
Srbi na severu Kosova i Metohije i dalje su na barikadama. Bivšem policajcu u kosovskoj policiji Dejanu Pantiću odbijena žalba na pritvor. Slađanu Trajkoviću, takođe bivšem pripadniku tamošnje policije, koji je uhapšen u četvrtak na severu Kosova i Metohije, određen je pritvor do 30 dana. Policija je demantovala da je juče u Kosovskoj Mitrovici uhapsila bivšeg policajca Zorana Mihajlovića. Razmatra se povratak đaka na nastavu na severu KiM.
Извештај Драгане Биберовић (19.30)
Лекари и медицинско особље на барикадама
Лекари и медицинско особље Здравственог центра у Косовској Митровици налазе се на барикадама на северу КиМ.
"Приморани смо да будемо овде, ово је наша реакција на свакодневне, непримерене акције власти у Приштини против нашег народа", каже проф. др Златан Елек.
Подвлачи да је "ово одговор власти у Приштини, која каже да се на барикадама налазе криминалци. Ми смо обични грађани, наоружани само добром вољом за опстанак и останак на овим просторима и бићемо овде све док буде било потребно и док се не ослободе наши неправедно ухапшени грађани, а специјалне јединице, којима није место овде, не повуку са севера Косова", поручује доктор Елек.
Наводи да професори и академски грађани, који се свакодневно налазе на барикадама, представљају узор како се понаша поштен и патриотски опредељен грађанин. "Рођен сам овде, овде су гробови мојих предака. У каквој демократији живимо, показује и то да гробље у јужном делу можемо да посетимо само неколико пута годишње и свеће палимо на оскрнављеним гробовима. Ако је то демократија, онда смо разочарани њом", закључује доктор Елек.
Пантовић: Одбијена жалба на притвор Дејану Пантићу
Адвокат Љубомир Пантовић изјавио је данас да је апелациони суд у Приштини одбио жалбу против одређивања притвора његовом клијенту Дејану Пантићу, бившем припаднику косовске полиције који је прошле суботе ухапшен на пункту Јариње.
"Оно што нам стоји на располагању је једно ванредно правно средство. Ми ћемо већ у понедељак предати врховном суду Косова захтев за заштиту законитости против решења апелационог суда у Приштини којим је одбио жалбу на одређивање притвора, јер су му ускраћена права која има по закону, али и људска права која су загарантована многим међународним документима, а која су формално у примени и на овом подручју", рекао је Пантовић.
Осим тога, Пантовић додаје да је у петак послао претпретресном судији који је Пантићу одредио притвор захтев да се Пантићу хитно омогући телефонски разговор макар од минут-два да би се чуо са члановима породице.
"Оно што смо чули је да се налази у крајње лошим условима, то је база косовске полиције на административном прелазу Јариње, без основних услова за нормални боравак тамо, а по закону о кривичном поступку Косова, окривљени мора да борави у установи за притвор где постоје нормални услови", истиче Пантовић.
Додаје да је у Пантићев случај укључен и његов колега Душан Влајић из Косовске Митровице. Пантовић наглашава да су од самог хапшења Дејана Пантића крше његова права као осумњиченог у кривичном поступку, а крше му се и људска права.
"Прво, већ осми дан не знамо где се налази, није имао никакав директан физички контакт са својим адвокатом да с њим прича, консултује се и припреми одбрану. Није му омогућено да се види ни с једним чланом своје породице. И што је најгоре, није му омогућен ни телефонски позив да каже члановима породице где се налази, како се осећа, посебно што је срчани болесник којем је пре пар месеци уграђен стент", наводи Пантовић и додаје да је Пантић једноставно човек лошег здравственог стања.
Пантићев бранилац каже да је разочаран због понашања међународне заједнице, Еулекса и бројних невладиних организација које се налазе на северу КиМ, а које нису реаговале на, како каже, драстично кршење закона и права Дејана Пантића.
"Без обзира на то што полиција Косова и суд кажу да су ту неке околности које не дозвољавају примену закона, чуди ме што се већ осам дана ниједна организација која се бави заштитом људских права није до сада огласила.
Еулекс је саопштио да помно прати цео случај, али нисмо чули шта су из тог помног праћења случаја закључили. Човек је једноставно у таквој ситуацији да његова породица не зна где се он налази и не знају да ли је жив уопште", каже Пантовић.
Наводи пример лекова који су предати полицији у Лепосавићу да би били прослеђени Пантићу, али да ни после пар дана Еулекс уопште нема информацију да ли су му они предати.
Адвокат Васић: Судија забранио објављивање информација о ономе што се Трајковићу ставља на терет
Дејан Васић, адвокат приведеног Слађана Трајковића, каже да је прво рочиште било затворено за јавност и да је судија наложио да информације о самом догађају и ономе што се Трајковићу ставља на терет не смеју да се објаве.
Од Специјалног тужилаштва тражи да се истрага спроведе ефикасно како би се утврдила пуна истина о догађају.
"Слађан апсолутно нема везе са догађајима који му се на терет стављају. То су неке оптужбе које су се појавиле тек сада 23 године касније, иако човек никада није КиМ напуштао, цео живот је овде са породицом живео у миру и љубави са комшијама Србима и Албанцима", рекао је Васић.
Слађан Трајковић се, подсећа адвокат, терети за два кривична дела ратног злочина, али, каже, о детаљима не може да говори у овој фази потупка.
Наводи да ће Трајковић бити у притвору високе безбедности у Подујеву.
Данас су га уз адвоката посетиле супруга и ћерка. Супруга ухапшеног, Сузана Трајковић, каже да су разговарали десетак минута.
"Психички је јак, међутим, физички се види да је блед. Одбијао је храну, пет дана ништа није јео, таблете које смо му послали јуче није све добио. Дали су му само за шећер. Рана на глави му се инфицирала. Психички је стабилан колико год може", навела је Трајковићева.
Додаје да породица верује да је невин.
"Ми смо у Бошњачкој махали од 1999. године, где је мешовита средина. Имамо пуно поштовање према свим комшијама, и Србима и Албанцима. Он је поштено радио свој посао. Нек докажу кривицу ако могу, невино је оптужен", поручила је Трајковићева.
Еулекс: Пратимо случај Дејана Пантића, добили захтев да омогућимо његов пребацивање
Из мисије Еулекса у Приштини саопштено је да прате случај ухапшеног Дејана Пантића, као и да су од косовских власти добили захтев да омогуће његов премештај.
Овако су из Еулекса одговорили на питање Танјуга да ли могу да пруже информације о томе где се налази бивши полицајац Дејан Пантић, који је ухапшен пре неколико дана, као и да ли су од косовских власти добили захтев у вези с његовим премештајем.
Како је за Танјуг речено, мисија Еулекс је у контакту са косовском полицијом, Канцеларијом косовског специјалног тужилаштва, специјалним одељењем Основног суда у Приштини, као и са Пантићевим адвокатом.
Како су навели из ове мисије, Еулекс у складу са својим мандатом прати случај како би проценили како косовске власти с њим поступају.
Дејан Пантић, бивши припадник косовске полиције, ухапшен је 10. децембра на прелазу Јариње.
Њему је Основни суд у Приштини 8. децембра одредио једномесечни притвор, али косовске институције нису објавиле где се он налази, нити је породица могла да ступи с њим у контакт.
Бившем полицајцу у косовској полицији Слађану Трајковићу, који је ухапшен у четвртак на северу Косова и Метохије, одређен је притвор до 30 дана.
"Месец дана притвора Слађану Трајковићу одредио је суд у Приштини на захтев тужилаштва", рекао је адвокат Дејан Васић.
Супруга ухапшеног полицајца Слађана Трајковића, Сузана, рекла је раније за РТС да су јој у јужном делу Митровице рекли да је њен муж ухапшен, пребачен у Приштину и да је оптужен за ратни злочин.
Ово је једно у низу хапшења на северу КиМ у последњих неколико дана.
Председник Србије и лидер СНС-а Александар Вучић поручио је Приштини и свима другима да им држава Србија неће бити дата на тацни, онако како би они то волели, као и да Србија припада свом народу.
"Морамо да сачувамо државу, успећемо и у привлачењу инвестиција и у повећању БДП-а и плата и пензија, и у повећању животног страндарда, али морамо да сачувамо нашу државу", поручио је Вучић на Конгресу СПС-а.
Каже да је претходних дана могло да се види пуно нелогочности по питању дешавања на КиМ.
Истакао је да хапсе и малтретирају Србе и још кажу како раде на деескалацији.
"Нећемо вам дати државу Србију ни за шта на свету, не сањајте, то никада је нећете добити, држава Србија припада њеним грађанима и овом народу", поручио је Вучић.
Дачић: За сада без одговора Кфора Београду
Министар спољних послова Ивица Дачић каже да тешко може да се разговара о трајном решењу за КиМ док се хапсе Срби и док свакодневно морају да се превазилазе различити проблеми.
Дачић је уочи 11. Конгреса СПС-а у Београду, на питање да ли је Београд добио одговор од Кфора у вези са враћањем српских снага на КиМ, казао да "до овог тренутка није упознат да смо добили одговор".
Коментаришући ситуацију на КиМ, оценио је да се налазимо у једном виртуелном процесу који је прожет разним непромишљеним актима премијера привремених институција у Приштини Аљбина Куртија, који је, како каже, очигледно највећа сметња дијалогу.
"Ви не можете да водите озбиљан дијалог о неким великим, важним питањима јер се сваког дана и сваке недеље бавите деескалацијом и превазилажењем различитих проблема. Док су људи на барикадама, док се хапсе Срби, тешко можете да разговарате о трајном решењу проблема КиМ", навео је Дачић за Танјуг.
Истакао је да је у овом тренутку почетно питање деескалација проблема да бисмо могли да се окренемо дијалогу.
"Ми смо спремни за дијалог, имамо црвене линије, принципе, и као странка и коалиција даћемо пуну подршку председнику Александру Вучићу у одбрани наших државних интереса", рекао је Дачић.
Супруга ухапшеног полицајца Трајковића: Плашимо се одлуке суда
Супруга ухапшеног бившег припадника косовске полиције Слађана Трајковића, Сузана, изјавила је јутрос да њен супруг у 10 часова излази пред судију и истиче да се цела породица плаши коначне одлуке.
"Плашимо се коначне одлуке јер сви знамо какав ће бити исход. Кадија те тужи, кадија ти суди", рекла је Трајковићeвa за Танјуг.
Додала је да нема нових информација о супругу, те да је од његовог адвоката сазнала да се осећао лоше и да су му јуче уручени лекови.
Трајковићева је навела да јој је полицајац који ради у полицијској станици у јужном делу Митровице, када је ишла да се распита, рекао да се њен супруг налази у Приштини и да ће му се судити за ратне злочине.
Подсећа да је њен супруг од 2013. године радио у косовској полицији и да је прошао безбедносне провере.
"Ја сам бурно реаговала, какви ратни злочини?! Он је био припадник косовске полиције од 2013. и рађене су провере. Сада када су скинули унформе, сви су ратни злочинци", прокоментарисала је Трајковићева и истакла да Срби трпе терор премијера привремених приштинских институција Аљбина Куртија.
"Нема правде за Србе на Косову, апеловала сам на међународну заједницу. Овде се не поштују људска права, поготово права Срба", закључила је Трајковићева.
Јуче је рекла да је њеном супругу одређен притвор од 48 сати и да је он дијабетичар, а код себе нема потребне лекове.
Настава вероватно од понедељка, мирно на барикадама последњих седам дана
Осми је дан како Срби на барикадама протестују због хапшења сународника и атмосфере која влада последњих месеци на том подручју. Мирно је било протеклих седам дана на барикадама.
Срби свакодневним изласком на барикаде траже ослобађање ухапшених сународника и повлачење специјалне полиције са севера КиМ.
Три Србина су ухапшена последњих седам дана. Бивши полицајац Слађан Трајковић ухапшен је у јужном делу Косовске Митровице. Дејан Пантић, такође бивши полицајац, ухапшен је на пункту Јариње.
Пре њих ухапшен је Миљан Аџић. Он је у затвору код Подујева.
Пантић је, како се претпоставља, у бази специјалне јединице код Јариња, а Трајковић у Приштини.
Из Еулекса је потврђено да су добили захтев косовских власти за омогућавање трансфера ухапшеног Пантића, кога терете да је организовао терористички напад на просторије изборне комисије и напад на полицију.
Из Приштине још није потврђено где се Пантић налази. Хапшење Срба и подизање барикада утицало је на раст тензија на северу КиМ.
Командант Кфора је навео да је та војна организација у потпуности способна да организује сигурно окружење и слободно кретање за све заједнице на КиМ. Генерал Микеле Ристучи рекао је да Кфор од октобра појачава присуство укључујући и додатне трупе ове недеље.
У Кфору очекују да сви актери блиско сарађују са том организацијом и да се уздрже од провокација како би се осигурала безбедност свих заједница.
Решење према Кфору треба тражити кроз дијалог.
За ученике основних школа непосредна настава почеће вероватно од понедељка, а за ученике средњих школа онлајн настава.
Крстић за РТС: Одговор Кфора извесно негативан, Београду преостаје дипломатска борба
"То је саопштено од стране нашег председника када је проблематизовано због чега се у овом тренутку подноси такав захтев, али мислим да је логика заправо тактичке природе, да се подсети међународна јавност на то да оваква одредба постоји и да оваква одредба није испуњена од 1999. године до данас", навео је професор Крстић.
Додао је да делује да је јасно да Кфор неће одлучити тако нешто, нарочито након изјава Габријела Ескобара да САД не подржавају милитаризацију проблема, односно да дају чврсте безбедносне гаранције да неће доћи до промене војне ситуације на терену.
Крстић је истакао да сада преостаје дипломатија.
"Позивање на међународно право, позивање на Резолуцију 1244, Кумановски споразум и дипломатска борба која подразумева читав низ средстава. Користили смо разна средства од 1999, односно од 2000. године превасходно након промене режима, па до данас. Неке од њих су подразумевале борбу против проглашења независности, након проглашења независности, борбу за повлачење признања и спречавање нових признања, улазак у преговоре са Приштином од 2011. године који су прво били технички, а онда су прерасли у политичке и статусне. Ту је наш терен на којем можемо да пробамо да остваримо неки напредак", истакао је Крстић.
Говорећи о хапшењу Срба на КиМ, Крстић је рекао да су оптужбе за ратне злочине потврђени и познати механизам и да су се користиле чак и у неким имовинским споровима.
"То је вид притиска или да напусти или да прода ту имовину, да напусти ту територију, а било је и на политичком нивоу, сетимо се Оливера Ивановића као најбољег примера, колико је година само робијао док није на крају ослобођен оптужби. То су стандардни механизми и не би ме чудило да се са тим настави", навео је Крстић.
Оценио је да је Курти свестан тога да Србија готово једина у Европи није увела санкције Русији и да му делује да покушава да испровоцира српску реакцију у овом тренутку и да било какву оштрију реакцију Србије представи као продужено деловање Русије на овим просторима и покушао да мобилише подршку Запада.
"Мислим да му засада тако нешто не иде и да је та намера на неки начин и од стране западних актера уочена и да због тога такав план неће моћи да прође", рекао је професор Крстић.
Kfor je na Tviteru objavio da pažljivo prati situaciju na severu Kosova i Metohije. Kfor ima sposobnost i osoblje da omogući bezbedno okruženje i slobodu kretanja za sve zajednice, na osnovu Rezolucije 1244 iz 1999. godine, navela je misija na Tviteru.
Direkcija policije u Prištini negirala je da je uhapsila bivšeg policajca Zorana Mihajlovića u Severnoj Mitrovici, kao i da su njeni pripadnici na severu sprečili radnike elektrodistribucije da poprave kvar na električnoj mreži.
Ministar unutrašnjih poslova privremenih prištinskih institucija Dželjalj Svečlja negirao je da kosovska policija ima spiskove po kojima hapsi bivše policajce.
Advokat Dejan Vasić, koga je Kancelarija za Kosovo i Metohiju angažovala u slučaju Slađana Trajkovića koji je u četvrtak uhapšen u Severnoj Mitrovici, danas je u Prištini posetio Trajkovića. Vasić je za Kosovo onlajn rekao da mu je takođe dostavio lekove, i dodao da je njegovo zdravstveno stanje za sada stabilno.
Na sastanku načelnika školske uprave Ivana Zaporošca, sa direktorima osnovnih i srednjih škola sa prostora severa Kosova i Metohije, a na preporuku kriznog štaba, doneta je odluka da se uputi zahtev lokalnim samoupravama da se od ponedeljka izvođenje neposredne nastave za učenike osnovnih škola, a onlajn za učenike srednjih škola.
Portparol visokog predstavnika za spoljnu politiku Peter Stano izjavio je da EU nastavlja da radi na deeskalaciji situacije na severu KiM.
Коментари