Skupština usvojila Izveštaj o pregovorima sa privremenim prištinskim institucijama
Poslanici Skupštine Srbije posle dvodnevne rasprave, izglasali su Izveštaj o pregovorima sa institucijama samouprave u Prištini, koji je juče predstavio predsednik Aleksandar Vučić. Poručio je da povlačenje priznanja samoproglašene nezavisnosti Kosova predstavlja način da se očvrsne pregovaračka pozicija i najavio da će Srbija na tome nastaviti da radi.
Посланици усвојили извештај о КиМ
Вучић на крају дводневне расправе: Налазимо се између чекића и наковња
Вучић је на крају расправе рекао да Србији предстоји јако тежак период.
"Никоме се не свиђамо јер водимо независну и самосталну политику. Нико такве не воли. Захвалан сам свим посланицима без обзира што нисмо успели да постигнемо елементарну сагласност ни око извештаја", додао је Вучић.
Рекао је да се нада "да ћемо у будућности да постигнемо већу сагласност. Бојим се да ће нас на то натерати ситуација на терену."
Захвалио се Србима на KиМ, уз поруку да нема чаробног штапића, нема лаких решења али нам остаје "да се паметном политиком боримо до коначне победе"
Оценио је да су предлози које је изнела опозиција нереални да се чуди и да такве поруке стижу од искусних људи који покушавају, како је рекао, да продају бајке. Истакао је да очекује најтежу годину од краја Другог светског рата.
Сматра да је реалност да стигну спољни притисци теже категорије када је реч о Косову и Метохији. О томе, каже, моћи ће ближе да говори када се врати из Њујорка са Генералне скупштине Уједињених нација.
Истиче да му је ситуација од првог дана руске инвазије на Украјину била веома јасна, а све на основу онога што је руски лидер Владимир Путин поручио западним лидерима да су "отворили Пандорину кутију направивши Kосово".
"Свима им је рекао Путин, ви сте отворили Пандорину кутију направили сте Kосово. Jа ћу по истом том принципу имати права на ДНР, ЛНР, Херсон, Запорожје зависно од војне ситуације на терену", пренео је Вучић.
"Желе да му затворе пут ка томе и зато ми плаћамо цену јер им се жури да завршимо све око KиМ. Не желе да оставе простор за будућу Јалту, а по мојој процени Руси чекају Јалту, а ови други раде све да је избегну. Нико не жели компромис и то у овом тренутку представља додатни проблем за све нас. Не бисмо се ми бавили тиме, да нисмо ми погођени због KиМ. То нам компликује ситуацију, неће нам то никад рећи, али ће на све начине желети да дођу до тога", сматра Вучић.
Претпоставља да ће Запад на крају захтевати да дозволимо да Приштина постане члан УН-а.
Ђурђевић Стаменковски: У Извештају нема црвених линија
Председница Српске странке Заветници Милица Ђурђевић Стаменковски поновила је вечерас у Скупштини да њена посланичка група неће гласати за Извештај о преговарачком процесу са Приштином.
"Ми не бисмо имали задршку да гласамо за извештај, али да у њему видимо јасне смернице даље политике на КиМ и заиста верујем да тај извештај, за који сте сами рекли да је административни, не одражава политику коју ми заступамо. У њему је ваша ретроспектива, али не видимо које су црвене линије и у њему није наглашено да нема признања, размене територије, разграничење", поручила је председница Заветника.
Рекла је да у Извештају нема јасне визије за КиМ и да се све свело на то да неће признати независност Косова.
"То није патриотски чин, то се подразумева, ниједан грађанин Србије не сме да потпише независност, то се подразумева. Питање шта је компромис, када смо све дали, а ништа нисмо добили заузварат", рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Сумња да је следећи корак столица у УН и контрола Албанаца на северу КиМ, и нагласила да се термин нормализација односа користи између две државе. Такође је устврдила да је поглавље 35 у преговорима са ЕУ ултиматум.
Извештаји Драгане Биберовић и Николине Ракић
Део опозиције: Нисмо могли да говоримо по Пословнику, нити да реплицирамо
Представници дела опозиционих странка изразили су незадовољство начином на који је председник парламента Владимир Орлић водио седницу на којој се разматра извештај о преговорима са Приштином, тврдећи да нису могли да добију реч да реплицирају ни да укажу на повреду Пословника.
На конференцији за медије у холу Скупштине Србије, потпредседник Демократске странке Миодраг Гавриловић оценио је да су били сведоци "правног насиља", због начина вођења седнице, на којој је, како је рекао, створена атмосфере линча према опозиционим посланицима "који су представљани као издајници".
Потпредседник Народне странке Мирослав Алексић рекао је да опозиција убудуће неће поштовати Пословник, пошто га, како тврди, не поштују председници државе и скупштине.
Радомир Лазовић из посланичког клуба "Морамо-Заједно" оценио је да је седница била усмерена ка томе да се Александар Вучић представи као спасилац Србије и Срба на КиМ.
Његов колега из посланичке групе Небојша Зеленовић оценио је да је расправа "банализована".
Вучић: Не одустајемо од КМ таблица
Председник Вучић је поручио у Скупштини да Србија неће одустати од КМ таблица на Косову и Метохији, као и да ће тражити од нове владе, када буде изабрана, да парламент има већу улогу у преговорима.
Одговарајући на излагање председника Нове Демократске странке Србије Милоша Јовановића, Вучић је истакао да не би било паметно напуштати европски пут Србије.
Најавио је да ће се залагати за то да Скупштина Србија узме више учешће у решавању косовског проблема.
"Да ли обожавам ЕУ? Не, много боље од вас знам шта нам чине, знам шта сам им изговорио. Размислите зашто Орбан не напушта ЕУ, иако је увео санкције Русији. Орбан ми увек каже – све знаш шта мислим о њима, али боље бити члан клуба, него не бити члан клуба", испричао је Вучић.
Признаје да смо у тешкој ситуацији, али и да смо успели да после 40 година доведемо шпанског премијера, који је био одличан за нас у Београду, а још бољи у Албанији.
"Ми нећемо променити став Немачке, Француске и осталих. Имамо ли снаге да се боримо са њима – немамо, али се нећемо повући, као што се нећемо повући ни у случају КМ таблицама, јер је то за нас доказ постојања државе Србије на КиМ. За нас је то довољно вредна ствар да можемо да кажемо да је Косово део Србије", истакао је Вучић.
Нагласио је да би нас излазак са европског пута скупо коштао, иако је већина људи у Србији против ЕУ.
"Мислим да у овом тренутку, не смемо, нити можемо да напуштамо европски пут. Нама је потребно да јачамо земљу, доводимо инвеститоре, радимо на јачању правне државе, радимо на увећању сарадње са европским земљама. Боље да купујемо време, јер када бисмо напустили европски пут, нико у Европи више не би хтео да сарађује са нама", рекао је Вучић.
Указао је да је данас свет у таквом стању да нико не обраћа пажњу што је 105 Јермена убијено у протекла два дана.
Јанковић затражио од Вучића да прво изађе пред посланике ако нешто буде потписивао
Владета Јанковић из посланичке групе "Уједињени" замолио је председника Вучића да се обавеже пред Скупштином да, ако буде потписивао неки документ, изађе пред посланике и каже шта ће потписати.
"Кад је реч о потписивању, колико се сећам потписан је важан Бриселски споразум без изјашњавања парламента, потписан је Вашингтонски споразум без консултација, дозволите ми ту сумњу", указао је Јанковић.
Јовановић: За јединство потребно знати који је циљ и како до њега доћи
Шеф посланичке групе Нада – Нови ДСС – ПОКС Милош Јовановић оценио је да би се до траженог јединства у парламенту око питања Косова дошло ако би се знало који је циљ и како до њега доћи.
Сматра да Србија према Приштини више не треба да прави уступке, ни да узмиче.
Јовановић је истакао да, док се то не деси, посланици Наде неће гласати ни за овај извештај о стању на Косову, ни за будуће извештаје, као што посланици Демократске странке Србије од једностраног проглашења независности Косова у фебруару 2008. године нису гласали ни за један документ, а једини су били против Бриселског споразума.
Како је објаснио, да се политика према Косову променила 2012. године, што је Српска напредна странка обећавала, радо би је подржали, али то се није десило.
"Свакодневно ви из владајуће већине и ви као председник дајете примере који су политичарење и слабите позицију Србије. Немам никаквих симпатија према Вуку Јеремићу, али не ваља што на тај начин причате о саветодавном мишљењу Међународног суда правде, јер у том мишљењу суштински није рекао ништа", нагласио је Јовановић.
Јовановић је додао да то онда против Србије користе Албанци и Запад, па зато не треба да им Србија помаже у томе.
Милићевић: Проблем КиМ не смемо оставити будућим генерацијама
Посланик Ђорђе Милићевић из СПС-а рекао је да проблем КиМ не смемо оставити будућим генерацијама и да немамо времена за то, јер следеће генерације неће имати о чему да разговарају.
Како је рекао, кључно је сачувати народ на КиМ, мир и стабилност, али и довести инвеститоре. Такође, додао је, Србија треба да нуди конкретна решења, а нека Приштина то одбија и свет ће то видети.
"Нисмо у стању да реално сагледамо стање на КиМ. Оно није наше онако како би желели, али није ни изгубљено како би други желели, колико ћемо извући из тога зависи од нас. Наша снага зависи од нашег јединства", поручио је Милићевић.
Истакао је да мале државе не могу да утичу на политику великих сила, али да могу показати да постоје и друга решења.
"Од повлачења признања нећемо одустати"
Председник Вучић је поручио да повлачење признања самопроглашене независности Косова представља начин да се очврсне преговарачка позиција и најавио да ће Србија на томе наставити да ради.
"То није фудбалска утакмица у којој успевате нешто да изгурате, већ тиме покушавате да очврснете преговарачку позицију. Јасно је да у западним земљама нећемо моћи да променимо мишљење. Приштина је од САД тражила да утиче на Вијетнам и Кенију, то сада први пут кажем. Покушаћу да ступим у контакт са новим председником Кеније и надам се да и са нашим пријатељима из Вијетнама можемо да разговарамо", објаснио је председник.
Вучић је рекао да су тиме урађене велике и важне ствари којом можемо да одржавамо нашу позицију. "И за то смо нападани, јер су говорили да смо давали оружје и нешто друго. Радили смо на отпризнавању и наставићемо", подвукао је Вучић.
Истакао је да је тачно да желимо нормализацију односа са Приштином без признања, иако је то тешко дефинисати, јер свака страна на то гледа на другачији начин.
На изјаве посланика опозиције констатовао је да су искористили све своје време да би говорили о свим другим темама, али не и о Косову.
"Што се КиМ, тиче имајте у виду да ће свака реч изговарена на погрешан начин бити тумачена од оних који не желе добро Србији, а има их пуно", упозорио је Вучић.
Вучић: Жао ми је што нема ни елементарне сагласности о КиМ
Председник Вучић изразио је жаљење што је и данашња расправа у парламенту показала да се не може постићи ни елементарна сагласност о Косову и Метохији, и што је уместо подршке том важном питању, имао прилику да чује бројне гадости.
"Јасно је да не можемо да постигнемо ни елементарну сагласност да је КиМ Србија, ни око извештаја који је фактографски", рекао је председник и додао да ће ипак већина морати да покаже одговорност и да то изгласа, рекао је председник.
Изразио је жаљење што је јуче на седници током више од 10 сати расправе, и данас, могао да чује само гадости.
"Могу да кажем, на крају, да ми је жао што нисте гласали за извештај, а народ нек закључи шта је чуо. Нећу да дозволим да нас бијете, бијете и бијете, а не заслужујемо то знајући колико се боримо за нашу Србију, наше КиМ и то нећу да вам дозволим", рекао је председник и додао да му је важно што је имао прилику да одговори на сваку бесмислицу, попут оних у вези са убиством Оливера Ивановића и Владимира Цвијана.
"Нема гадости које нисте изговорили данас, осим што нисте рекли да ћете ми убити дете", рекао је Вучић.
Председник је додао да не може свима да угоди, јер неки кажу – добро је што си дошао, а други – што је дошао, што говори...
"Дошао сам као што сте тражили, изгледа нисте очекивали да могу да одговорим и да имам много више аргумената него што сте мислили. Док сам жив, борићу се за КиМ у Србији, за бољу Србију, а опростићу себи све што сам и вама", рекао је председник.
Председник је поручио опозицији да не "криминализује" Србе са КиМ, већ да предложи нешто по питању јужне српске покрајине што би било вредно, важно и добро за наш народ и земљу.
Вучић: Добро дошао, издајниче – ви то себи или својим колегама?
Председник Србије Александар Вучић поручио је да за време његовог мандата Косово неће бити независно.
Реплицирајући посланику Народне странке Синиши Ковачевићу, Вучић је рекао да је он поновио своје излагање из 2013. године, и да је добро што ће га два пута бити у стено белешкама, јер то што је рекао тада и сада, говори о истим позицијама.
Констатовао је да је Ковачевић говорио о издајницима, а да није погледао сопствену странку.
"Шта сте урадили са нашим светим Косметом?", упитао је Вучић.
Навео је да је тзв. Косово прогласило независност у време власти тадашње Ковачевићеве странке, а тада је и Међународни суд правде донео одлуку у којој се каже да Приштина није погазила међународно право доношењем деклараније о независности.
"Јесте ли се са – добро дошао, издајниче – обратили себи или својим страначким колегама? Да вам дозволим да више волите КиМ од мене, нећу никада", рекао је Вучић.
Ковачевић: Ко изгуби Косово, носиће бреме издајника
Потпредседник Народне странке Синиша Ковачевић изјавио је да нема државе Србије без КиМ и да ће Србија без КиМ изгубити своји идентитет и престати да постоји као држава.
"Србија ће се тада претворити у сан, а Срби су најопаснији када сањају", рекао је Ковачевић у Скупштини.
Он је поручио председнику Вучићу да су пред њим два пута, а да на оног иза којег стоје лоше намере, подлост или свесно чињење на штету отаџбине, пише "Добро дошао, издајниче".
Ковачевић је рекао да је Косово место рођења сваког од нас, да су тамо најлепше српске цркве и фреске, а да ћемо ми, као генерација којој прети да ће изгубити Косово, носити терет срамоте према нашим потомцима.
Милојевић: Погубна политика према КиМ; Вучић: Најмрачнији период водиле демократе
Посланик Демократске странке Срђан Миливојевић критиковао је политику према Косову и Метохији као погубну, а председника Србије Александра Вучића позвао да због тога поднесе оставку.
Миливојевић је оценио да власти није потребан консезус због Косова већ као изговор за неуспех. Сматра и да је актуелна косовска политика одговорна за то што Срба нема у Урошевцу, Пећи и Призрену.
"Убеђујете нас све да водите најбољу политку да побеђујете и Тачија и Харадинаја и Куртија у свакој рунди са 5:0 и да сви као Марко Ђурић морамо да вичемо да сте направили резултат. Сада кажете да је ситуација дошла у никад тежу ситуацију – малтене смо на ивици рата", рекао је Миливојевић додајући да је ако смо се нашли у таквој позицији, одговоран онај ко је водио такву политику.
Коментарисао је и учешће Срба у косовској влади тврдећи да је председник намеравао да води политику разграничења између Студенице и Грачанице.
Одговарајући на излагање Миливојевића, Вучић је рекао да је најмрачнији период свих српских власти од 1918. године био онај када су владу водиле демократе. Одбацио је критике на рачун Срба са КиМ због учешћа у косовској влади.
"Када смо имали причу о стандардима пре статуса, па се прешло на статусе, ми смо учествовали у албанској влади на КиМ, и то људи из ДС-а – Горан Богдановић био је у влади Бајрама Реџепија. Безобзирно обмањују јавност све време, причајући да су људи криви за оно што сте радили пре 20 година", рекао је Вучић.
Навео је да је у време демократа Србија имала "праву лоповску власт", да су, како каже, "разорили земљу" и уништили фабрике, а да је СНС изградио фабрике, довео инвеститоре.
Осврнуо се на твит Миливојевића у којем пише "Андреј и Данило да заврше у шахти као Гадафи", рекавши да се ради о човеку који жели да му убију дете.
На Миливојевићеве речи да су посланици владајуће странке заменили беџ са ликом Војислава Шешеља беџом са ликом Тонија Блера, Вучић је упитао да ли говори о Зорану Ђинђићу, који је Блера угостио две године после агресије, а да је Коштуница развио црвени тепих пред Хавијера Солану.
"Ја сам покушавао да од непријатеља направим пријатеља", рекао је Вучић.
На причу о кривици за губитак Крајине, Вучић је рекао да он није учествовао у томе.
Када је реч о оптужбама у вези са убиставима и криминалом, Вучић је рекао да је у време демократа Србија била светски првак по убиствима, да је убијен чак и премијер, у једном дану двојица полицијских генерала.
На захтев за његову оставку, поручио је да ће је поднети ако буде било потребно, али да они никада не морају да га позивају.
"Изгубили сте на поштеним изборима у којима су мени биле везане руке због Украјине, да нису биле везане, имали бисмо још више гласова. Ја ћу сам да се склоним јер немам више онолико енергије, иако сам јуче видео да имам више од вас. Знам да ми је ово последњи мандат, те ћете моћи да победите, али плашим се да ће народ опет да изабере неког пристојног, рационалног, неког ко ће да уради све да Србија иде напред, а не у прошлост као ви", закључио је Вучић.
Јовановић: "Ајмо заједно по Србији"; Вучић: "Може, никакав проблем"
Председник Србије Александар Вучић поручио је посланику клуба "Заједно морамо" Александру Јовановићу Ћути да је спреман да крене по Србији, куда год жели, јер нема проблем да чује грађане, али му је предложио да крену заједно како би се уверио колико је тешко изградити један ауто-пут, јер би, каже, сви хтели пут, али да камен не буде из њихове општине.
"Прихватам да одем с вама, чим будем имао времена. Немам проблем с тим, ја сам председник, радим добре ствари за земљу и немам проблем да одем", рекао је Вучић Јовановићу.
Такође, Вучић га је позвао да оде с њим да види како се тешко гради сваки ауто-пут и шта су проблеми.
"Зашто не можемо да градимо, због марифетлука, вештака, пореских управа, адвоката, грађевинске мафије, које нам не дају у каменоломе... Плаћамо пенале, јер је данас луксуз извадити камен. Сви би путеве, али не би да камен буде из њихове општине, него ако може из неке друге", констатовао је Вучић.
Како каже, ако ауто-пут треба да прође кроз 10 или 12 општина, мора од некуд камен да се набави за изградњу. "Да донесемо метеорима из свемира камен?", упитао је Вучић.
Указао је да има великих проблема са набавком камена, јер су свуда велики проблеми, и сви траже четири пута већу цену.
"Онда пореска управа спусти цену, јер буде најлакше, а онда вештаци кажу нешто вишу цену. Па, онда дођу политичари и адвокати, и кажу – дајте нама 10 одсто, ми ћемо да извучемо три пута већу цену, ако идемо на суд... Знате да говорим истину, јер ја знам државне проблеме", рекао је Вучић.
Зато, казао је, не може да се ради пут Прељина–Паковраће–Пожега.
"Јер нису добили новац. Двоје или троје њих је у праву, јер плаћају порез на имовину, а нису добили бољу понуду Пореске управе. Остали нису, они који плаћају порез на имовину за цело имање, 10.000, а од државе траже 100.000. Зашто? Кажу данас вреди 10.000 евра, али вредеће 100.000 када ту прође ауто-пут...", указао је председник.
То је, каже, зачарани круг, у којем сви стичу политичке поене, а нико неће поштено да каже шта је проблем.
"Ја кажем шта стварно мислим, и о Недељицама. Да, мислим да смо пропустили највећу шансу за убразни разој Србије. Да ли сам крив што сам подлегао притиску, крив сам", рекао је Вучић и додао да ће богзна шта бити за неколико година, али сада тог пројекта неће бити.
Суштина је, нагласио је, у томе да сви буду реални и фер.
"Држава је компликована и озбиљна ствар. Мало више реализма, а мање побуне", рекао је Вучић и поновио да је спреман да иде са Јовановићем.
"У другој половини октобра можемо да идемо где год хоћете, са камерама или без камера, како ви хоћете, да чујем шта људи имају да ми кажу", рекао је Вучић.
Претходно, Јовановић је рекао да он није говорио о рударењу нити о радним местима у свом првом излагању, већ је, каже, само упитао зашто држава даје страним компанијама нашу земљу као трајну својину, додајући да постоје нелегални рудници, каменоломи, којима се људима упада у малињаке.
"Позваћу вас да одете са мном на планину Бабу, да видимо по ком закону је дозвољено да на месту где у просторним плановима не постоји рудник, људима пуцају куће, јер је неко динамитом упао. Да одемо у место Лутовац, где литијум трује људима бунаре. Ајмо заједно, ја сам и председник Одбора за заштиту животне средине, да прекинемо с тим, да ли је нормално то што се ради", рекао је Јовановић.
Додао је да у Горњим Недељицама живе људи који нас хране, а храна, вода и чист ваздух су приоритет.
"Мене баш брига за гласове, хајдете са мном", рекао је Ћута.
Мирковић: Опозиција седницу претворила у полигон за нападе на Вучића
Посланик СНС-а Александар Мирковић рекао је да су представници опозиције посебну седницу парламента о Косову и Метохији видели као полигон за разрачунавање са председником Александром Вучићем, замерајући им што, каже, нису показали елементарно поштовање према представницима српског народа из покрајине који седницу прате из скупштинске галерије.
Мирковић је изразио незадовољство што јуче, као ни данас, нико није рекао ништа о извештају, осим да има пуно придева и да се користи реч државни врх, а да се нико од опозиције није поставио у кожу људи који живе на КиМ.
Додао је, каже, да је очекивао сугестије, предлоге како да се олакша живот тих људи, да ли је довољно кућа направљено, вртића, школа..., уз оцену да је једном броју посланика битно да шаљу запаљиве и недоговорне политичке пароле.
"Правци у којима сте се кретали веома су опасни, представнике Срба сте називали убицама и криминалцима, тиме сте дали нову муницију Аљбину Куртију за марифетлуке, да може да каже – ето и у Београду их неки сматрају криминалцима", рекао је Мирковић.
Упитао је посланике који су о томе говорили да ли су се запитали да ће због њихових изјава можда неко дете бити нападнуто на путу до школе.
"Нормално да нисте, јер ако дође до проблема решаваће их Александар Вучић. Зато немате ни свести шта причате, а ни одговорност", навео је Мирковић.
Види, каже, да се извештаја "неће ни дотаћи", иако је управо данас, више него икада пре, потребно јединство, мир.
"Док је Александар Вучић на власти, Срби на КиМ имају будућост", закључио је Мирковић.
Вучић: Гледамо шта можемо да добијемо по питању КиМ, одлука о литијуму највећа грешка
Председник Александар Вучић истакао је да су он и Влада направили највећу грешку по будућност западне Србије, зато што су поклекли пред неким захтевима, у вези са литијумом.
"Мислим да смо у Горњим Недељицама направили највећу грешку, јер бисмо имали више деце тамо. Уништили смо будућност Лознице, целог Јадра, западне Србије, слушајући вас", рекао је Вучић.
Требало је, додаје, од Немаца тражити најбоље нивое заштите животне средине.
"И да подигнемо број становника Лознице на 150.000, а он ће пасти сада на 50.000", рекао је Вучић одговарајући на излагање Александра Јовановића Ћуте, који је рекао да се у Горњим Недељицама спроводи пројекат који захтева да се људи иселе.
Вучић је истакао да је експлоатација литијума била велика шанса за Србију.
"Што се тиче подршке косовске политике у Горњим Недељицама, најбоље говори изборни резултат који је 109:2 у корист изборне листе 'Александар Вучић'. Људи добро виде ко чува Косово – 109:2 на рационалан начин о томе говори", каже Вучић.
Додаје да је посебно поносан на оно што је урађено са Зиђином за исток Србије.
"У РТБ Бору имали смо огромне губитке, и 2014. сам рекао да бисмо, када бисмо решили Железару и РТБ, решили највеће проблеме за будућност Србије, не рачунајући политички – Косово. У Смедереву смо договором са Кинезима сачували 10.000 радних места, а Бор најбрже напредује и пропорционално најбрже расте цена квадрата због Зиђина", објаснио је Вучић.
Одговарајући на критике у вези са променом политике према Косову и помињањем разграничења, рекао је да се ситуација у његових 28-29 година бављења политиком променила, не само вољом српске стране већ и вољом великих сила, и да се у скаду с тим не би једино променио "магарац".
"Не може бити иста позиција пре 1999. и после, као ни после 2004. или 2008. и касније због различитих догађаја. Тачно је, мислио сам да је разграничење решење, а увидео сам да је тај предлог немогућ јер сте ми сви скочили на главу када сам то рекао", нагласио је Вучић.
Истакао је да он, за разлику од претходних власти, не би никада дозволио да нам протерају 4.000 људи, униште манастире, цркве.
Данас, каже, гледа како на реалан начин да сагледа ситуацију и шта можемо да добијемо. Додао је да би било добро да Срби и Албанци размењују јагоде, али без заставе тзв. Косова.
Критиковао је Јовановића што тврди да су Срби на Косову криминалци, а да ништа не зна о њима.
Захвалио се на речима посланику Јахји Ферхатовићу, додајући да је тачно да је мир најважнији и нагласио да ће дати све од себе да се он сачува.
На излагање посланика "Војвођана" Александра Оленика, Вучић је указао да Војводина не само да суштински ништа није изгубила, већ је добила већи покрајински и локалне буџете.
Што се тиче "Гаспрома", и три одсто ренте, она се не плаћа за гасовод већ за експлоатацију гаса, подсетио је Вучић додајући да је покушао да је подигне, али је сазнао да мењање услова представља разлог за раскид уговора, што би донело многе проблеме.
Када је реч о пругама, Вучић је рекао да се у Војводини реализују у највећи пројекти, међу којима и линија Београд–Вршац. У вези са брзом пругом до Будимпеште, изразио је очекивање да ће бити завршена до краја 2025, односно почетка 2026. године.
Говорећи о води за пиће у Зрењанину, рекао је да су прављене неопростиве грешке, али да ће се решити питање воде, те ће техничка вода бити до марта 2023, а годину дана касније добиће и пијаћу воду.
На излагање посланице СВМ Елвире Ковач, казао је да поштује њен труд у европским интеграцијама. Констатовао је да није сигуран да имамо највећу подршку од европских известилаца, додајући да када представљају мале партије, они постају осионији у својим изјавама.
На излагања посланика Ђорђа Павићевића, рекао је да све време слуша како их неко лично дисквалификује, а није то урадио, већ сами себе виктимизују.
"Овде сам и слушам вас све. Трпим личне увреде, дисквалификације. Волели бисте да ја ћутим па не можете да издржите, јер не можете да победите аргументима, да прикажете било шта осим празнине политичке. Ако сам толико лош и глуп, што бринете због мојих речи и ангажмана", рекао је Вучић.
У извештају, објаснио је, пише државни врх, јер извештај није ни закон и Устав и не мора да нормира ништа, већ извештава шта се збивало у протеклом периоду.
"Ако вам је то једина примедба на извештај, онда сам задовољан њиме, и схватио сам да суштинских примедби немате", нагласио је Вучић.
Јовановић: Косово је свуда око нас, решење је сарадња обичних људи
Александар Јовановић Ћута из посланичке групе "Морамо заједно" упитао је шта је решење за КиМ, али је седницу искористио и да спомене нека друга питања, уз оцену да је "Косово свуда око нас и у Горњим Недељицама, Рековцу", где пројекти који се тамо спроводе затехвају да се станивништво исели.
"Које је ваше решење за КиМ? Реците шта је решење, изађите пред народ, да ли ћемо се спремати за рат или ћемо радити нешто друго", рекао је Јовановић и додао да је оно што се види у Горњим Недељицама "као да их је НАТО бомбардовао".
Додао је да он решење види само у заједничкој сарадњи обичних људи на КиМ, осврнувши се на излагање Небојше Зеленовића од јуче, у вези са узгојем јагода.
"Зеленовић је поменуо јагоде које су заједно садили Срби и Албанци. Ми ћемо врло брзо отићи у тај Гораждевац и ставити соларни панел на српску и албанску кућу", рекао је Јовановић.
Навео је да су се Срби и Албанци ујединили на Шар-планини када су дошли инвеститори МХЕ, јер, каже, у таквим ситуацијама више није важно да ли си Србин или Албанац, "стрејт или геј, каубој или Индијанац".
Странка правде и помирења, СВМ, ПУПС и Војвођани за компромисно решење
Посланик Странке правде и помирење Јахја Ферхатовић каже да питање КиМ није само питање српског и албанског народа, већ да је то мултикултуралан простор на коме живе и Срби, и Албанци, и Бошњаци, Роми, Ашкалије.
Оценио је да је оно што се јуче чуло представља једини начин за излазак из проблема.
"КиМ је велики чвор, не односи се само на простор Космета, или Србије, већ целог Балкана. Обрадовало ме је то што сам чуо да нема једнообразног решења", рекао је Ферхатовић и додао да је аплаудирао Вучићу када је рекао да неће слати ни српским ни албанским мајкама децу у ковчезима, али је, каже, био усамљен у томе.
Посланик Александар Оленик, са листе "Војвођани", рекао је да је њихов став познат, а то је постизање споразума о КиМ.
Додао је да не умањује значај питања КиМ, али је навео да у Уставу Србије осим КиМ, постоји и АП Војводина, а да се о Војводини у новијој историји парламентаризма, одржала само једна посебна седница 2019. године, на предлог ЛСВ-а. Замерио је да није донета декларација о Војводини, нити закон о финансирању Војводине и међу проблемима навео проблем са водом у Зрењанину и изградњу пруге.
Посланица Савеза војвођанских Мађара Елвира Ковач каже да је изузетно значајно то што овај извештај наглашава историјско помирење српског и албанског народа.
С тим у вези, навела је да је јасно да је Београд спреман на компромис у дијалогу и да се постигне компромисно решење, док друга страна, додаје, не жели да постигне договор. Навела је да је дијалог тренутно на прекретници – или ће се формирати Заједница српских општина или ће дијалог, како каже посланица Ковач, потонути у ирелевантност.
Хаџи Милорад Стошић из посланичке групе ПУПС-а рекао је да ће они подржати извештај о КиМ, јер то питање, како каже, оптерећује цео српски народ и "све добронамерне људе".
Павићевић: Зелено-леви против извештаја, више убеђује него што извештава
Посланик Зелено-левог клуба Ђорђе Павићевић рекао је да је извештај о КиМ "доста мутан и недоречен текст, пун самохвале, пун придева – ко је храбро, одговорно и успешно нешто одрадио", те да ће зато та коалиција гласати против усвајања.
"Толико се замућује да није јасно ко доноси одлуке, ко је одговоран за успех или неуспех преговора, шта су мерила која утврђују успех или неуспех... Именују се фантомска тела која не постоје у Уставу и другим документима. Спомиње се 'државни врх' који је изнео оквире за преговоре, а да ће решења предложити политичко руководство. Шта је државни врх, ко га чини, шта је политичко руководство? Извештај треба да буде прецизнији", рекао је Павићевић.
Додао је да текст извештаја више убеђује него што извештава или објашњава.
Навео је да су се јуче у Скупштини чуле многе речи – "мудре и запаљиве", оптужбе и личне дисквалификације, као и "болитика борбеног, храброг уважавања реалности", док су они који то не подржавају, каже, "екстремисти".
"Ми, из Зелено-левог клуба смо екстремисти који хоће да признају КиМ и да се предају пред суровом реалношћу, с којом се други боре... Ниједном речју нисмо дали повод за такву конструкцију", рекао је Павићевић.
Народни посланици данас наставили расправу
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić juče je na Posebnoj sednici parlamenta predstavio Izveštaj o pregovaračkom procesu sa privremenim institucijama samouprave u Prištini od 15. juna 2021. do 1. septembra 2022. godine.
Vučić je obavestio poslanike i građane o trenutnom stanju, izazovima koji slede, kao i o svemu što je država do sada uradila za srpski narod na KiM.
Predstavnici poslaničkih grupa izneli su svoje stavove tokom rasprave koja je trajala više od 10 sati.
Posebnu sednicu parlamenta o Kosovu i Metohiji tražila je poslanička grupa SNS-a, ali i nekoliko opozicionih poslaničkih grupa.
Коментари