Лидери земаља иницијативе "Отворени Балкан", председник Србије Александар Вучић и премијери Албаније и Северне Македоније, Еди Рама и Димитар Ковачевски обратили су се заједничкој конференцији за медије након Самита ЕУ - Западни Балкан у Бриселу.
Završen samit EU – Zapadni Balkan, Vučić razgovarao sa Makronom
Predsednik Aleksandar Vučić sa liderima iz regiona učestvovao je na Samitu EU – Zapadni Balkan u Briselu. Nakon samita predsednik Vučić razgovarao je sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom.
Конференција за медије Вучића, Раме и Ковачевског
Вучић: Одличан разговор са аустријским канцеларом
Председник Александар Вучић састао се у Бриселу на маригнама самита ЕУ – Западни Балкан са савезним канцеларом Аустрије Карлом Нехамером и истакао да је разговор био одличан.
"Одличан разговор са аустријским канцеларом Каралом Нехамером. Искористили смо прилику након самита ЕУ – Западни Балкан да разговарамо о нашим билатералним односима, геополитичкој ситуацији и европском путу Србије, за који нам Аустрија пружа пуну подршку", написао је Вучић на Инстаграму.
Вучић је навео да је добио позив да посети Аустрију и да је позив прихватио.
Вучић на Инстаграму: Заједно ћемо се борити за европску будућност
Председник Србије Александар Вучић написао је на Инстаграму да верује у европску будућност и Србије и региона.
"Заједнички ћемо се борити за ту будућност, поштујући себе и верујући да заједно можемо много тога да урадимо", рекао је Вучић.
Вучић разговарао са Макроном
Председник Александар Вучић је одмах након самита ЕУ – Западни Балкан имао билатерални сусрет са председником Француске Еманулеом Макроном.
"Као и увек, имао сам више него пријатељски састанак са председником Емануелом Макроном са којим сам разменио мишљења о најбитнијим регионалним и глобалним темама. Србија подржава предлог о формирању нове европске политичке заједнице, јер је то једини начин да нас лидери Европе чују и добар начин за нас да чешће слушамо наше европске колеге и да сазнамо како они размишљају", објавио је Вучић на Инстаграм налогу buducnostsrbije.
Завршен састанак лидера ЕУ–Западни Балкан
Састанак лидера ЕУ и Западног Балкана у Бриселу завршен је нешто после 13 часова. Састанак је трајао више од три сата, а главна тема разговора били су начини за јачање интеграције региона у ЕУ.
Састанку су, осим Вучића, присуствовали сви лидери западнобалканске шесторке.
Најављено обраћање лидера ЕУ, Шарла Мишела и Урсуле фон дер Лајен и франсуског председника Емануела Макрона, одложено је за касније због дужине трајања састанка.
Ускоро следи конференција за медије председника Александра Вучића, премијера Албаније и Северне Македоније, Едија Раме и Димитра Ковачевског.
Нехамер: Без двоструких критеријума у приступном процесу
Аустријски канцелар Карл Нехамер поручио је пред Самит ЕУ – Западни Балкан, да Аустрија подржава напредак региона у приступном процесу и да не сме бити двоструких критеријума у том процесу.
"Не сме бити двоструких критеријума и кандидата прве или друге класе. Морамо осигурати да се једнаки критеријуми примењују као и код других земаља Западног Балкана које траже кандидатски статус. Не би ми било замисливо да Украјина добије статус кандидата, а да истовремено земље попут Босне и Херцеговине држимо изван тога. Не смемо изазивати лажна очекивања ни у Украјини, јер је процес проширења комплексан и дуготрајан", упозорио је Нехамер.
У поруци из Брисела која је Танјугу достављена из канцеларовог кабинета, Нехамер је рекао да Беч има посебну одговорност за Западни Балкан.
"Наша сигурност и стабилност су повезани са Западним Балканом. Аустрија има такође јаке економске везе са западним Балканом, што осигурава десетине хиљада радних места у Аустрији", навео је Нехамер.
(Танјуг)
Џаферовић замолио Мишела да подржи кандидатуру БиХ
Председавајући Председништва БиХ Шефик Џаферовић састао се, уочи почетка самита ЕУ - Западни Балкан, са шефом Европског савета Шарлом Мишелом с којим је разговарао о европској перспективи БиХ.
Уочи самита, Џаферовић је рекао да је замолио Мишела да на седници Европског савета подржи доделу статуса кандидидата БиХ.
"Ако ће Европски савет доделити статус кандидата за Украјину и Молдавију, онда и Босна и Херцеговина треба да добију овај статус. Замолио сам председника Мишела да на седници Европског савета подржи кандидатски статус за БиХ", рекао је Џаферовић.
Петков: Решење треба да се нађе у бугарском парламенту
"Решење треба да се тражи у бугарском парламенту, јер скупштина је институција која најбоље представља грађане", поручио је Петков пред данашњи Самит ЕУ-Западни Балкан у Бриселу.
Он је оптужио ранијег премијера Бојка Борисова, лидера опозиције, да је најодговорнији за насталу ситуацију.
"Он вам ујутро каже да ће подржати отварање приступних преговора са Северном Македонијом, што је одлична ствар, а потом после подне блокира парламент. Такву политику водио је и протеклих година", критиковао је Петков свог претходника.
(Танјуг)
Почео састанак лидера ЕУ и Западног Балкана
Лидери ЕУ и Западног Балкана почели су око 10 часова састанак у Бриселу на коме се разговара о начинима за јачање интеграције региона у ЕУ.
Састанку присуствују лидери свих шест западнобалканских партнера, а Србију представља председник Александар Вучић.
Мишел: Западни Балкан је приоритет ЕУ
Председник Европског савета Шарл Мишел истакао је пред Самит ЕУ да се Унија налази пред одлучујућим тренутком, геополитички важним, пошто ће бити донете одлуке у корист стабилности и просперитета.
Изразио је уверење да ће на Самиту ЕУ бити донета одлука о статусу кандидата за Украјину и Молдавију, као и јасна европска перспектива за те две земље и Грузију.
"Имамо важан састанак са лидерима Западног Балкана, и постоји жеља да унесемо нову енергију у наш процес. Имамо тренутно проблем у Бугарској и покушавамо да ставимо предлоге на сто да би били у могућности да што пре отпочнемо приступне преговоре са Северном Македонијом и Албанијом. То нам је сада главни приоритет и учинићемо све да у томе напредујемо", рекао је Мишел новинарима.
Рекао је и да су сви напори које је БиХ предузела на путу у ЕУ имали позитивне ефекте на смањење тензија и да ће ЕУ учинити све да институције те земље буду функционалне.
"Овај самит је од геополитичког значаја, јер ћемо донети одлуке у корист стабилности и просперитета. Западни Балкан је приоритет за нас и ангажоваћемо се да унесемо нову енергију у процес интеграције", нагласио је Мишел.
Председница Европског парламента Роберта Мецола изјавила је да је процес проширења Европске уније важан и да га треба посматрати као начин да ЕУ успостави своју геополитичку безбедносну ситуацију како би се, каже, спречио малигни утицај трећих земаља које имају другачије интересе.
(Танјуг)
Ђукановић: Важан наставак дијалога ЕУ и Западног Балкана
Председник Црне Горе Мило Ђукановић истакао је у Бриселу да је добро да се наставља континуитет дијалога на највишем нивоу између ЕУ и Западног Балкана.
"Посебно је важно да се на ту тему не заборавља у светлу нових геополитичких околности, а то је агресија на Украјину. Тај моменат је додатно указао на значај даље интеграције земаља региона", поручио је Ђукановић пред Самит ЕУ.
Рекао је да је сада добар моменат да земље Западног Балкана чују поновљено опредељење ЕУ да настави процес уједињења Европе и створи претпоставке догледне интеграције земаља региона у Унију.
"Јако је важно да се на Западном Балкану вратимо ранијој доброј динамици реализацији реформи, пре свега владавине права и створимо услове да Унија има аргумент за наставак политике проширења", нагласио је Ђукановић.
Борељ: Консензус проблем, добро што има напретка у дијалогу
Високи представник за спољну и безбедносну политику ЕУ Жосеп Борељ изразио је незадовољство што у Бугарској нема напретка у вези са отварањем приступних преговора Северне Македоније и Албаније и поручио да то показује да консензус није добро решење за доношење одлука у ЕУ.
"Овај случај показује још једном да је проблем консензус у доношењу одлука. Не можемо наставити пошто једна земља блокира. Данас није добар дан, јер је требало да покренемо приступни процес за две земље, али то не можемо, јер једна држава блокира цео процес. Морамо размотрити наше методе рада", подвукао је Борељ.
Борељ је указао да, међутим, има једну лепу вест, а то је напредак у дијалогу Београда и Приштине у вези са енергетиком.
"То је веома важан корак напред, и наставићемо да радимо даље. Могуће је да ћемо до краја месеца имати састанак на највишем нивоу", рекао је он.
Истакао је да ЕУ мора да уради све како би Западни Балкан био део њеног света.
То ће се, како каже, учинити позивима да земље региона учествују на састанцима шефова дипломатија ЕУ и на другим скуповима.
"Морамо да наставимо да не дозволимо да се европски пламен угаси на Западном Балкану", поручио је Борељ.
(Танјуг)
Вучић с Макроном пред састанак ЕУ – Западни Балкан
Председник Александар Вучић сусрео се накратко са председником Француске Емануелом Макроном, пре почетка састанка лидера ЕУ и Западног Балкана.
"Срдачан и пријатељски сусрет са председником Француске Емануелом Макроном пред почетак самита у Бриселу", објавио је Вучић на Инстраграму, уз фотографију са Макроном.
Вархељи: Тренутак је за одговорне одлуке, Западни Балкан да буде део ЕУ
Високи комесар ЕУ за проширење Оливер Вархељи поручио је, уочи самита ЕУ–Западни Балкан, да је сада тренутак за доношење одговорних одлука и истакао да Западни Балкан треба да буде део ЕУ.
"ЕУ озбиљно схвата све бугарске бриге и оне су сада део преговарачког процеса. Сада је моменат за одговорне одлуке. Западни Балкан треба да буде део Европске уније. Заједно ћемо бити јачи", навео је Вархељи на Твитеру.
Позвао је бугарски парламент да стави на гласање предлог о отварању преговора са Северном Македонијом и Албанијом.
"Опозициони ГЕРБ Бојка Борисова већ је показао лидерство истичући такав предлог. Сви треба да ураде исто. ЕУ мора да се покрене", поручио је Вархељи.
#EU takes all Bulgarian concerns very seriously and they are now part of the negotiation process. The moment for responsible decisions is now. #WesternBalkans should be part of our #EuropeanUnion. We will be stronger together.
— Oliver Varhelyi (@OliverVarhelyi) June 23, 2022
Шолц поручује да Западни Балкан мора да има реалну могућност да уђе у ЕУ
Немачки канцелар Олаф Шолц поручио је у Бриселу да Западни Балкан мора да има реалну могућност да уђе у Европску унију.
"Земље Западног Балкана морају да имају реалну могућност да уђу у ЕУ након што су много година напорно радиле на томе да испуне услове за улазак у Унију", рекао је Шолц.
Истакао је да грађани Западног Балкана 20 година чекају на могућност да постану део Европске уније.
"Од највеће је важности да ово постане веродостојно обећање – да напори ових земаља морају на крају водити њиховом пријему", рекао је Шолц додајући да ће Немачка радити на том циљу.
Премијерка Естоније Каја Калас рекла је да је важно дати Западном Балкану наду на европском путу.
Калас је се нада решењу северномакедонског питања, и подвукла да је кључно да Западни Балкан буде део европске породице.
(Reuters)
Рама: Срамотнa "отмица" две земље на путу у ЕУ
Премијер Албаније Еди Рама рекао је, по доласку на Самит ЕУ, да је срамотно што је једна земља НАТО-а Бугарска "киднаповала" две друге чланице, Северну Македонију и Албанију, на њиховом европском путу и то у време када у европској залеђини дивља врућ рат, а да 26 држава седи мирно, показујући своју немоћ.
Рама је новинарима рекао да је ово нови дан у Европи, али не и у Бугарској.
Указао је да Албанија зна да на европском путу увек има нека Бугарска, али да неће мењати свој курс, да ће наставити да гради Европу у свом дому.
"Отворени Балкан" је реални одговор на ситуацију у којој пут интеграције настављамо, јер немамо алтернативе, додао је Рама.
Упитан да ли треба "Косово да се прикључи ‘Отвореном Балкану’", Рама је одговорио да је та инцијатива отворена за све.
Албанија, према његовим речима, ради свој део посла, спроводи реформе и наставиће не само зато што то тражи Брисел, већ "зато што то наша деца траже од нас".
На питање да ли подржава статус кандидата за Украјину, Рама је подсетио да је Северна Македонија 17 година кандидат, Албанија осам, као и да Украјинци не би требало да имају много илузија.
"Верујемо у европску будућност Србије и региона"
Вучић је указао да је у Бриселу како би разговарали о европској будућности региона, те да верује да ће бити добрих закључака за Западни Балкан.
Одговарајући на питања страних новинара, Вучић је појаснио да је са премијерима Северне Македоније и Албаније, уочи одлуке о доласку у Брисел, разговарао о питању односа Северне Македоније и Бугарске, будући да неке земље у ЕУ желе да блокирају почетак преговора Скопљу и Тирани.
"То је био разлог, о томе смо разговарали. Али смо овде, овде смо да разговарамо о европској будућности и верујемо да ће бити добрих закључака за Западни Балкан", рекао је Вучић и додао да ће бити добро ако се до њих дође, а ако не, свакако смо, каже, захвални Унији на инвестицијама и донацијама.
Урадићемо све да сачувамо себе, додао је Вучић.
На питање у вези са Украјином, Вучић је рекао да је Србија у Генералној скупштини УН већ гласала против руске агресије на Украјину и да подржава територијални интегритет Украјине, као што, истиче, подржава и територијални интегритет Србије, што, констатује, није случај са већином земаља ЕУ.
Додао је да је то веома компликовано питање, те да нема сумње да ће се данас у Бриселу и о томе разговарати. "Ми поштујемо себе, барем мислимо да поштујемо себе мало више од неких других", рекао је Вучић.
На питање о предлогу Словеније да се БиХ додели статус кандидата, Вучић је рекао да је увек за напредак свих балканских земаља на ЕУ путу.
"Србија седи на својој столици"
Председник Вучић изјавио је, на питање медија из региона, да ли очекује критике у Бриселу због неувођења санкција Русији, да има спреман одговор на те критике и поручио да Србија седи на својој столици.
На питање да прокоментарише то што је немачки канцелар Олаф Шолц раније рекао да очекује да Србија призна Косово, Вучић је кратко одговорио: "И ја сам њему рекао да ми то не очекујемо".
Вучић: Прошло време притисака на слободне независне државе
Председник Александар Вучић рекао је, по доласку на Самит ЕУ, да је дошао у Брисел да разговара са европским пријатељима о будућности Србије и региона.
На питање шта очекује од данашњег састанка, рекао је "ништа", а на то да ли се уплашио доласка у Брисел, као што су неки тврдили, поручио је да су прошла времена у којима неко може слободне и независне државе да уцењује пристицима.
"Ми смо овде дошли код пријатеља. Верујем у европску будућност Србије и Западног Балкана. Заједно ћемо се борити на том путу поштујући себе и верујући да заједнички можемо много тога да урадимо. То да смо уплашени и да смо много мали, а неки много велики оставите неком другом, то су приче за малу децу", поручио је председник.
"Желимо да убрзано развијамо пријатељске и братске односе. Верујем да ћемо на европском и свим другим путевима бити заједно", нагласио је Вучић.
Пренео је да је јутрос разговарао са македонским премијером Димитром Ковачевским, а на питање шта мисли о билатерализацији преговарачког процеса, указао је да је то Србији урађено са Приштином, тиме што је добила поглавље 35.
"Не могу да кажем да је Ковачевски срећан. Видећемо шта ће бити", додао је Вучић.
Лидери региона и ЕУ стигли на самит
Председник Александар Вучић стигао је на Самит ЕУ–Западни Балкан у Бриселу.
У зграду Европског савета стигли су претходно и председник Француске Емануел Макрон, премијер Албаније Едији Рама, члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић, председница привремених приштинских институција Вјоса Османи...
Lideri zemalja inicijative "Otvoreni Balkan", predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijeri Albanije i Severne Makedonije, Edi Rama i Dimitar Kovačevski, danas učestvuju na samitu Evropska unija - Zapadni Balkan u Briselu.
Nakon konsultacija sa saradnicima i članovima vlada, trojica lidera odlučila su da zajedno putuju na samit, a usaglašeni su i principi za razgovor sa zvaničnicima Evropske unije.
Posle sastanka EU – Zapadni Balkan, oko podneva, planirano je obraćanje predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela i predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, a zatim i zajednička konferencija za medije Vučića, Rame i Kovačevskog.
Vučić će imati i bilateralne susrete sa zvaničnicima EU i liderima iz regiona, saopšteno je iz Službe za saradnju sa medijima predsednika.
Inače, šefovi država i vlada EU, nakon rasprave sa liderima regiona, u drugom delu dana održavaju svoj zasebni dvodnevni samit.
U centru pažnje biće odluka o dodeli statusa kandidata Ukrajini, Moldaviji i Gruziji, kao i planovi za stvaranje Evropske političke zajednice.
Коментари