Otvorena istraga o navodnom trovanju vodom u Dečanu
Istragu o navodno zatrovanoj vodi u Dečanu vodiće dva tužioca Osnovnog tužilaštva u Peći, saopštio je portparol tog suda Skadar Nikći, koji je odbio da komentariše tvrdnje da su "dvojica Srba" viđena na tom prostoru uoči izbijanja ove afere.
Nikći je, preneli su pištinski mediji, rekao da će prvi koraci biti obezbeđenje mesta događaja i razgovori sa zaposlenima u kompaniji "Hidrodrini", lekarima i medicinskim radnicima.
Razgovori sa zaposlenima su već počeli, rekao je Nikći.
On je kazao da nije ovlašćen da komentariše tvrdnju da su uoči trovanja u Dečanu navodno viđena dvojica Srba.
Više od hiljadu Albanaca u Dečanu javilo se prethodnih dana lekarima zbog mučnina, a sumnja se da su se otrovali vodom iz javnog vodovoda.
Dve osobe su u Dečanu umrle pod sumnjivim okolnostima, mada su zdravstvene vlasti saopštile da nisu otrovane vodom.
U Dečanu danima je na snazi vanredna situacija, a lokalne i centralne vlasti poslale su u inostranstvo uzorke vode na ispitivanje. Nije utvrđeno šta je uzrok trovanja.
Predstavnica Alijanse za budućnost Kosova Tim Kadrijaj izjavila je da je žitelj Dečana preneo da je navodno video "dvojicu sumnjivih Srba" u blizini bunara iz kojeg se stanovništvo u tom gradu snabdeva vodom, pre no što je došlo do masovnog trovanja.
"Dobro je da svaki građanin pozove policiju kada vidi sumnjive ljude. Zahvaljujem se građaninu koji nije zanemario ovu situaciju i najavio slučaj... U prvim izjavama pretpostavili smo da je to voda i tražili smo da se preduzmu mere kako bi se sve ovo otkrilo", rekla je Kadrijaj prištinskim medijima.
Kancelarija za KiM: Lažnim vestima crtaju metu Srbima na čelu
Kancelarija za Kosovo i Metohiju upozorila je danas na veoma opasnu kampanju dezinformacija u delu albanske javnosti, kojom se pokušava da se Srbi, bez ijednog jedinog dokaza, proglase odgovornim za navodno trovanje vode u Dečanu.
Kancelarija ocenjuje da se na taj način Srbima crta meta na čelu, a podsećaju i da je slična kampanja 2004. godine pokrenula spiralu martovskog nasilja, te naglašavaju da će tokom dana o problemu obavestiti predstavnike međunarodnih misija na KiM i zatražiti da se kampanja zaustavi, a srpski narod dodatno zaštiti.
"Ovakve lažne tvrdnje, koje se od sinoć plasiraju u pojedinim albanskim medijima, a danas su praćene i izjavama albanskih političara, nisu niti mogu biti utemeljene ni na jednom jedinom dokazu i reč je o apsolutnim dezinformacijama i kampanji lažnih vesti", navodi se u saopštenju Kancelarije za KiM.
Iz Kancelarije naglašavaju da to ne umanjuje opasni karakter, jer je slična kampanja plasiranja lažnih vesti poslužila kao izgovor i povod za spiralu nasilja, koja je kulminirala u martovskom pogromu 2004. godine.
"Ovakvo novo plasiranje lažnih vesti može imati dalekosežne posledice po, ionako krhku, bezbednosnu situaciju na prostoru Kosova i Metohije. Do njih dolazi u trenutku povećanog broja incidenata prema Srbima u pokrajini, a sada im se na ovaj način dodatno crta meta na čelu, ali i iznova ugrožava bezbednost manastira Visoki Dečani."
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ovim povodom uputiće danas pismo svim međunarodnim misijama koje deluju na Kosovu i Metohiji, sa jasnim zahtevom da se prekine sa takvom neodgovornom kampanjom lažnih vesti i dodatno zaštite Srbi u pokrajini.
Vest o trovanju u Dečanu prvo je, kako podsećaju u saopštenju, bila praćena međusobnim optužbama i prepucavanjima albanskih stranaka za odgovornost za taj problem, a sada su kao meta označeni Srbi.
"Zato apelujemo da se problem koji je nastupio ne koristi za politizaciju i stigmatizaciju Srba", navodi se u saopštenju.
Slična lažna optužba plasirana je i 2019. godine, kada su iz Prištine tvrdili da su glasački listići iz centralne Srbije zatrovani, što se pokazalo kao potpuna neistina, ukazuje Kancelarija.
Коментари