Vučić: Dobićemo od EU kao region oko osam milijardi evra u grantu i još 20 kroz projekte
Predsednik Aleksandar Vučić je nakon sastanka sa komesarom za proširenje EU Oliverom Varheljijem naveo da će region dobiti od EU oko osam milijardi u bespovratnim sredstvima (grantovima), a još 20 milijardi evra kroz različite projekte. Komesar za proširenje navodi da EU želi dugoročno više da bude angažovana na Zapadnom Balkanu i da je Ekonomsko-investicioni plan za region deo slagalice nove strategije prema regionu i Srbiji.
Aleksandar Vučić je izrazio zadovoljstvo zbog posete komesara za proširenje EU Olivera Varheljija, koga je nazvao iskrenim prijateljem Srbije.
"Želim da mu se zahvalim na naporima da unapredi pregovarački proces koji vodi Srbiju ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji", istakao je predsednik.
Navodi da su danas najkonkretnije govorili o mogućnosti Srbije u ekonomsko-investicionom paketu EU, vrednom osam milijardi evra u bespovratnim sredstvima (grantovima).
"Dobićemo kao region oko osam milijardi u grantu, a još 20 milijardi preko kroz različite projekte", naveo je predsednik.
Zahvalan je komesaru i Evropskoj uniji na velikoj podršci koju će u narednih sedam godina, naročito od 2023, pružiti i Srbiji i regionu.
"Apsolutno sam ozbiljan i veoma zahvalan poreskim obveznicima EU, koji će uložiti veliki novac u naš region", poručio je Vučić.
"Važni infrastrukturni projekti sa EU"
Istakao je kao važan projekat izgradnje kompletne internet "broadband" mreže za ruralna područja, da bi postojao kompjuter u svim seoskim školama.
"To je jedan od fantastičnih projekata koje ćemo raditi zajedno sa Evropskom unijom. Samo taj projekat je oko 73 miliona evra", istakao je predsednik.
Vučić je naveo da su razgovarali i o drugim infrastrukturnim projektima, kao što je izgradnja i puteva i pruga.
Istakao je da je Srbija zahvalna na 40,3 miliona izdvojenih za izgradnju auto-puta Niš–Merdare, koji mnogo znači Srbiji.
Predsednik je napomenuo da je uključen projekat pruge Kraljevo–Rudnica, da se može računati na izgradnju puta Beograd–Sarajevo, posebno zbog deonice Užice–Kotroman.
Dodao je da je još važnija izgradnja pruge Beograd–Sarajevo i pruge Beograd–Zagreb, odnosno Beograd–Šid. "To su veoma važni veliki projekti. To su velike stvari koje radimo sa zemljama Evropske unije", naveo je Vučić.
O Izveštaju EU: Negde smo pohvaljeni, negde kritikovani
Predsednik je naveo da su govorili i "o svemu onome što su naši nedostaci". "Najotvorenije sam govorio o mojim propustima, o onome za šta sam ja kriv. Na to ću uvek biti spreman da odgovaram svom narodu", poručio je Vučić.
Razgovarali su, kako je dodao, i o Izveštaju o napretku Srbije. "Uvek je dobro dobiti Izveštaj, videti određene političke stvari, određene ekonomske stvari. Tu nisu imali mnogo toga da nam kažu, pošto smo bolji od većine njihovih zemalja", ocenio je predsednik.
Što se tiče drugih tema, Vučić je naveo da je Srbija negde pohvaljena, negde kritikovana.
"Ima dobrih stvari šta je sve napredovalo u parlamentu i ima posebna kritika na moj račun da sam koristio funkciju predsednika Republike i da bi dobijao glasove građana za stranačku listu koju sam vodio", naveo je Vučić.
Neslaganje sa kritikama EU
Predsednik se ne slaže sa kritikama u Izveštaju EK o napretku Srbije na njegov račun i smatra da su neargumentovane.
"Moja krivica je zbog toga što sam predlagao uvođenje strožeg policijskog časa zbog kovida, zbog upotrebe sile, zato što imamo intenzivne odnose sa Rusijom i Kinom, što smo kupili 'Pancir', zbog toga što sam se na izborima pojavljivao i kao predsednik, a bio sam nosilac liste", naveo je Vučić.
Priznaje, kaže, da je kriv i da je insistirao da se kupi sistem "Pancir", da se Srbija vojno osnaži, na saradnji sa Rusijom i Kinom.
"Ja sam rekao da niko ne pipne demonstrante dok ne zauzmu neku instituciju, pa nam je zato toliko policajaca bilo povređeno. Za sve sam kriv, da se ne muče da pišu, unapred sve prihvatam", ironično je dodao Vučić.
Potrudiće se, kaže, da nabavi i još bespilotnih letelica iz još jedne "problematične zemlje", jer je njegov posao, kako je primetio, da sačuva zemlju.
Predsednik je naveo da je u Izveštaju napisano da je njegova najava ponovnog uvođenja strožeg policijskog časa dovela do protesta, na kojima su demonstranti iskazali svoje nezadovoljstvo.
Smatra da se nezadovoljstvo obično iskazuje banerima, a ne kamenicama, što, kako navodi, nije napisano u Izveštaju.
Kažu u Izveštaju, dodaje Vučić, da je izbio sukob između policije i nekih demonstranata. Međutim, kako je primetio, nigde se ne pominje da policija nije upotrebila pendrek, niti bilo šta drugo sve dok demonstranti nisu zauzeli zgradu Skupštine.
Vučić je rekao da je saglasan sa većinom konstatacija iz Izveštaja, samo što te konstatacije EU i on različito ocenjuju.
Tako, kaže, sve što su napisali za spoljnu politiku za Srbiju je pohvalno, jer govori o tome kako se jedna suverena zemlja ponaša.
Predsednik je istakao da je Srbija na evropskom putu, ali da ima svoje interese i zadržava pravo da za vitalne nacionalne interese donese neku drugačiju odluku.
Dodaje da je Vlada rešena da ubrza evropske integracije i uradi još mnogo toga po pitanju vladavine prava i po pitanju poštovanja nezvisnih institucija.
"Ipak, za ovakve stvari, od 'Pancira' do bespilotnih letelica i čuvanja naroda od korone, preuzimam odgovornost i ubuduće, makar bio u svim izveštajima ovog sveta", poručio je Vučić.
Varhelji: EU želi više da bude angažovana na Zapadnom Balkanu
Komesar za proširenje EU Oliver Varhelji naveo je, posle sastanka sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, da EU želi dugoročno više da bude angažovana na Zapadnom Balkanu i da je Ekonomsko-investicioni plan za region deo slagalice nove strategije prema regionu i Srbiji.
"Videli ste da putujem po regionu i želim da objasnim svima da ispunjavamo ono što obećamo. Video sam deo slagalice koji će pomoći celom regionu da se oporavi od ove pandemije, ekonomski ali i sveobuhvatno kao celokupno društvo", rekao je Varhelji ističući da je napredak politički i ekonomski izazov za sve, pre svega zbog borbe sa virusom.
Kaže da će EU ekonomski pomoći regionu i Srbiji i da će upravo kod Srbije to biti najvidljiviji deo, kao i da je cilj da region i Srbija iz krize izazvane kovidom izađu kao pobednici.
"Srbija je bila veoma fokusirana na borbu protiv ove pandemije i sada možemo da se fokusiramo na dugoročni privredni opravak i zato sam ovde da vam prenesem dobre vesti", rekao je evropski komesar.
Investicioni plan "težak" devet milijardi evra
Istakao je da je ekonomsko-investicioni plan "težak" devet milijardi evra u bespovratnim sredstvima (grantovima) i da će biti obezbeđene finansijske garancije sa međunarodnim finansijskim partnerima.
"Imaćemo finansijske garancije sa svojim partnerima koje ćemo ovde da uputimo. Želimo da pronađemo projekte koji će stvoriti nova radna mesta, ali i koji će da obezbede novu investicionu klimu koji će privući strane investitore. Kada pogledamo Zapadni Balkan, vidimo neke prepreke koje su uske. Nedostatak infrastrukture je prva stvar koja je problem", rekao je Varhelji, ističući da su železnica i putevi prvi koji su važni za privlačenje investicija.
Kako je rekao, "plan pomoći Zapadnom Balkanu je isprojektovan da ima regionalan efekat". "Cilj je da se promoviše zajedničko regionalno tržište. To nam je potrebno da se maksimum izvuče iz plana. Izradili smo plan da svi iz regiona učestvuju u njemu", rekao je evropski komesar.
Dodaje da sve investicije neće vredeti ništa ukoliko ne postoji plan koji će pospešiti regionalnu saradnju.
"Ohrabrujemo vladu koja će biti formirana"
"Železnica, putevi, zelenija ekonomija... Mislimo da ovaj region može da raste kao celina. Ima veliki potencijal koji može da dovede i ljudski kapital i potrebne su nam veze među svim prestonicama", izjavio je Varhelji.
Evropski komesar navodi da je sa predsednikom Srbije razgovarao i o godišnjem izveštaju Evropske komisije o Srbiji i da je primetio da je napravljen izvestan napredak, ali da još mora da se uradi.
"Ohrabrujemo vladu koja će biti formirana i da podrži hitno sprovođenje reformi koje moraju da idu istovremeno sa investicijama, da bi mogle da se realizuju", rekao je Varhelji.
On je istakao da EU vladavini prava pridaje veliku važnost. "Moraćemo da krenemo da radimo sa Vladom da ubrzamo rad, kako bismo postigli sve ciljeve, kako bi se nova poglavlja otvorila", rekao je Varhelji.
Evropski komesar se prethodno sastao i sa premijerkom Anom Brnabić.
Takođe, razgovarao je i sa predstavnicima civilnog sektora okupljenim u Nacionalnom konventu o EU, kao i sa predstavnicima dela opozicije.
Коментари