Кордони полиције и даље су постављени ка Таковској улици и ка Булевару краља Александра.
Sukobi i suzavac na protestima u Beogradu i Novom Sadu, povređeno 10 policajaca
Građani nezadovoljni epidemiološkom situacijom i radom aktuelne vlasti i sinoć su protestovali širom Srbije. Iako su u prestonici protesti počeli mirno, policija je reagovala nakon što su je demonstranti gađali dimnim bombama, flašama i bakljama. Ispred Skupštine je mirno. Napadnute su ekipe RTS-a u Novom Sadu i Nišu.
Већина демонстраната се разишла
Полиција и у Крагујевцу потиснула демонстранте
Демонстранти који су најпре протестовали испред зграде градске управе, касније су се поделили у групе у центру града и гађали полицајце каменицама.
Полиција је после тога употребила сузавац, формирала кордон и потиснула демонстранте који су изазвали нереде.
Ситуација у центру Крагујевца, сада је мирна.
Чисте се улице
Репортер РТС-а јавља да је саобраћај пуштен свуда осим у делу Булевара краља Александра, а улице су очишћене.
На свакој раскрсници налази се полицијска патрола, а у ваздуху се осећа сузавац.
Полиција претукла новинара Бете
Како је Бета навела, тукли су га пендрецима, иако им је ставио до знања да је новинар на задатку, чак и онда када је пао на земљу.
Каменована зграда нишке полиције
Десет полицајаца повређено, један тешко
Стефановић је рекао да је 10 полицајаца повређено, од којих један тешко. Њему су обе ноге преломљене.
Министар полиције је рекао да је полиција успела да успоставил контролу и да ће током ноћи на улицама бити снажне патроле. Увек ће држава бити јача од насиља, поручио је Стефановић.
Стефановић: Полицајци реаговали тек када су им животи били угрожени
Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је да се вечерас видело "огољено насиље", покушај да се мимо воље народа, без избора и ван демократски уређене процедуре преузме власт.
Каже да су сви могли да виде да је полциија била мирна и да нису реаговали када су их гађали бакљама, тешким каменицама и циглама. Реаговали су тек када им је живот био угрожен, рекао је министар.
Стефановић је рекао да није полиција бацила сузавац испред Скупштине Србије и да реагују само када морају да се одбране животи.
Нема више сукоба на улицама Новог Сада
На централном градском тргу у Новом Саду један део демонстраната и даље је ту и налази се испред кордона полиције, која је успела да одбије људе од самог улаза у Градску кућу. Тренутно нема никаквих сукоба.
Људи полако почињу да се разилазе, неки седе на тргу, а неки се удаљавају. Кордони полиције такође одлазе. Неколико полицајаца се налази испред градске куће.
На свим централним градским раскрсницама се тренутно налази полиција и тренутно нема никаквих сукоба на улицама Новог Сада.
Сниматељ РТС-а из Ниша погођен у главу
Дописница РТС-а из Ниша јавила је да је наша екипа у том граду нападнута. Сниматељ Иван Стамболић погођен је флашом или лименком у главу, а камера је поливена.
Колеге из редакције Јужних вести су практично одбраниле екипу нашег дописништва.
До инцидента је дошло када је колона демонстраната почела да се креће од Градског одбора СНС-а ка КЦ Ниш, да би се затим вратили у центар града. Ту је екипи РТС-а било онемогућено да се укључи у програм.
Демонстранти су испред зграде нишког СУП-а.
Бакље и каменице у Крагујевцу
Демонстранти у Крагујевцу су каменицама поломили стакло на згради градске и полицијске управе. У просторије које се налазе у приземљу, убачене су бакље.
Демонстранти потиснути до Ресавске улице
Демонстранти су сузавцем и каменицама напали кордон Жандармерије у Булевару краља Александра, након чега је полиција узвратила сузавцем.
Репортер РТС-а јавља да је кордон померен до Ресавске улице где се налазе полицијски џипови и коњица, а демонстранти се углавном налазе у Ташмајданском парку и иду ка Правном факултету.
Како Танјуг јавља, демонстранте је предводио човек који је држао крст у руци, а већи број је носио иконе са ликовима Светог Саве, Христа.
Један од демонстраната: Не можемо више да трпимо понижење
Један од демонстраната рекао је новинарки РТС-а да није дошао "ни у чијој политичкој одежди" већ у "грађанском оделу Србије".
Каже да је српски народ изашао на улицу јер не може да трпи понижење од стране власти, јер је незадовољан економијом у земљи, зато што је "Србија своје најбоље синове протерала" и зато што тргује Косовом.
Нападнута и екипа РТС-а у Нишу
Вечерас је у Нишу нападнута и екипа РТС-а коју су демонстранти гађали флашама.
Исправка: у претходној верзији вести писало је да је камера поломљена, али она је била поливена.
Полиција наставља да потискује демонстранте
Испред Теразијског тунела виде се преврнути и запаљени контејнери, каменице.
Полиција потискује демонстранте све даље.
Кордон код Главне поште, запаљене бакље, чују се детонације
Полицијски кордон налази се на углу Таковске улице и Булевара краља Александра.
Камера РТС-а забележила је да су запаљене бакље код пословнице "Ер Србије", чују се детонације.
Конференција Стефановића у 23 часа
Поново каменована Градска кућа у Новом Саду
Полиција у Новом Саду потискује демонстранте, који су почели да беже.
Они су поново бацали каменице на Градску кућу, коју претходно гађали и бакљама.
Испред Скупштине тренутно мирно
Припадници полиције поставили су пунктове у ужем центру Београда, на ширем простору око Скупштине Србије, код Теразијског тунела, код Лондона и на почетку Булевара краља Александра.
На платоу испред Скупштине нема људи, а полицијски кордон је на улазу у парламент.
Запаљени контејнери у Београду
Стање на београдским улицама
Каменице испред седишта СНС-а у Нишу
Демонстранти избачени из просторија СНС-а у Новом Саду
Полиција је избацила демонстранте из просторија СНС-а у Стражиловској улици у Новом Саду.
Учесници протеста су претходно упали, након што су демолирали врата.
Протест и у Јагодини
У центру Јагодине у току је протест више десетина углавном младих људи.
Учесници протеста прошетали су главном градском улицом од сквера до зграде Основног суда и вратили се у центар.
За сада све протиче без инцидената, а није приметно веће присуство полиције у централној градској зони. Учесници скупа су прилично гласни и узвикују пароле против актуелне власти.
Кордон код "Лондона", демонстранти ометали укључење репортерке РТС-а
Кордон полиције је и на раскрсници Кнеза Милоша и Краља Милана, која је блокирана.
Демонстранти су бацали бакље, а полиција покушава да их заустави.
Током укључења репортерке РТС-а демонстранти су скандирали, јер су незадовољни извештавањем РТС-а.
Потиснут део демонстраната
Репортер РТС-а налази се на углу Косовске и Палмотићеве улице. Тамо је велики број демонстраната побегао због топовских удара и полиције која потискује демонстране.
Протест је био миран док, како репортер РТС-а каже, демонстранти нису почели да гађају полицију светлећим ракетама. Полиција је тада кренула у акцију.
Током укључења у програм РТС-а можете чути демонстранте који певају химну Србије "Боже правде".
Испред Председништва мирно
Како репортерка РТС-а јавља, испред Председништва Србије је мирно - нема никога осим наше екипе и кордона полиције.
Сузавац испред скупштине
Испред Скупштине Србије испаљен је сузавац. Репортерка РТС-а са лица места јавља да су испред Скупштине летеле каменице, димне бомбе, бакље.
Полиција је потиснула демонстранте делом према Скупштини града, а делом ка Тргу Николе Пашића. Плато испред Скупштине је чист.
Protesti ispred Doma Narodne skupštine, koji su održani i u utorak nakon najave predsednika Vučića da će biti uvedena zabrana kretanja u Beogradu, počeli su mirno. Pored lidera Saveza za Srbiju, njihovih pristalica, ispred Skupštine su se juče nalazili i pripadnici desničarskih pokreta i "Suverenisti".
U jednom trenutku su počeli incidenti – demonstranti su gađali policiju svetlećim raketama, a bačen je suzavac.
Jedna grupa mladića sa crnim maskama izgurala je predsednika Pokreta slobodnih građana Sergeja Trifunovića, uz uvrede i psovke, a jedan čovek ga je udario torbicom i raskrvario mu glavu.
Veliki broj demonstranata pobegao je na ugao Kosovske i Palmotićeve ulice zbog topovskih udara i policije koja ih je potiskivala dalje od Narodne skupštine.
U Bulevaru kralja Aleksandra zapaljeni su kontejneri, koji su goreli i ispred Terazijskog tunela. Kordon policije sprečavao je učesnike protesta da priđu zgradi parlamenta.
Kordon policije se nalazio i na raskrsnici Kneza Miloša i Kralja Milana, koja je bila blokirana.
Demonstranti su bacali baklje, a tokom uključenja reporterke RTS-a demonstranti su skandirali, jer su nezadovoljni izveštavanjem RTS-a.
Jedan od demonstranata: Ne možemo više da trpimo poniženje
Jedan od demonstranata rekao je novinarki RTS-a da nije došao "ni u čijoj političkoj odeždi" već u "građanskom odelu Srbije".
Kaže da je srpski narod izašao na ulicu jer ne može da trpi poniženje od strane vlasti, jer je nezadovoljan ekonomijom u zemlji, zato što je "Srbija svoje najbolje sinove proterala" i zato što trguje Kosovom.
Demonstranti su suzavcem i kamenicama napali kordon Žandarmerije u Bulevaru kralja Aleksandra, nakon čega je policija uzvratila suzavcem.
Demonstrante je predvodio čovek koji je držao krst u ruci, a veći broj je nosio ikone sa likovima Svetog Save, Hrista.
Agencija Beta je objavila da je policija tokom intervencije na protestima u Bulevaru kralja Aleksandra povredila njenog novinara, uprkos tome što je pokazao novinarsku legitimaciju.
Ministar Nebojša Stefanović negirao je navode da je policija bila ta koja je ispred Skupštine ispalila suzavac. Kaže da je najmanje 10 policajaca povređeno, od kojih jedan teško.
Razbijena vrata na ulazu u RTV-a u Novom Sadu, napad na ekipu RTS-a
Novosađani su se okupili ispred Gradske kuće u 18 časova, a zatim krenuli u protestnu šetnju, koja je na početku delovala mirno, osim što je dolazilo do povremenih sukoba.
Tražili su ostavku direktora policije Vladimira Rebića, ministra Nebojše Stefanovića, Miloša Vučevića, gradonačelnika Novog Sada i predsednika Vučića.
Zahtevali su i da se raspusti Krizni štab, da se saopšti koliko je tačno ljudi obolelo i umrlo od korone, da se pare za crkve preusmere na one koji su oboleli, da se zdravstveni radnici honorarci zaposle i da se oni koji su izgubili posao za vreme epidemije ponovo vrate na svoja radna mesta.
Na protestu su se čula skandiranja "Hoćemo istinu", "Dole Vučić" i "Kosovo je srce Srbije".
Međutim, dopisnik RTS-a iz Novog Sada naveo je da je na trgu krenulo demoliranje gradske kuće od strane pojedinih demonstranata, a da je ekipa Radio-televizije Srbije napadnuta kada su neki demonstranti videli mikrofon RTS-a. Povređen je snimatelj Lazar Vukadinović.
Demonstranti su kamenicama razbili vrata na ulazu u RTV kao i ulaz u prostorije SNS-a u Stražilovskoj ulici, javio je dopisnik RTS-a. Jedan muškarac je povređen.
Povređen snimatelj RTS-a u Nišu
Okupljanje u Nišu je usledilo posle poziva preko društvenih mreža.
Jedan broj građana Niša okupio se oko 19 sati ispred gradske skupštine, uz zvižduke i uzvikivanja, i blokirao saobraćaj u ulici Nikole Pašićam, a potom je došlo do nereda.
Dopisnica RTS-a javila je da je naša ekipa u tom gradu napadnuta. Snimatelj Ivan Stambolić pogođen je flašom ili limenkom u glavu, a kamera je polivena.
Kolege iz redakcije Južnih vesti su praktično odbranile ekipu našeg dopisništva.
Do incidenta je došlo kada je kolona demonstranata počela da se kreće od Gradskog odbora SNS-a ka KC Niš, da bi se zatim vratili u centar grada. Tu je ekipi RTS-a bilo onemogućeno da se uključi u program.
Demonstranti su ispred niške policije polomili stakla na nekoliko policijskih automobila i gađali zgradu kamenicama
Protesti i u drugim gradovima
U 18 sati, na platou ispred spomenika Kosovskim junacima, održan je protest građana Kruševca. Skup je organizovan tokom dana pozivima preko društvenih mreža.
Nakon kraćeg zadržavanja na centralnom gradskom trgu, okupljeni građani prošetali su do zgrade Gradske uprave u Kruševcu.
Više stotina Kragujevčana okupilo se u 19 časova na platou ispred Robne kuće, a zatim su u koloni prešli na plato kod Skupštine grada.
Do izveznog vremena sve je bilo mirno, a zatim su demonstranti kamenicama polomili staklo na zgradi grada i policijske uprave u Kragujevcu.
U prostorije koje se nalaze u prizemlju, ubačene su baklje. Policija je upotrebila suzavac, formirala kordon i potisnula demonstrante koji su izazvali nerede.
Građani su se, kako kažu, okupili preko društvenih mreža.
Žele, kako su rekli, da pruže podršku građanima Beograda, ali i da iskažu svoje nezadovoljstvo zvog najave mogućeg uvođenja zabrane kretanja, zbog širenja koronavirusa.
Tokom protesta, dok je bio miran, mogle su da se čuju i pogrdna skandiranja na račun aktuelne vlasti.
U centru Jagodine okupilo se više desetina uglavnom mladih ljudi. Učesnici protesta prošetali su glavnom gradskom ulicom od skvera do zgrade Osnovnog suda i vratili se u centar.
U Smederevu je protest počeo nešto posle 20 časova i završen je mirno i bez incidenata.
Početak okupljanja na Platou ispred Filozofskog fakulteta
Okupljanje građana je sinoć počelo na Platou ispred Filozofskog fakulteta, a obratio im se Predsednik Pokreta za preokret Janko Veselinović, koji je pročitao četiri zahteva.
Prvi zahtev je hitno imenovanje novog "depolitizovanog Kriznog štaba", a drugi se odnosi na funkcionere MUP-a i druge rukovodioce koji su "primenili brutalnu silu nad građanima koji su iskazali svoj revolt".
Tražili su i hitno puštanje uhapšenih građana i informacija o stanju povređenih, kao i objektivo izveštavanje RTS-a o zahtevima i protestima pobunjenih građana.
Na protestu su bili i Dragan Đilas, Boško Obradović, Zoran Lutovac, Vuk Jeremić, Miroslav Aleksić.
Nakon obraćanja Janka Veselinovića, demonstranti su došli do Skupštine Srbije.
Коментари