Fabrici: Vrata EU otvorena za Srbiju

Danas se obeležava Dan Evrope koji predstavlja prekretnicu u odnosima evropskih zemalja i stvaranju njihove zajednice. Šef delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici rekao je za RTS da je zajedničko evropsko putovanje počelo kada je takmičenje između zemalja pretvoreno u saradnju i dodao da taj princip treba da slede i Beograd i Priština.

Pet godina nakon što je završen Drugi svestski rat zemlje u Evropi su shvatile da ne smeju da ponove prošlost, nego da moraju da nađu novi način da funkcionišu zajedno, rekao je gostujući u Jutarnjem programu RTS-a šef delegacije Evropske unije u Srbiji Sem Fabrici.

"Ne možemo da promenimo geografiju, ali možemo da promenimo način interakcije sa susedima. Šumanova ideja je bila pretvaranje takmičanja u saradnju i tako da stvorimo Zajednicu za ugalj i čelik. Iz tih ideja koje su delile šest zemalja počelo je evropsko putovanje", objašnjava Fabrici i dodaje:

"Od šest zemalja smo se proširili na 28. Stvorili smo jedinstveno tržište, Erasmus, Šengensku zonu. Danas u Srbiji, kao i svuda u Svetu slavimo taj dan kao dan Evropske unije".

Navodi da Evropa nije samo svesna prošlosti i sadašnjosti, nego gleda i ka budućnosti. Zbog toga će se, kako kaže, danas u Bugarskoj okupiti lideri Evropske unije kako bi razgovarali o tome da se održi jedinstvo Evrope.

"Svesni smo i inovacija i promena koje Evropa mora da prati i da se suoči sa tim izazovima. EU je demokratska organizacija i naš položaj je prilično jasan, ali u isto vreme Evropa je otovoren projekat. To je nešto što je Šuman stvorio Deklaracijom i učinio je Evropom otvorenom ka svim zemljama", ističe šef delegacije EU u Srbiji.

"Voleli bismo da reforme budu brže i dublje" 

Kaže da su tako i vrata EU otvorena za Srbiju i podseća da su 2014. godine počeli pregovori i da se sada nastavlja tim putem sa krajnim ciljem da se Srbija uvede u EU.

"Teško je reći kada će se završiti taj proces što se tiče datuma, ali kada prilagođavanje ekonomiji i demokratskom sistemu bude gotovo, kada bude gotovo sa reformama, Srbija će biti primljena", objasnio je Fabrici.

Što se tiče vladavine prava u Srbje, Fabrici navodi da je to veoma složen segment koji pokriva funkcionisanje javne uprave, institucija, sudski sistem, odnose između tri glavne grane vlade.

"Postoje veliki broj principa u EU kako izgraditi demokratsko drištvo i Srbija mora da implementira različite reforme. Mi bismo voleli da te reforme budu brže i dublje, ali je važno da Srbija pronađe svoj put, svoj identitet i svoj balans. Nama je važno da reforme budu održive", ističe Fabrici.

Što se tiče ekonomije u odnosu sa vladavinom prava, kaže da su potrebni novi zakoni o radu, bankarstvu o zaradima. A potrebna je i, kako kaže, reforma poljoprivrede.

"Kada gledamo ekonomske podatke, rekao bih da je Srbija u dobrom pravcu što se tiče ekonomskog rasta. Što se tiče nezaposlenosti i smanjenja duga, Srbija mora da nastavi na tom putu da stvori održiv put za ekonomiju", navodi Fabrici i podseća da se u EU izvozi 65 odsto srpskih proizvoda u EU.

Beograd i Priština – saradnja, a ne takmičenje

Što se tiče zategnutih odnosa između Beograda i Prištine, Fabrici smatra da obe strane treba da se sete lekcije o EU.

"Treba da pretvorimo takmičenje u saradnju i to je osnova svega. To je bilo teško za nas da postignemo 1950. godine, ali smo dokazali da to možemo. Briselskim ugovorom potpisani su ugovori i pokrenuti razni procese i razgovori između Beograda i Prištine. I sada pokušvamo da stvorimo sveobuhvatno razumevanje i slogu između dve strane. Mi ih ohrabrujemo da razgovaraju i da razumeju gde se nalaze poteškoće i da vide šta će biti ishod svega toga i šta je cilj – a to je pristup EU", ističe Fabrici.

Kaže da odluka da se uvedu prištinske takse za srpske proizvode predstavlja veliku prepreku.

"Mi nemenjamo naš stav, još kada su uvedene takse u novembru mi smo rekli da to nije pravilan potez. Znamo da to nije način da se stvore uslovi za budući sporazum. Zato ohrabrujemo obe strane da se vrate za pregovarački sto. Ne postoji alternativa dijalogu. Potrebno je da stvorimo komparativni sistem, a to znači da noramlizujemo odnos što se tiče ekonomije i investivija. Pozivamo ih da normalizuju tu situaciju kako bi se nastavio dijalog", zaključio je Fabrici. 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом