Na sednici Skupštine i o Komisiji za posledice bombardovanja
Većina poslanika je glasala da se formiranje Komisije za istragu posledica NATO bombardovanja 1999. godine nađe na dnevnom redu parlamenta. Poslanici su dnevni red utvrđivali više od osam sati.
18.25 – Utvrđen dnevni red, nastavak sednice sutra.
17.45 – Poslanici već sedam sati utvrđuju dnevni red. Dopunu dnevnog reda podneli i poslanici opozicije i poslanici vlasti.
13.00 – Novinarima u Skupštini poslanici DJB su rekli da nisu glasali da se na dnevnom redu nađe formiranje Komisije.
10.15 – Počela sednica Skupštine. U toku je utvrđivanje dnevnog reda.
Očekuje se da će poslanici raspravljati o brojnim predlozima zakona i potvrđivanju međunarodnih sporazuma.
Poslanici su posle osam sati utvrdili dnevni red, a rad će nastaviti sutra kada će započeti pretres više zakonskih predloga.
Jedna od tema sednice biće i formiranje komisije koja će se baviti posledicama NATO bombardovanja, odnosno uticajem na povećanje broja obolelih od malignih bolesti. Za predsednika Komisije predložen je dr Darko Laketić.
Za sprovođenje odluke o komisiji obezbeđena su sredstva u budžetu Srbije.
Opozicija je podnela više od 150 dopuna dnevnog reda, a među predlozima je bilo i formiranje anketnih odbora koji bi utvrdili činjenice o padu helikoptera, kada je poginulo sedam osoba, o rušenju u Savamali, ali i izmenu zakona o narodnim poslanicima koji bi uveo obavezu da poslanici prođu lekarski pregled.
Izmene Zakona o narodnim poslanicima je predložio poslanik Zoran Živković, a Marijan Rističević, poslanik sa liste SNS, je posle Živkovićevog izlaganja rekao da je upravo lider Nove stranke tu obavezu ukinuo.
Rističević je imao više predloga za dopunu dnevnog reda, između ostalog i da se utvrdi "veleizdaja Borisa Tadića".
Svi predlozi opozicije su do sada odbijeni.
Na optužbe opozicije da ih vlast u skupštini onemogućava da govori, Rističević je izneo podatak da u sadašnjem sazivu parlamenta od 2016. godine opozicija ima 6.698 javljanja, a poslanici vlast 4.696 javljanja.
On je dodao da opozicija ima tri puta više obraćanja po Poslovniku o radu, a "kažu da su diskriminsani" i konstatovao da bi pojedini poslanici bolje prošle na izborima da su se manje javljali u skupštini i da su samo ćutali.
Opozicija je želela i da se utvrdi kakvo je stanje medija posle privatizacije, kako se finansiraju lokalne samouprave, a tražili su da se donese više rezolucija, među kojima je ona o Kosovu i Metohiji i očuvanju srpskog jezika.
Poslanica Pokreta "Dosta je bilo" Branka Stamenković izjavila je da oni nisu glasali da se na dnevnom redu parlamenta nađe formiranje Komisije za istragu posledica NATO bombardovanja Srbije 1999. godine po zdravlje ljudi i životnu sredinu.
Stamenkovićeva je novinarima u Skupštini Srbije objasnila da su se njihovi poslanici odlučili da ne glasaju jer nisu imali dovoljno informacija o tome ko će činiti komisiju, međutim, dodala je da će, ukoliko budu pozvani, prihvatiti poziv da budu njen deo.
Navela je i da ne razume zašto se sada to radi po hitnoj proceduri kada se, kako kaže, čekalo već 19 godina.
Da se osnivanje komisije uvrsti u dnevni red sednice glasali su i opozicioni poslanici Dveri.
"Kada god predloži vlast nešto što je dobro imaće našu podršku", poručio je predsednik Dveri Boško Obradović.
Sumnju zbog čega se sada formira Komisija ima i poslanička grupa Nova Srbija – Pokret za spas Srbije, koja je za razliku od DJB glasala da se ova tačka nađe na dnevnom redu.
Šefica te poslaničke grupe Sanda Rašković Ivić rekla je novinarima da su oni podržali formiranje komisije, ali da postoji doza sumnje zašto se ona formira u ovom trenutku "kada jako zapinje poglavlje 23 i 24, kada je tu rešavanje kosovskog pitanja."
Upitala je da li vlast formiranjem komisije želi da prikrije nešto drugo.
"Ukoliko bih dobila poziv (da bude deo komisije) prihvatila bih ga, jer sam, pre svega lekar", rekla je Rašković Ivić.
Bivša ambasadorka u Rimu plaši se da se ne podlegne pritisku.
"Bila sam svedok kako je ta komisija imala pritiske pa čak i od strane NATO pakta pa su čak nekim ljudima koji su se razboleli prećeno im je", dodaje Rašković Ivić.
O formiranju komisije poslanici će raspravljati najverovatnije u četvrtak pošto završe debatu o paketu saobraćajnih zakona i leks specijalisu o izgradnji jeftinih vojnih stanova.
Poslanici će na sednici biti obavešteni o ostavci ministra finansija Dušana Vujovića, koja je u Skupštinu Srbije stigla 8. maja 2018. godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар