Vučić i Tači u Davosu o nastavku dijaloga i rešavanju problema
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je u Davosu sa predsednikom privremenih institucija u Prištini Hašimom Tačijem. Ako neko misli da je ideja procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine samo da Srbija mora da prizna Kosovo i to je to, "onda – hvala, doviđenja", rekao je predsednik Srbije.
Vučić je za RTS rekao da su razgovarali o nastavku dijaloga i rešavanju problema.
Kako je naveo, ne razume zašto su prihvatili samo razmenu informacija kada je reč o istrazi ubistva Olivera Ivanovića, ali se nada da će oni pronaći njegove ubice.
"Imali smo sastanke sa Albancima koji su ovde predstavljeni u skladu sa onim kako je dogovoreno – dakle Kosovo zvezdica Rezolucija 12 44", rekao je srpski predsednik.
Naveo je da je važno da nastavimo da razgovaramo i da razmišljamo o budućnosti i srpskog i albanskog naroda.
Na konstataciju da će učestvovati na više skupova na kojima se "zapravo govori i o Srbiji i Kosovu" i na pitanje da li to treba da nas raduje ili zabrine, predsednik Srbije je rekao da se ovde ne govori o Srbiji i Kosovu, već o Beogradu i Prištini, a da Tači govori o Srbiji i Kosovu, dok neki ne govore uopšte o Srbiji i Kosovu...
"Da, govori se o našim odnosima i nije laka godina pred nama, u svakom slučaju. Pošto ne mogu da komentarišem gluposti koje pojedini ljudi na srpskoj političkoj sceni izgovaraju – mi moramo da odlučimo šta je to što možemo, šta je to što želimo, hoćemo u budućnosti, i da imamo realan i ozbiljan pristup da izgubimo najmanje što moramo, a da dobijemo najviše što možemo", rekao je Vučić.
On je naveo da je bezbroj puta rekao da situacija u kojoj se mi i Priština dogovaramo mora da bude takva da i jedni i drugi mora da budemo pomalo ljuti i nezadovoljni.
"Ako neko misli da neko može da dobije sve, a da drugi ne dobije ništa – mislim da je to pogrešan put i da neće dovesti nikada ni do kakvog rešenja", dodao je Vučić.
Plate i penzije počivaju na ekonomskoj snazi
A istovremeno, ukazao je, ako neko misli da bi trebalo da "zabija glavu u pesak" i da kažemo da nam nije potrebno 2,6 milijardi investicija, kao što smo ih imali 2017. godine, taj mora da razume da plate i penzije koje se isplaćuju i uvećavaju počivaju na većoj ekonomskoj snazi Srbije.
"Ako neko misli da treba ekonomski zemlju da uništimo, kao i njen međunarodni ugled, i da kažemo 'baš nas briga za sve što se dešava oko nas', onda to kažite građanima Srbije, kojima treba da kažete da oni ne treba da žive – ili da žive pristojno kao što živi sav pristojan i normalan svet", nagalsio je predsednik Srbije.
Ocenio je da je potrebno naći balans između potreba današnjice i onoga što želimo u budućnosti i naravno naših određenih istorijskih prava i istorijskih obaveza.
Predsednik Vučić je najavio da će srpske delagacija u Davosu imati razgovore sa više kompanija, ali ukazao da je sve to delom zavisno i od stabilnosti i političkog ambijenta.
"Premijerka Brnabić će imati više razgovora sa kompanijama, a mene će da more uglavnom oko KiM. Ne mislim da ćemo imati problema sa dovođenjem investitora, to zavisi od političkog ambijenta koji ćemo da kreiramo. To je za nas od ključnog značaja. Ako budemo imali dobar politički ambijent i budemo sačuvali sabilnost i mir nikakvih problema sa dovođenjem investitora nećemo imati, a to je pokazala i koncesija za aerodrom Beograd. Niko nije mogao da očekuje da ćemo dobiti 501 milion evra, što nisu ostvarile ni mnogo razvijenije zemlje sa mnogo većim brojem putnika", kazao je on.
Vučić je povrdio da dobrim delom investicije zavise i od nastavka dijaloga kao i rešavanja pitanja KiM.
"Mislim da to niko ne može da krije. Bez toga nema ni nastavka našeg evropskog puta", podvukao je on dodajući da možemo da kupimo još tri ili šest meseci, ali da ćemo posle toga biti zaglavljeni.
"Neko mora da pokaže dobru volju"
Ako neko misli da je ideja procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine samo da Srbija mora da prizna Kosovo i to je to, "onda – hvala, doviđenja", rekao je predsednik Srbije.
Vučić je to rekao na pitanje da li postoji mogućnost da se organizuje međunarodna konferencija na kojoj bi se pitanje KiM rešilo, umesto "mrcvarenja" u Briselu, koje traje već godinama.
Predsednik načelno ne odbacuje ni tu mogućnost, mada se, kako kaže, plaši da bi eventualna konferencija "prošla bez dogovora".
Vučić je, naime, objasnio da o kakvom god formatu da je reč – "neko mora da pokaže dobru volju, da razume da je kompromis ne samo da očekujete u kojoj ćete formi dobiti sve", kao što to, primetio je, Tači očekuje, već moraju da postoje ustupci sa obe strane.
"Ako ste u stanju da to uradite, spremni smo da razgovaramo. Ako vi kažete ''Srbija mora da prizna Kosovo i to je to'', onda, hvala, doviđenja", poručio je Vučić.
Na pitanje da li je Priština spremna na kompromise, odgovorio je da nije u stanju da govori u njihovovo ime.
"Biće oni po hodnicima, vidim da imaju dovoljno slobodnog vremena, pa ih pitajte", kazao je Vučić novinarima.
O sastanku s Dudom
Aleksandar Vučić sastao se i sa predsednikom Poljske Andžejom Dudom. Posle sastanka, predsednik je rekao da su razgovarali o investicijama.
"Znate da smo jedva uspeli da sačuvamo poljsku investiciju, 'Telefoniku' u Zaječaru, i sada oni rade dobro. Stigla je i njihova firma u smederevsku mlekaru, u 'Prvu iskru' Barič. Dolazi sve više poljskih investitora, mi želimo da ih ugostimo, da dođu u našu zemlju", rekao je Vučić.
Dodao je da se trgovinska razmena sa Poljskom uvećava iz godine u godinu i da Poljska postaje zemlja koja je petnaesta po našem izvozu, a šesta po našem uvozu.
"Njen značaj u Srbiji raste, kako što raste značaj Poljske u EU", naveo je Vučić.
Predsednik Vučić se u Davosu sastao i sa evropskim komesarom za proširenje Johanesom Hanom, a tom prilikom dvojica sagovornika su razgovarala o situaciji u regionu i napretku Srbije na evropskom putu.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 19
Пошаљи коментар