недеља, 03.12.2017, 19:30 -> 19:38
Извор: РТС
Pred posetu članova Predsedništva BiH Beogradu
Trojica članova Predsedništva BiH dolaze u sredu u dvodnevnu posetu Beogradu, na poziv predsednika Srbije. Taj susret trebalo bi da smiri napetosti i barem pokrene rešavanje nekih spornih pitanja. Više saglasnosti već postoji u oblasti ekonomije.
Da li su odnosi u pat poziciji i pre susreta članova Predsedništva BiH sa predsednikom Srbije a posle presude Ratku Mladiću, izjave Bakira Izetbegovića o Kosovu i presude liderima Herceg-Bosne? Državnici sa obe strane Drine, veruju da nisu.
"Mi smo imali takvih situacija i ranije. Napad na Vučića pa 15-tak dana posle toga je bila naša poseta u Beogradu, koja je protekla baš onako u nekom pozitvinom ambijentu pa se čak šah igrao na javnoj sceni", kaže Mladen Ivanić, srpski član Predsedništva BiH.
Nema dilema da je za sve strane razgovor u Beogradu značajan da je prilika za smirivanje i pomeranje odnosa ka normali.
"Nikad tu nije na samom skupu bilo nečega negativnog. Ali kad dođete do konkretizacije, staje. Staje, evo recimo granice", ističe Ivanić.
Osim teških tema, veruje se da iza lošeg političkog ambijenta neretko vreba namera da se dobije naklonost birača, kod kuće.
Tvrtko Milović, novinar iz BiH rekao je da ono što je karakteristka Bakira Izetbegovića da on u službenim i zvaničnim posetama uvek daje pomirljive tonove.
"Problemi nastaju kada je on sam odnosno kada se obraća bošnjačkoj javnosti tako da u Beogradu možemo očekivati isključivo pomirljive tonove, ono što će im stvarno dati vrednost i karakter je ono što će usledeti posle, po povratku u BiH - gde opet možemo očekivati radikalizaciju", kaže Milović.
Tome možda doprinosi i poslednja presuda u Hagu.
"Činjenica da su se pogoršali odnosi između Bošnjaka i Hrvata u samoj BiH što će ovim presudama samo još više da se podgreje, i automatski veza Čović-Dodik će biti čvršća. Mislim da je Bakir Izetbegović u teškoj poziciji a problem je političke kulture u Sarajevu koja stalno očekuje da se neko izvinjava iz Beograda", rekao je dr Stevan Gajić sa Instituta za evropske studije.
Kad razgovor pređe na ekonomiju, dilema je manje. Uskoro, nadaju se sve strane, i carinskih barijera.
Nenad Đurđević, direktor Sektora za ekonomske odnose sa inostranstvom u PKS kaže da su uglavnom to oblasti poljoprivrede i prehrambene industrije, ali i prerađivačke industrije.
"Sa MUP-om je dogovorena procedura poboljšanja ili efikasnijeg rada carinskih prelaza, proširivanja prelaza Kotroman i to su sve neki simboli i značajni koraci koji u suštini budu u senci velikih izjava i patriotskih rečenica", kaže Đurđević.
Bosna i Hercegovina je Srbiji treći izvozni partner, posle Nemačke i Italije. Trgovinska razmena 2016. godine sa BiH bila je 1,5 milijardi evra. Od toga je više od milijarde uvoz Srbije u BiH.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар