Brnabić za RTS: Napredak na Duing biznis listi rezultat odgovorne politike
Premijerka Ana Brnabić kaže za RTS da je zadovoljna napretkom Srbije na Duing biznis listi, kao i da je to rezultat odgovorne politike. Istakla je da je Srbija sada finansijski zdrava i stabilna, kao i da joj više ne treba finansijska podrška iz inostranstva.
Ana Brnabić je, gostujući u Dnevniku RTS-a, istakla da je zadovoljna jer sada može da se zaokruži slika za ovu godinu.
"Mi ove godine imamo ono što bi se reklo – trostruka kruna. Pre otprilike mesec dana, Svetski ekonomski forum je objavio listu globalne konkurentnosti i na toj listi Srbija se popela za nekih 12 pozicija. Druga stvar, prošle nedelje Svetska banka je u Beču proglasila Srbiju kao najbolju zemlju u regionu jugoistočne Evrope u odnosu na sprovedene reforme i danas imamo još jednu dobru vest – unapređenje pozicije Srbije na Duing biznis listi", objasnila je Brnabićeva.
Dodala je da je veoma važno što Srbija na Duing biznis listi napreduje konstantno od 2014. godine.
"Do tada smo padali ili je bilo nekog pomaka pa padova, ali dosta smo se mučili i došli na najgoru poziciju 2009. godine – 94. poziciju. Sada konstantno rastemo kao rezultat odgovorne politike koju je moj prethodnik uveo 2014. godine", naglašava Brnabićeva.
Premijerka je navela da je bila u privatnom sektoru u Nacionalnoj alijansi za lokalni i ekonomski razvoj, a da ju je predsednik Vučić zvao u decembru 2014. godine na razgovor povodom Duing biznis liste Svetske banke.
"Bio je prvi premijer koji je rekao mi nemamo dovoljne kapacitete i treba nam pomoć. Već se u januaru napravila zajednička radna grupa za jedan sistemski rad na unapređenju pozicije Srbije na Duing biznis listi Svetske banke i od tada konstantno rastemo", istakla je Brnabićeva.
Smatra da je to pokazalo da je Vlada prvi put otvorena za saradnju sa privredom i organizacijama civilnog društva.
"Hrabra odluka koja danas daje rezultate u svim ovim oblastima i u globalnoj konkurentnosti i u Svetskoj banci po sprovođenju reformi i po ambijentu za poslovanje", navela je Brnabićeva.
Svetska banka hvali napredak Srbije, ali da postoje oblasti u kojima još mora da se radi, a premijerka kaže da se sa nestrpljenjem čeka usvajanje predloga zakona o stečaju, kao i da je to jedna od stvari koja će za sledeću godinu unaprediti dalje poziciju.
"Svakako važna stvar je reforma katastra, treća važna stvar su porezi, ali ne u smislu reforme Poreske uprave koju planiramo za sledeću godinu u okviru borbe protiv sive ekonomije kako bismo olakšali rad i efikasnost Poreske uprave, već u smislu donošenja novih elektronskih usluga", kaže Brnabićeva.
"Nekako šlag na torti koju danas imamo pred nama i pred svim građanima Srbije je da smo upravo zaključili u trezoru i oktobar mesec i imamo suficit od 80 milijardi dinara, bio je planiran deficit od 46 milijardi dinara", navela je Brnabićeva.
Dodala je da su to fantastični rezultati, kao i da je veoma srećna i ponosna.
"Ponosna sam i što sam deo kontinuiteta prethodne vlade, imamo fantastične rezultate. Građani Srbije treba da su ponosni na svoju zemlju", ukazala je premijerka.
"Imala sam juče sastanak sa predstavnicima MMF-a i prvi put predstavnici MMF-a pričaju o uspesima Srbije, pričaju o tome kako imamo dovoljno fiskalnog prostora da razgovaramo o još nekim stvarima koje bi možda mogle sledeće godine biti jedan signal za privredu", kaže Brnabićeva.
"Nama više ne treba finansijska podrška iz inostranstva"
Na pitanje da li će Vlada krenuti u nove programe sa MMF-om, pošto postojeći ističe u februaru, Brnabićeva kaže da najpre mora da se završi sadašnji aranžman.
"Razgovaramo sa MMF-om oko nekog novog aranžmana, dobro pazimo šta bi to bilo na čemu treba da sarađujemo sa njima. Ono što je sasvim jasno je da prvo moramo da završimo i ovu konačnu osmu reviziju i da time uspešno zaključimo ovaj trogodišnji aranžman iz predostrožnosti i da stavljamo tačku na tu priču da li je Srbija ozbiljan i kredibilan partner", kaže premijerka.
Navela je da će nakon toga biti priče oko novog programa.
"Ono što je potpuno jasno i zbog čega opet građani Srbije treba da su jako ponosni na svoju zemlju i na svoju vladu, na ovu koja je kontinuitet i na onu prethodnu, a to je da nama više ne treba podrška finansijska iz inostranstva. Mi smo sada finansijski zdravi, finansijski stabilni, finansijski solidni i možemo dalje da nastavimo sa našim reformama", naglasila je Brnabićeva.
Podsetila je da je Vlada danas donela zaključak o isplati jednokratne pomoći od 5.000 dinara penzionerima, kao i da će to biti isplaćeno 6. novembra, a da od 1. januara sledi povećanje svih penzija od pet odsto, povećanje plata u javnom sektoru u rasponu od pet do deset odsto.
"Razmišljaćemo u 2018. godini i o potpunom ukidanju Zakona o penzijama i platama, ali moramo da dođemo na onih 11 odsto izdvajanja i onda možemo da krenemo ponovo u dvogodišnje usklađivanje i neke druge stvari, ali je važno da budemo ozbiljni i da budemo odgovorni prema finansijama države", zaključila je Brnabićeva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар