"Važna uloga civilnog društva u evropskim integracijama"
Generalni direktor Direkcije EU za pregovore o proširenju i susedsku politiku Kristijan Danijelson i šefica pregovaračkog tima Srbije za pristupanje EU Tanja Miščević ocenili su da civilno društvo ima sve važniju ulogu u procesu evropskih integracija.
Danijelson i Miščevićeva su ocenili na konferenciji "EU i civilno društvo: Quo Vadis?" da civilno društvo doprinosi procesu evropskih integracija, demokratiji i povezivanju građana i politike.
Civilno društvo ima važnu ulogu u stanju demokratije – kroz kontr
olu i kritiku načina na koji država funkcioniše, donošenje novog znanja i iskustva u pregovarački proces i povezivanje građana i politike, rekao je direktor Direkcije EU za pregovore o proširenju i susedsku politiku.
Evropski zvaničnik je rekao da Evropska komisija pridaje veliki značaj civilnom društvu u procesu evropskih intergacija, kao i da je potrebno motivisati mlade da se uključe u ove procese.
Danijelson je rekao da civilno društvo može da se uključi u stvaranje ekonomske politike, kao i da će Brisel nastaviti da ekonomski podržava takvu vrstu saradnje.
Šefica pregovaračkog tima Srbije je rekla da civilno društvo ne čine samo nevladine organizacije, već i širi spektar organizacija kao što su univerziteti, instituti, sindikati, udruženja privrednika i slično, kao i da svaka od njih ima svoju ulogu na putu ka EU.
Ona je izrazila zadovoljstvo stepenom učešća civilnog društva u evropskim integracijama Srbije, dodajući da te organizacije učestvuju u izradi potrebnih dokumenata, kao i da se pregovarački tim prvo konsultuje sa njima, po potom sa vladom i ministarstvima.
Mišćevićeva je navela da "prihvatanje" članstva Srbije u EU treba da se konkretizuje, ali ne po pitanju datuma ulaska, već po pitanju rezultata koji moraju biti postignuti. Dodala je da je proces pristupanja EU značajan i zbog činjenice da zemlje regiona, posle mnogi godina, teže istom cilju – evropskom putu i perspektivi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар