Haradinaj traži sprovođenje Zakona o Trepči
Ramuš Haradinaj traži hitnu primenu Zakona o Trepči po kojem je kosovska Vlada vlasnik 80 odsto preduzeća. Ministar u kosovskoj vladi Dalibor Jevtić kaže da Srbi žele ekonomsko, a ne političko rešenje. To nije jedina Haradinajeva inicijativa – pre dva dana Albancima sa juga centralne Srbije obećao je kosovski pasoš.
Godinu od kako je Priština Zakon usvojila, a Beograd ga proglasio ništavim, predsednik Vlade u Prištini traži da se Zakon o Trepči hitno primeni. Zato je Ramuš Haradinaj, nakon što je posetio Trepču, uputio pismo ministrima finansija, rada i ekonomskog razvoja.
Kako je navedeno u saopštenju objavljenom na sajtu kosovske vlade, Haradinaj je u pismu ministrima naveo da je Zakon o Trepči usvojen pre gotovo godinu dana, za vreme vlade Ise Mustafe, a da do danas nisu preduzeti konkreti koraci u njegovoj primeni.
Prema tom zakonu kosovska vlada je vlasnik 80 odsto Trepče, a njime se predlaže i zatvaranje pogona Trepča-Sever, uz formiranje novih, od kojih će jedan biti upravo na Severu.
Srpska lista je protiveći se usvajanju ovog zakona tada zamrzla svoje učešće u kosovskim institucijama.
Haradinaj u pismu traži usvajanje Statuta Trepče prema zakonu od prošle godine, registrovanje Trepče u Agenciji za registraciju preduzeća, registraciju jedinica Trepče, odnosno jedinica – Rudnici sa flotacijom Trepča-Stari Trg; Rudnici sa flotacijom Kišnica i Novo Brdo; Rudnici sa flotacijom Kopaonik-Leposavić, kao i "shodno članu 3, stav 3.1, 3.2 i 3.3 zakona i ekonomskoj i finansijskoj opravdanosti, uspostavljanje jedinica predviđenih ovom odredbom".
Kosovski premijer traži takođe da se, na osnovu procena menadžmenta Trepče u Južnoj Mitrovici, Ahmeta Tmave, "obezbedi pravni osnov za penzije radnika" sa 70 odsto od plata zaposlenih, ali i "pravni osnov za priznavanje radnog iskustva za period 1990-1999" i "zapošljavanje mladih i sprovođenje Opšteg kolektivnog ugovora Kosova".
Haradinaj traži i oproštaj duga preduzeća "Trepča" nastalog u vreme misije UNMIK.
"Dobra stvar u vezi sa Zakonon o Trepči je da on daje ulogu svima. Vreme je da počne njegova primena. Iskoristićemo ovu priliku za integraciju severnog dela Kosova. Obaveze imamo i prema rudarima i njihovim platama. Po Zakonu, kosovska vlada je vlasnik 80 odsto kombinata", poručuje Haradinaj.
Zakon je promenio vlasničku strukturu od 1991.godine Trepča je akcionarsko društvo, većinski vlasnik je Republika Srbija sa 55 odsto, sa 30 odsto sam kombinat učestvuje u kapitalu, a ostalo pripada preduzećima. Polovinom, na severu, upravljaju Srbi, a polovinom Albanci. Danas je zakon bio i tema sednice Vlade u Prištini.
Kosovski ministar za zajednice i povratak Dalibor Jevtić ističe da se Srbi protive tom zakonu.
"Pozvali smo na dijalog o ekonomskom rešenju u ime radnika Trepče na severu koji su protestovali. Želimo ekonomsko rešenje, ne političko. Sam premijer Haradinaj je spreman da razgovara na ovu temu, što je pozitivna stvar, ono što će biti mogućnost da se predstavnici menadžmenta kombinata sa severa uključe u taj proces", navodi Jetić.
Na šta je Ramuš Haradinaj spreman, još nije poznato.
Predsednik Odbora Skupštine Srbije za KiM Milovan Drecun kaže da će država preduzeti određene aktivnosti. "Već su upozoreni su svi potencijalni investitori koji bi mogli da pokušaju da sarađuju s Trepčom", navodi Drecun, podsećajući da je severni deo kombinata je pod srpskom kontrolom.
Prema njegovim rečima, taj deo kombinata neće moći da stave pod svoju kontrolu i da je "sve ostalo gomila gvožđa koju ne mogu da osposobe".
Predsednik Srbije komentariše Zakon o Trepči i Haradinajevu inicijativu o kososvkim pasošima Albancima s juga centralne Srbije
"Šta da rade sa tim pasošima, da idu do Albanije i natrag. Albanci sa Kosova sve više traže srpske pasoše", kaže Aleksandar Vučić. Dodaje da će sačekati da vidi šta će se dešavati sa Zakonom o Trepči.
Veliki deo rudnika je u centralnoj Srbiji, ali su ulazi u Pokrajini. Procene kapaciteta za ekploatisanje se kreću od zvaničnih 10 godina do nezvaničnih 200.
Zakon o Trepči usvojen je oktobra prošle godine, a Srbi su bili protiv jer smatraju da je to učinjeno na neustavan način, bez njihovog učešća, kao i da su zanemareni interesi srpske zajednice.
U međuvremenu je završena i studija o izvodljivosti za Trepču, ali konkretne korake za sprovođenje ovog zakona vlada Ise Mustafe nije sprovela, a za šta je bilo potrebno, kako su preneli kosovski mediji, formiranje Nadzornog odbora i Upravnog odbora tog kombinata.
U Trepči na Severu počeo je da se sprovodi socijalni program uz, kako je saopšteno na Dan rudara iz ovog nekadašnjeg giganta na Severu – "razumevanje Vlade Srbije, a za 600 do 700 radnika".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар