"Srbija atraktivan i stalni partner Kine"
U vreme dok većina u svetu preispituje globalističke trendove, Amerikanci pojačavaju svoje protekcionističke, zaštitne mehanizme, Kina oživljava staru ideju "Puta Svile" i forsira međunarodnu, pre svega, evroazijsku saradnju. Direktorka Instituta za azijske studije Dragana Mitrović za RTS kaže da je Srbija bila i da će biti atraktivan i stalni partner Kine.
Dragana Mitrović je gostujući u Dnevniku RTS-a rekla da Kina inicijativom "Pojas i put" nastoji da da podsticaj globalizaciji da se suprotstavi rastućem protekcionizmu budući da njena ekonomija zavisi od izvoza na najveće svetsko jedinstveno tržište, tržište EU i tržište SAD.
"Kina nudi ovo kao mogućnost oživljavanja odnosno izbavljanja iz recesije i privrede EU. EU je odustala u međuvremenu od mera strogih štednji, oformila je niz fondova kako bi svojim članicama pomogla da izgrade infrastrukturu, uključujući saobraćajnu gde se Kina pojavila kao veliki ponuđač finansija i izvođač radova", objašnjava Mitrovićeva.
Ističe da je Srbija dosad zbog geografskog položaja bila i ostala atraktivan i stalni partner.
"Primalac smo znatnih sredstava u iznosu od 2,8 milijardi dolara koji su otišli na izgradnju saobraćajne infrastrukture i energetske, postoji ogroman interes naše privrede za direktnim kineskim investicijama. Mislim na preduzeća koje je Vlada listirala i koje želi da privatizuje, mislim na sektor poljoprivrede i na mnoge druge grane privrede Srbije i na grinfild investicije. Kina je drugi najveći svetski investitor. Ona želi da plasira viškove svojih rezervi i na ovaj način i zapravo je na teritoriju Evrope, ali nažalost uglavnom EU, stare članice EU, investirala 34 milijarde dolara, a u zemlje centralne i jugoistočne Evrope samo 1,8 milijardi", objasnila je Mitrovićeva.
Velika su očekivanja svih zemalja ali i Srbije od Foruma u Pekingu, kaže Mitrovićeva ali ističe da njena očekivanja nisu visoka jer je ovo skup promotivnog karaktera na kome, kako ističe, treba zemlje da odaju priznanje Kini za veliku inicijativu da ona pokaže svetu optimizam i održi položaj lokomotive rasta svetske ekonomije.
"Briselu i Evropskoj komisiji i drugim institucijama se ne dopada kineski model obavljanja velikih poslova, očekuju da se Kina podredi postojećim pravilima. Dosada Peking nije, osim verbalno, izlazio u susret, a videćemo kako ćemo mi, kao zemlja koja pre svega treba da sledi nacionalne ekonomske interese, budući da nismo članica EU, iskoristi sav prostor da se realizuu projekti od nacionalnog značaja a ne od kineskog nacionalnog značaja", zaključila je Mitrovićeva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар