Vučić: Spojićemo Srbiju i Crnu Goru auto-putem
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je, nakon sastanka sa crnogorskim kolegom Duškom Markovićem, istakao da Srbija i Crna Gora imaju dobre i prijateljske odnose i najavio je spajanje dve države auto-putem, koji će ići od Beograda, preko Podgorice, do Bara. Marković kaže da je Crna Gora spremna da se bavi primedbama srpske zajednice.
Aleksandar Vučić je, na konferenciji za novinare sa Duškom Markovićem, koji je u poseti Srbiji, rekao da je cilj da se uveća trgovinska saradnja dve zemlje i da se unaprede odnosi u budućnosti.
Zahvalio je Markoviću na tome što je Srbija prva zemlja koju je posetio od kada je izabran na tu funkciju i istakao dobre i prijateljske odnose dve zemlje, kao i ekonomsku saradnju. Dodao je da takvi susreti imaju za cilj da se odnosi dve zemlje, koji su prijateljski, dalje dinamizuju.
Posebno je istakao značaj ekonomske i trgovinske razmene i izneo podatak da je prošle godine trgovinska razmena iznosila skoro 710 miliona evra i sa rastom od 6,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu i dodao da veruje da će se taj trend i nastaviti.
Naglasio je da će se zajedno raditi na tome da se Srbija i Crna Gora povežu auto-putem i istakao da su i za to potrebni zajednički rad i saradnja.
Plan je, kako je naveo, da taj put ide trasom Beograd–Podgorica–Bar i dodao da je posebno važna deonica Požega–Boljare, koja je, kako je rekao, prilično teška i "užasno skupa".
Prema Vučićevim rečima, put će do Čačka biće gotov na proleće, nekih 120 kilometara, a zatim se radi i 31 kilometar do Požege, kao i od tog mesta do Boljara 107 kilometara.
To je jedna od suštinskih stvari na kojima ćemo raditi, rekao je Vučić i istakao da je Srbija zainteresovana za taj projekat.
Dodao je da se razgovaralo i o graničnim prelazima i da je dogovoreno da se uloži novac i napravi nešto po principu Horgoša, da u letnjim mesecima ne bi bilo problema i gužve.
Dvojica zvaničnika razgovarala su i o saradnji sa Republikom Kinom i zajedničkom spoljnopolitičkom cilju, a to je - članstvo u EU.
"Odluku Crne Gore o NATO-u ne doživljavamo kao pretnju"
Vučić je dodao i da je Crna Gora na putu da postane članica NATO-a, da Srbija to nije, ali da će poštovati odluku Crne Gore.
"Poštujemo suverene odluke Crne Gore, kao što Crnogorci poštuju odluku Srbije da bude vojno neutralna. to je međusobno poštovanje i korektan odnos, svako ima pravo da donosi odluke, a mi njihove ne doživljavamo kao pretnju", istakao je Vučić.
Takođe je rekao da je saradnja dve zemlje na planu evropskih integracija izuzetno dobra, da to, iako retko tako nešto priznaje, kaže i ministarska Jadranka Joksimović, a premijer je posebno istakao značaj zajedničkih napora koje dve zemlje čine da se približe evropskim vrednostima.
Kako je naveo, ta se saradnja se odvija i u okviru Berlinskog procesa, u okviru kojeg predstoje sastanci u Sarajevu, a zatim i glavni, u Trstu, u julu.
Takođe, dve zemlje će razvijati saradnju i u okviru grupe 16+1 sa Kinom, naveo je premijer i dodao da bi unapređenje saradnje dve zemlje bilo dobro za obe države, ali i ceo region, kako bi se pokazalo da ne postoje samo problemi, već i konkretna i dobra saradnja.
Marković: Nisu potrebni posrednici za srpsku zajednicu
Crnogorski premijer Duško Marković zahvalio je na srdačnom gostoprimstvu, ističući da nije nimalo slučajno što je njegova prva poseta u mandatu premijera upravo poseta Srbiji jer bi, kaže, bilo neprirodno kada bi to bila neka druga destinacija.
Istakao je da je sa Vučićem imao sadržajne i otvorene, obostrano korisne razgovore, i da će se na svim pitanjima o kojima se razgovaralo raditi posvećeno i zajedno, "jer se radi o neviđenim prilikama za ekonomije dve zemlje, kao i kvalitet života građana".
Dodao je da nema potrebe za posrednicima u rešavanju postojećih problema sa srpskom zajednicom u Crnoj Gori.
Posle razgovora sa srpskim premijerom, istakao je da je Crna Gora bila i ostala snažno posvećena odnosu prema srpskoj zajednici i da je spremna da se bavi njihovim primedbama.
"Želimo da o tim pitanjima razgovaramo sa vama, nisu potrebni posrednici, niti političke platforme", ukazao je Marković.
Podsetio je da su srpski jezik i ćirilica ustavna kategorija i da Crna Gora podržava podsticanje pozicije srpske zajednice.
Sva ta pitanja treba rešavati u duhu prijateljstva i ukupnog interesa, dodao je Marković.
Premijer Vučić je rekao da je bilo razgovora i o položaju srpske manjine u Crnoj Gori i crnogorske u Srbiji, te da će tim povodom dve države uraditi važne stvari.
"Posebno smo na tet-a-tet sastanku na otvoren način to posmatrali i pošto želimo dalje unaređenje odnosa, mislim da ćemo, kada je to u pitanju, uspeti da uradimo određene važne stvari", rekao je Vučić.
"Najbolji odnosi, ali svako mora da gleda svoje interese"
Crnogorski premijer je ocenio da su u ovom trenutku bilateralni odnosi Srbije i Crne Gore najbolji ne samo u poslednjih 10 već i u poslednjih 20 godina i dodao da Podgorica ne donosi odluke protiv drugih, ali mora da gleda svoje interese.
Naveo je da se Srbi u Crnoj Gori, kao i značajan broj Crnogoraca, ne slažu sa politikom Vlade, ali da političari moraju da gledaju u budućnost.
Odgovarajući na pitanje o priznavanju nezavisnosti Kosova, Marković je naglasio da nijedna odluka Crne Gore nije bila usmerena protiv Srbije, jer da je tako, ne bi bio u poseti Beogradu.
"Imamo zajedničku istoriju, ali sada moramo da donosimo samostalne odluke koje se ne poklapaju uvek. Dobro je, međutim, da o tim odlukama uvek razgovaramo. S pažnjom prihvatamo svaku sugestiju koja dolazi prema crnogorskoj vladi. Praktikovaćemo u budućnosti da na vreme o svakoj odluci komuniciramo, da se ne bi stvarao vakuum, koji bi drugi mogli da iskoriste", naglasio je Marković.
Marković je zahvalio premijeru Vučiću i Vladi Srbije na svemu što je urađeno da srpsko-crnogorski odnosi budu na ovom nivou.
"Taj kvalitet odnosa ne samo da ćemo čuvati već je i osnova za nadogradnju i učinićemo sve da Srbija i Crna Gora budu još bliže i razvijaju kapacitete na dobrobit građana", rekao je premijer Crne Gore.
Iskazao je posebno poštovanje i zahvalnost za pravosudnu saradnju dve države, koja je važna za uspostavljanje vladavine prava i pravne sigurnosti u obe zemlje i regionu.
Srbija i Crna Gora zajedno tom važnom elementu politike daju važan doprinos, uveren je Marković.
Kada je reč o situaciji u regionu Zapadnog Balkana, rekao je da vidi da se ovih dana pojavljuju glasovi koji bi mogli da ugroze ono što je urađeno.
Verujem da moramo raditi svi zajedno sve da na Balkanu obezbedimo mir i stabilnost, jer ako toga nema, sve razvojne šanse gube mogućnost da se iskoriste.
Pozdravljamo u Crnoj Gori i pažljivo pratimo šta premijer i Vlada Srbije rade kada su u pitanju odnosi Beograda i Prištine. Potpuno je podržavamo u tom smislu i spremni smo da damo doprinos dijalogu, jer on nema alternativu, poručio je Marković.
Naveo je da svi vide šta se dešava globalno i u Evropi, a da mi na Balkanu znamo šta su naši interesi i kako da ih očuvamo.
U vezi sa ekonomskom saradnjom, istakao je da je to od zajedničkog interesa, te najavio da će Crna Gora nastaviti, nakon završetka prve deonice do Matiševa, izgradnju nastavka puta do Boljara.
Prema njegovim rečima, već su u toku pregovori i postoje obezbeđena sredstva za nastavak projekta.
Dodao je da ga raduje odlučnost srpskih vlasti, bez obzira na finansijske i druge izazove, da rade na spajanju auto-puta. To je, kako je ocenio, ne samo bitno za ekonomije dve zemlje već i brže povezivanje građana.
Osvrnuo se i na imovinu Republike Srbije u Crnoj Gori, rekavši da je odlična prilika za njenu valorizaciju i odluku o određivanju Vlade Srbije prema svojoj imovini kako bi bila u funkciji razvoja dve zemlje.
U oblasti energetike postoji zajednički interes da se potencijal iskoristi u funkciji razvoja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 71
Пошаљи коментар