"Ispunjavanje obaveza iz poglavlja 23 nije proces štikliranja"

Institucije, civilni sektor i akademska javnost moraće mnogo toga da menjaju u procesu pristupanja EU poručeno je na tribini "Šta nas očekuje u poglavljima 23 i 24". Tanja Miščević najavila da će početkom septembra Srbiju posetiti Misija iz Brisela koja će razjasniti kako će izgledati sistem izveštavanja o napretku Srbije u tim poglavljima.

Ispunjavanje obaveza iz Poglavlja 23 nije proces štikliranja, već je to proces suštinskih promena, izjavila je predsednik Saveta za sprovođenje Akcionog plana za to poglavlje pri Ministarstvu pravde Milica Kolaković Bojović.

Kolaković Bojović je na tribini "Šta nas očekuje u poglavljima 23 i 24", koju su u pres centru Tanjuga organizovale Fondacija Konrad Adenauer, Centar savremene politike i portal European Western Balkans, svi pričali o njima, ali da je nakon toga nastupilo potpuno zatišje.

Kako kaže, stoga će biti vrlo interesantno kako će izgledati drugi izveštaj o sprovođenju Akcionog plana za Poglavlje 23, koje se očekuje 1. oktobra, i kada se bude videlo koliki će biti nivo uspešnosti.

Prema njenim rečima, do sada se nije pričalo o suštini tog poglavlja.

"Da, očekuje nas promena Ustava i brojnih zakona, ali ono što nas očekuje je suštinski i mukotrpan rad i promena svesti i načina razmišljanja. Ako se spoje ova dva elementa možemo očekivati da Poglavlje 23 u momentu zatvaranja i donese suštinske promene", rekla je Kolaković Bojović.

Dodala je i da se u javnosti o Poglavlju 23 priča iz ugla politike, iz ugla da li ste za Brisel ili Moskvu, ali da će prava suština tog poglavlja biti postignuta kada budemo mislili iz ugla da li smo za nezavisno sudstvo, da li smo za doslednu borbu protiv korupcije i visok nivo zaštite ljudskih prava.

Kolaković-Bojović ističe i da će institucije, civilni sektor i akademska javnost morati mnogo toga da menjaju - institucije da promene način rada i da traže pomoć, civilni sektor da shvati da je vreme za promenu načina funkcionisanja, jer će institucijama biti potreban ne samo kao kritičar, već kao partner, a da će pred akademskom zajednicom biti potrebne posebne promene, budući da će, ako ne bude bila u stanju da isprati promene, ostati isključena iz tog procesa.

Antonijević: Zbog poglavlja 23 i 24 menjaće se i ustav

U procesu strukturnih promena kod otvaranja poglavlja 23 i 24, menjaće se i ustav, da bi se nezavisnim telima, koji dovode do nezavisnosti pravosuđa i tužilaštva, omogućilo da započnu svoj rad na adekvatan način, izjavio je direktor Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom) Milan Antonijević.

"Ustav predviđa sastav ta dva tela - Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaštva - gde imate upliv politike i to se želi izbeći novim ustavom", rekao je Antonijević.

Kako je rekao, civilne organizacije, koje su želele da se uključe u proces, podelile su se po poglavljima, zavisno od toga ko ima kakvu ekspertizu, kao i da su tu i organizacije koje su takođe stručne, strukovna udruženja i na taj način je, smatra Antonijević, napravljen tim za brzo reagovanje, koji će moći da signalizira kada neka tačka iz akcionog plana nije sprovedena.

Antonijević je ukazao da ceo proces ide ka tome da se podigne nivo poštovanja ljudskih prava, pravosuđa i nekih drugih oblasti. "I ono što treba da ostane jeste poštovanje ljudskih prava, koje se neće smanjivati u narednom periodu", rekao je Antonijević.

Istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Bojan Elek rekao je da se poglavlje 24 odnosi na to "tvrdo pravo", i da je veoma različito od poglavlja 23, ali je istakao da je odgovorna, profesionalna i nezavisna policija zaista suština i da je ne treba izgubiti u moru "štikliranja" šta je ispunjeno, šta ne.

Koliko je važna uloga civilnog sektora pokazuje primer iz susedne Hrvatske. Baš kada su zatvorili sva poglavlja, uverili građane i evropske zvaničnike da su zacrtano ispunili, tamošnji civilni sektor obelodanio je tzv. platformu 112 - sa tačno toliko dokaza da se pojedini zakoni ne primenjuju. Neverovatno zvuči da je čak i tamošnji zakon o golfu, ostavljao prostora za korupciju.

"Na primer, golf tereni su proglašeni za strateško investiranje i sada investitor može da kupi bilo gde pored hrvatske obale neku njivu i da to pretvori u golf teren. To je ogroman prostor za korupciju, budući da pod golf terenom vi izgradite i hotel i apartmane i restorane a to kupite kao poljoprivredno zemljište po nekoj bagatelnoj ceni", ukazao je Elek.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом