Kosovo, potrebna jedinica za rešavanje međuetničkih incidenata

Kosovska vlada treba da osnuje specijalne istražne jedinice u okviru policije, koje bi se bavile etnički motivisanim napadima na Kosovu. Imale bi sličnu strukturu kao jedinica za očuvanje srpskog kulturnog nasleđa, ocena je istraživanja koje su sprovele nevladine organizacije Centar za mir i toleranciju i Aktiv. Značajan broj pripadnika manjinskih zajednica koji rade u kosovskoj policiji trebalo bi da bude uključen u rad ove jedinice.

Euleks bi mogao biti uključen u pružanje strateškog vođstva za ovu jedinicu, uključujući sprovođenje dubinske analize za identifikaciju, istragu, pravno gonjenje i efikasno kažnjavanje zločina.

U analizi "Potencijalni etnički motivisani incidenti na Kosovu - ružna priča nikad ispričana", predstavljenog danas u Prištini, navodi se da međuetničke incidente na Kosovu registruju sve bezbednosne organizacije, ali je rešavanje tih slučajeva neznatno. Ugrožene grupe koje bivaju napadane često zbog nepoverenja u policiju i tužilaštvo ne prijavljuju napade.

Ističe se da zločini iz mržnje na Kosovu imaju posebnu težinu, jer njihovi akteri na taj način žele da upute poruku, ne samo pojedincu, već čitavoj grupi da nisu ravnopravni građani društva.

"Ovakva osećanja dodatno ometaju integraciju i razvoj poverenja u institucije, pre svega. Ako se to ne rešava kako valja efekti ovoga su dugoročni i taj osećaj nepoverenja u institucije među manjinama je na veoma niskom nivou, dok su osećaji ranjivosti, osećaji ugroženosti u kosovskom društvu veoma prisutni", rekao je na predstavljanju autor analize Nenad Maksimović.

On je istakao zaključak da je broj registrovanih međuetničkih incidenata u kosovskoj policiji mnogo manji, nego u međunarodnim organzacijama na Kosovu, poput Oebsa, Unmika i EU.

Predstavlljanju izveštaja prisustvovao je i potpredsednik kosovske vlade Branimir Stojanović, ocenivši da prisustvo straha utiče na srpsku zajednicu na napušta Kosovo.

"Srbi su danas ugroženi, Srbi nestaju sa Kosova, to nije samo srpski problem. Time se ostavlja mržnja da preživi i daje se mogućnost da se i dalje čini zlo", rekao je Stojanović.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом