Jačati dijalog između civilnog društva i vlada u regionu

Civilno društvo može da utiče na vlade i doprinese promenama u okruženju zbog toga je potrebno jačati dijalog između organizacija civilnog društva i vlada zemalja Zapadnog Balkana na njihovom putu ka EU, poruka je Foruma civilnog društva u Beogradu.

Obraćajući se učesnicima Foruma, šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport istakao je da širenje aktivnosti nevladinih organizacija u našoj zemlji, posebno u mesecu Evrope, veoma ohrabruje.

Na Forumu u Beogradu, koji se održava uoči samita o Zapadnu Balkanu u Parizu, Davenport je rekao je da su se organizacije civilnog društva u Srbiji, uprkos poteškoćama sa kojima se i dalje suočavaju, sada poboljšale i da te organizacije igraju veoma važnu ulogu.

Davenport je ponovio da postoji takozvani zamor od proširenja i skepticizam kod pojedinih članica, ali je istakao da postoji politička posvećenost proširenju među značajnim članicama EU.

"Ambicije su velike. Postoje ambiciozni projekti za stvaranje zajedničkog evropskog tržišta električne energije, uspostavljanje zajedničkog transporta", smatra šef Delegacije EU.

Prisutnima se obratila i potpredsednica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček, koja je poručila da se radikalnim aktivizmom civilnog društva može uticati na program vlade što, kako je navela, zna na osnovu sopstvenog iskustva.

Francuska ambasadorka u Beogradu Kristin Moro ocenila je da vlade i državne institucije u regionu treba da sarađuju sa civilnim društvom.

Pozdravljajući današnji skup, jer je posvećen mnogim pitanjima važnim za region i Evropu, istakla je da je najvažnija tema zajedništvo što Francuska zna iz svog iskustva iz prošlosti.

Moro je ocenila da povezivanje na Zapadnom Balkanu dobro napreduje, uprkos nekim teškim momentima, i dodala da bi trebalo graditi infrastukture u cilju povezivanja i raditi na razmeni informacija i ljudi, te "korak po korak usvajati zajedničke stavove u cilju zajedničke budućnosti".

Na Forumu je organizovan niz radionica, tokom kojih su predstavnici nevladinih organizacija iz zemalja regiona i Evrope razmenjivali mišljenja o saradnji mladih, migracionoj krizi, zaštiti prirodne sredine i bilateralnim pitanjima u regionu, a u cilju definisanja realističnih mehanizama za jačanje dijaloga između civilnog društva i regionalnih vlada.

Dvodnevni Forum civilnog društva u Beogradu, koji se danas završava, organizovan je u okviru "Foruma civilnog društva u seriji samita o Zapadnom Balkanu".

Organizatori Foruma su Evropski fond za Balkan i ERSTE Fondacija, uz podršku Saveta za regionalnu saradnju i Delegacije EU u Srbiji.

Zaključci Foruma služiće kao osnova za formulisanje niza poruka koje će biti prosleđene na samitu o Zapadnom Balkanu 4. jula u Parizu.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом